Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Jak przekonać alkoholika do leczenia? W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu pogarsza się nie tylko zdrowie fizyczne człowieka,…

Jak przekonać alkoholika do leczenia? W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu pogarsza się nie tylko zdrowie fizyczne człowieka, ale także zmienia się jego osobowość. Niechęć do przyznania się do choroby i pójścia na leczenie do ośrodka leczenia uzależnień są powszechnymi problemami, z którymi borykają się bliscy. Jednak nie można zostawić wszystkiego bez zmian w nadziei, że uzależniony zmieni zdanie. Trzeba go przekonać do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu, najlepiej w prywatnym ośrodku odwykowym. Poza detoksykacją organizmu równie ważna jest w leczeniu sesja psychoterapii. Ma ona na celu przeprogramowanie alkoholika, przekształcenie jego myślenia. Jeśli alkoholik nie ma świadomości uzależnienia, nie uda się go wyleczyć. Specjaliści chronią przed marnowaniem czasu na bezużyteczne zabiegi, doradzą, jak właściwie skłonić alkoholika do leczenia.

Cechy zachowania osoby uzależnionej od alkoholu

Regularne spożywanie alkoholu wywołuje poważne zmiany w psychice, co w naturalny sposób wpływa na zachowanie.Typowe dla uzależnionego od alkoholu jest ignorowanie choroby. Czuje, że w każdej chwili może przestać lub w ogóle nie uważa picia za niebezpieczne, nie rozumie, dlaczego potrzebuje pomocy medycznej. Jednak na poziomie podświadomości uzależnionych od alkoholu dręczy poczucie winy za zadawanie cierpienia bliskim. W przyszłości prowadzi to do nasilenia lęku, stanów depresyjnych, z którymi pomaga sobie radzić alkohol. Inne cechy osób cierpiących na alkoholizm: koncentracja uwagi na wszystkim, co wiąże się z uzależnieniem.

Osoby uzależnione:

Znają godziny otwarcia sklepów.

 • Nie przegapią okazji napicia się z nieznajomymi.
 • Pojawia się nieuzasadniona agresja, napady halucynacji, urojeń, utrata pamięci.
 • Nieumiejętność słuchania, akceptowania słów krewnych.
 •  Skłonność do manipulacji.

Alkoholik może obiecać, że zrezygnuje z alkoholu, ale nigdy tego nie zrobi, po prostu spróbuje lepiej się zamaskować. Wymienione niuanse zachowania obserwuje się u alkoholików, począwszy od drugiego stadium choroby. Krewni muszą dołożyć starań, aby przekonać uzależnionego do zgody na leczenie, w przeciwnym razie choroba wywoła poważne zaburzenia psychiczne: schizofrenię, delirium tremens. Konsekwencją przewlekłego spożywania alkoholu są także nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, udar mózgu, zawał serca.

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Aby osiągnąć rezultat i przekonać alkoholika do pójścia do ośrodka leczenia uzależnień i poddania się terapii, ważne jest przestrzeganie następującej taktyki:

 • Nie próbuj usprawiedliwiać alkoholika.
 • Nie bierz winy za czyny popełnione przez alkoholika.
 • Wyrażaj negatywny ale spokojny stosunek do uzależnienia.
 • Mów szczerze o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu.
 • Przyciągaj przyjaciół, którzy będą rozmawiać z Tobą jako zjednoczonym frontem i wyjaśnią, jak ważne jest zachowanie trzeźwości.
 • Poinformuj o konsekwencjach dalszego nadużywania alkoholu.
 • Spróbuj rozwiać obawy związane z leczeniem odwykowym.
 • Zapewnij wsparcie psychologiczne.

Wyjaśnij związek między alkoholem a niedawnymi niepowodzeniami w życiu alkoholika. Na przykład odwołane spotkanie biznesowe, niezadowolenie pracodawcy, trudności w komunikacji z dziećmi, opóźnienie w realizacji projektu i tak dalej. Podobnych sytuacji w życiu każdego uzależnionego jest całkiem sporo, wybór przykładów nie potrwa długo. Nigdy nie próbuj zawstydzać, obwiniać ani osądzać alkoholika. Robiąc to, nic nie osiągniesz, tylko pogłębisz jego poczucie winy i depresję. Pamiętaj, uczestnictwo i współczucie są o wiele bardziej skuteczne niż ultimatum i oskarżenia.

Postaraj się stworzyć atmosferę wzajemnego rozwiązania problemu uzależnienia, zaproponuj osobie uzależnionej różne opcje. Na przykład, wspólne przestudiowanie zasobów internetowych dotyczących leczenia alkoholizmu, przeczytaj recenzje byłych alkoholików na forach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest udanie się na spotkanie z osobą, która już wyzdrowiała z alkoholizmu i żyje w trzeźwości. Taka komunikacja pomoże ukształtować u alkoholika przekonanie, że leczenie jest konieczne, a wyleczenie i powrót do normalnego życia są możliwe.

Jeżeli leczenie alkoholizmu jest przeprowadzane w specjalistycznym ośrodku odwykowym, gdzie stworzone są idealne warunki do wychodzenia z uzależnienia, pozytywna decyzja zapada szybciej. Trzeba sobie wspólnie uświadomić, że celu nie da się osiągnąć w jeden dzień, ważna jest nie tylko pomoc farmakologiczna, ale również wsparcie psychoterapeutów. Doświadczeni specjaliści znajdą odpowiednie argumenty do przekonania alkoholika do leczenia odwykowego i skierują go na detoksykację.

Skuteczność nowoczesnych metod leczenia

Szansa na wyzdrowienie jest nawet w późniejszych stadiach uzależnienia od alkoholu. Ale tylko pod warunkiem, że dana osoba zdaje sobie sprawę z potrzeby terapii, jest stale pod nadzorem, a doświadczeni lekarze i psychoterapeuci zajmują się jej zdrowiem.

Leczenie alkoholizmu jest złożone i odbywa się za pomocą następujących metod:

 • Detoksykacja.
 • Psychoterapia indywidualna, grupowa, sesje rodzinne.

Każdy pacjent ośrodka leczenia uzależnień ma specjalny program, dzięki któremu:

 • Odzyskuje utracone umiejętności komunikacyjne.
 • Poprawiają się zdolności intelektualne.
 • Odzyskuje zainteresowanie życiem.
 • Rozwija się odpowiedzialność i pragnienie bycia trzeźwym.

Po zakończeniu terapii odwykowej osobom uzależnionym od alkoholu udaje się znaleźć pracę, bezpieczne hobby, budować relacje z bliskimi i czuć się członkami społeczeństwa. Pamiętaj, że leczenie uzależnienia od alkoholu to proces, który dotyczy nie tylko samego alkoholika, ale także jego najbliższych. Nie bądź obojętny, pomóż bliskiej Ci osobie wrócić do normalnego życia. Specjaliści z ośrodka odwykowego pomogą znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji!

Podobne wpisy