Alkoholik w domu

Alkoholik w domu

Alkoholik w domu – co zrobić? Nie tylko osoby uzależnione od alkoholu mają poważny problem. Na co…

Alkoholik w domu – co zrobić? Nie tylko osoby uzależnione od alkoholu mają poważny problem. Na co dzień cierpi także najbliższe otoczenie… Z jakimi sytuacjami muszą borykać się rodziny alkoholików? Czy są tutaj skuteczne rozwiązania? Dlaczego warto czym prędzej przekonać osobę uzależnioną do tego, by zdecydowała się ona na prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem nie jest łatwe

Niektórzy myślą, że tylko osoba uzależniona od alkoholu ma poważny problem. Rzeczywistość wygląda jednak o wiele brutalniej. Tak naprawdę każda osoba przebywająca na co dzień pod jednym dachem z alkoholikiem odczuwa rozmaite, zazwyczaj negatywne emocje. Jak to wygląda z perspektywy ludzi, którzy muszą praktycznie non stop patrzeć na to z boku? Alkoholicy z powodu uzależnienia (delikatnie mówiąc) zaniedbują relacje. Z członkami rodziny, przyjaciółmi itp. Najważniejsze stają się napoje. Najlepiej wysokoprocentowe. Z tego powodu dochodzi do coraz większej liczby konfliktów. Na początku słownych. Niektóre z czasem przeradzają się w rękoczyny… W wyniku pobicia cierpi nie tylko ciało, ale przede wszystkim dusza. Rodzina alkoholika cały czas go kocha (chociaż czasami nie brakuje także nienawiści), lecz nie wie, jak ma sobie poradzić z daną sytuacją. Osoby uzależnione mają coraz większe kłopoty nie tylko w życiu prywatnym, lecz także zawodowym. Z powodu swojego nałogu wielu ludzi traci pracę i źródło utrzymania. Warto o tym aspekcie też wspomnieć. W rodzinach, gdzie alkoholik „nie wylewa za kołnierz” bardzo często brakuje pieniędzy. I to nie na jakieś luksusy, ale na podstawowe potrzeby. Oczywiście, w takiej atmosferze trudno np. o to, by normalnie uczyć się, czy wykonywać domowe obowiązki. Alkoholizm to zatem poważny problem, który dotyka całą rodzinę na rozmaitych płaszczyznach.

Osoba uzależniona musi zrozumieć, że ma poważny problem

Jakie kroki należy podejmować? Teoretycznie w polskim prawie jest „furtka”, że można skierować kogoś na leczenie bez jego zgody. Chodzi przede wszystkim o skrajne przypadki. Wielu ekspertów ma jednak na ten temat… dość negatywne zdanie. Dlaczego? Jednym z ważniejszych czynników jest to, by osoba uzależniona miała świadomość, że jest w poważnych tarapatach. To już pierwszy krok w kierunku normalności. Alkoholik samodzielnie powinien zgłosić się do takiego miejsca, jak prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Wtedy są szanse, że będzie współpracował z fachowcami i regularnie uczęszczał na zajęcia indywidualne oraz grupowe. Jeśli zaś ktoś będzie do tego zmuszony, to trudno oczekiwać, by prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomógł w 100%. Nawet najlepsi fachowcy nie są w stanie zmusić kogoś do leczenia. Taka przymusowa terapia to jakieś rozwiązanie, ale na pewno nie optymalne. Członkowie rodziny powinni zatem nie tylko znaleźć najlepszy prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Liczy się także to, by postarali się porozmawiać na spokojnie z osobą uzależnioną. Chodzi o to, by przekonać alkoholika do podjęcia leczenia. Jeśli się to uda, to są o wiele większe szanse na skuteczne przeprowadzenie terapii. 

Dlaczego warto zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Od razu należy zaznaczyć, że nie powinno się leczyć takiego uzależnienia na własną rękę. Niektórzy alkoholicy (jeszcze nie do końca świadomi skali problemu) twierdzą natomiast, że są w stanie samodzielnie wszystko kontrolować. To nie jest zaś takie proste… W codziennym życiu jest m.in. wiele pokus, którym alkoholik bardzo często ulega. Jeśli ktoś ma zaś poważny problem na tej płaszczyźnie, to nie może wypić jednego, dwóch piw itp. i powiedzieć, że wszystko jest w porządku. Należy bowiem w 100% odciąć się od tego aspektu. Dobry, prywatny ośrodek leczenia uzależnień to zatem idealne miejsce. Coraz więcej osób wybiera Wyspę SOZO. Dlaczego? Jest ona położona w miejscowości Zawady. Taki prywatny ośrodek leczenia uzależnień to gwarancja ciszy oraz spokoju. Można się nad wszystkim zastanowić, a na konkretne wnioski nie będą wpływały negatywne bodźce. Należy podkreślić, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień Wyspa SOZO jest złożony z profesjonalistów. Są to osoby posiadające wiedzę na temat uzależnień oraz doświadczenie. Eksperci mają świadomość tego, jakie kroki należy podejmować, by pomóc alkoholikowi. Ważny jest m.in. stopniowy detoks. Takie postępowanie powoduje, że organizm powoli przyzwyczaja się do zmian. Poza tym realizowane są zajęcia indywidualne oraz grupowe. Alkoholik musi w 100% zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób napoje procentowe destrukcyjnie wpływają na jego codzienne życie.

Alkoholikiem jest się całe życie

Terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień trwa od czterech do sześciu tygodni. Po jej zakończeniu osoby uzależnione są skierowane na właściwe tory (jeśli oczywiście rzetelnie współpracowały z profesjonalistami). Warto jednak wiedzieć, że to nie jest finalny etap. Alkoholikiem jest się bowiem całe życie. Dlatego należy nie tylko stosować się do wskazówek terapeutów. Liczy się to, by systematycznie chodzić na zajęcia (już poza ośrodkiem). Po to, aby pewne wzorce zachowań zostały jeszcze bardziej utrwalone.

Podobne wpisy