Przyczyny uzależnienia od internetu

Przyczyny uzależnienia od internetu

Przyczyny uzależnienia od internetu. Uzależnienie od Internetu to choroba XXI wieku. Niestety jest ono częstą przyczyną pogorszenia…

Przyczyny uzależnienia od internetu. Uzależnienie od Internetu to choroba XXI wieku. Niestety jest ono częstą przyczyną pogorszenia stanu psychicznego i fizycznego, co ma miejsce, gdy na przykład zwiększa się fascynacja nawiązywaniem nowych znajomości poprzez różne portale online. Uzależnienie powstaje z wielu powodów i może być wyrażane w różnych formach. Dzisiaj psychoterapeuci z ośrodka leczenia uzależnień identyfikują główne rodzaje tego niepohamowanego pragnienia zanurzenia się w Internecie.

Formy, rodzaje i przyczyny uzależnienia od Internetu

  • Najczęstszym rodzajem uzależnienia od Internetu jest potrzeba ciągłej komunikacji.
  • Są to fora internetowe, portale społecznościowe, czaty.
  • Brak odpowiedniej wiedzy na temat budowania relacji z ludźmi prowadzi do wirtualnego zastępowania znajomych.

Badający zjawisko uzależnienia od Internetu naukowcy odkryli, że osoby, wolne od uzależnienia komunikują się online ze znajomymi, ale ogranicza się to głównie do utrzymywania istniejących kontaktów. Osoby uzależnione od Internetu mają tendencję do nawiązywania kontaktów towarzyskich poprzez nowe znajomości.

Komunikacja w Internecie daje możliwość zaistnienia w wyobrażeniach swoich marzeń i bez przekraczania granic, do prowadzenia relacji, gdy w rzeczywistości jest to niemożliwe. Jest to główna przyczyna uzależnienia od Internetu, a czynnikiem prowokującym rozwój tego uzależnienia jest anonimowość i niemożność sprawdzenia prawdziwości podanych informacji o sobie.

Innym powodem pojawienia się uzależnienia od Internetu, ściśle powiązanym z poprzednim, jest niemożność wyrażenia siebie. Osoba mająca trudności z wyrażaniem swoich myśli, niezdolna do obrony swojego punktu widzenia, doświadczająca lęku przed wystąpieniami publicznymi, może spokojnie wyrazić to, co zaintrygowało ją w sieci, bez obawy o dezaprobatę i nieporozumienie.

Czy gry online są uzależnieniem od Internetu?

Uzależnienie od informacji w Internecie lub nieodparta potrzeba ciągłego przepływu informacji sprawia, że człowiek bez końca surfuje po sieci. Wędruje po witrynach, bazach danych, czyta artykuły, notatki, komentarze do nich jeden po drugim, bez końca podąża za linkami. W rezultacie ta bezsensowna wędrówka i nieustanne poszukiwanie informacji prowadzą do przeładowania informacjami. Kolejnym rodzajem uzależnienia od Internetu jest uzależnienie od hazardu.

Dlaczego ludzie zaczynają grać w gry online? Ktoś stara się wypełnić pustą przestrzeń powstałą w jego życiu, ktoś po prostu z nudów. A są ludzie, którzy starają się osiągnąć wyższość bez większego wysiłku. Trudno będzie zostać pierwszym w zawodach lekkoatletycznych, ale w grze Tanks jest to całkiem możliwe.

Uzależnienie od gier zazwyczaj charakteryzuje się obsesyjną pasją do sieciowych gier online. A jeśli niektórzy gracze próbują odpocząć od przemęczenia, dla innych turnieje stają się manią z powodu braku hobby, nudy, chęci podniesienia poczucia własnej wartości przy otrzymywaniu wirtualnych lub realnych nagród, honorowych miejsc.

Uzależnienie od hazardu od loterii, loterii, kasyn online zwykle pojawia się z powodu problemów finansowych lub pragnienia ostrych emocji. Najgroźniejszy rodzaj uzależnienia to uczucie podniecenia i bliskość wygranych, jeszcze aktywniej popycha gracza do stawiania zakładów, uzupełniania salda konta gry.

Kto najczęściej jest uzależniony od Internetu?

Uzależnienie od Internetu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, zarówno młodych jak i dorosłych, a ich liczba z każdym rokiem rośnie. Niemożność samodzielnego pozbycia się uzależnienia od Internetu prowadzi użytkowników nieświadomych takich negatywnych konsekwencji życia w sieci do ośrodków leczenia uzależnień od Internetu, gdzie leczeni są z zaburzeń.

Zależność od komunikacji online wyraża się w nadmiernej liczbie znajomych w sieciach społecznościowych, ciągłej komunikacji na forach, czatach, dużej ilości korespondencji. W przeciwieństwie do zwykłych użytkowników wirtualnej przestrzeni, uzależnieni nieustannie starają się poszerzać swój krąg społecznościowy, śledzić liczbę subskrybentów, codziennie nawiązywać nowe znajomości. Pociąg cyberseksualny wyraża się w odwiedzaniu stron pornograficznych, oglądaniu filmów i zdjęć treści seksualnych, komunikacji online z wymianą intymnych szczegółów, pragnieniu cyberseksu. Taka zależność może w przyszłości powodować zaburzenia seksualne lub impotencję.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od Internetu?

Osoby spędzające dużo czasu przy komputerze rozwijają zespół deficytu uwagi. Wyraża się w niezdolności do koncentracji, trudności w zapamiętywaniu i postrzeganiu informacji. Uwaga ludzi dostosowuje się do dużej, ale punktualnej ilości otrzymywanych danych (ze względu na ciągłe oglądanie memów, postów itp.). Gdy tylko trzeba dostrzec i zrozumieć duży tekst, mózg natychmiast traci zdolność zapamiętywania tego, co zostało usłyszane lub przeczytane.

Proces aktywności umysłowej jest uwięziony za natychmiastowe działania – reakcje na komentarze w sieci, polubienia i nie tylko. Jeśli pojawiają się oznaki tego syndromu, to zacznij unikać uproszczeń, staraj się skoncentrować na dużej ilości informacji, dotrzyj do sedna najdrobniejszych szczegółów, pozwól mózgowi pracować z pełną mocą.

Korzystanie z terapii w ośrodku leczenia uzależnień od Internetu wiąże się z rezygnacją z wszelkich kontaktów online. Jest to dla osoby uzależnionej trudne, ale psychoterapeuci z ośrodka udowodnią, że można lepiej spędzać wolny czas, aktywność fizyczna przyniesie dobre rezultaty. Uczęszczając na terapie grupowe szybko wzrośnie chęć do zainteresowania się innymi rzeczami, zostaną ograniczone również negatywne emocje wiążące się z brakiem komputera. Pojawiają się nowe cele życiowe i rozwijanie swoich pasji, naturalne poznawanie nowych znajomych i ulegnie podwyższeniu własna samoocena. Wystarczy skuteczny program terapeutyczny, zajęcia fakultatywne, przyjazna atmosfera i zrozumienie swojego problemu.

Podobne wpisy