Jakie są fazy alkoholizmu?

Jakie są fazy alkoholizmu?

Problem z alkoholem ma coraz więcej osób. Wciąż wiele osób nie ma świadomości, że picie codzienne nawet dwóch piw, już jest uzależnieniem. W przypadku picia alkoholu należy być bardzo uważnym, aby nie przekroczyć granicy, w której zmagamy się już z chorobą alkoholową. Pomocne w określeniu uzależnienia jest poznanie wszystkich faz alkoholizmu. Jakie fazy można wyróżnić?

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest definiowane jako choroba mózgu, która polega na używaniu kompulsywnym pewnych substancji pomimo konsekwencji negatywnych. Wówczas mówimy o chemicznym uzależnieniu, a więc od konkretnej substancji. Niestety, możemy się w swoim życiu uzależnić w zasadzie od wszystkiego. Mowa o zakupach, adrenalinie, hazardzie, czy też pornografii. Takowe uzależnienia są nazywane uzależnieniami behawioralnymi. W przypadku tych uzależnień mowa o powtarzaniu kompulsywnym pewnej czynności.

Czym są fazy alkoholowej choroby?

Możemy się natknąć na wszelkie określenia alternatywne. Zamiast o fazach mówi się o etapach, czy też stadiach alkoholizmu. Według lekarzy, w  uzależnieniu od alkoholu wyróżnia się konkretne cztery frazy. Co to za frazy? Sprawdźmy to.

Fazy alkoholizmu

Wyróżniamy cztery fazy choroby alkoholowej.
Pierwsza fraza to fraza wstępna. Jest ona także nazywana jako fraza prealkoholowa. Jest to stadium alkoholowej, które zaczyna się bardzo niewinnie. Trudno je odróżnić od picia przyjętej przez społeczeństwo normy. Z czasem zauważamy, że picie przy różnych okazjach, na przykład towarzyskich, relaksuje nas, poprawia samopoczucie, a także dodaje pewności siebie. Etap ten może nawet trwać dobrych kilka lat. Rośnie wówczas spora fascynacja alkoholem. Staje się tak, że sięgamy po niego coraz to częściej i na dodatek w większych ilościach. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dzieje się tak, ponieważ wzrasta nasza tolerancja alkoholowa i potrzebujemy większej dawki, aby uzyskać identyczne efekty, co wcześniej. 

Kolejna faza to faza ostrzegawcza. Możemy się także spotkać z nazwą fazy zwiastunowej. Zaczynamy tylko szukać okazji, aby sięgnąć po alkohol. Częściej się spotykamy z ludźmi, aby mieć tylko pretekst do picia. Zaczynamy także pić w samotności, a nawet w ukryciu. Wypieramy, że możemy mieć jakiś problem z nadużyciem alkoholu. Bardzo częste spożywanie alkoholu prowadzić może do luk w pamięci.

Trzecia faza to faza krytyczna. Jest to także faza ostra. Tracimy kontrolę nad piciem, zaniedbujemy obowiązki, jak i relacje. Porzucamy zainteresowania dotychczasowe, hobby oraz pasje. Problem alkoholowy jest już naprawdę widoczny. Odczuwa je także nasze najbliższe otoczenia. Zaczynamy coraz częściej dzień od wypicia tak zwanego „klina”. Wszystko po to, aby złagodzić kaca z poprzedniego dnia. Mamy także poczucie winy związane z zaniedbywaniem bliskich nam osób oraz także swoich obowiązków. Jakby tego było mało, obarczamy innych za wszystko, co złe. Mogą wystąpić także samobójcze myśli.

Ostatnia faza to już faza przewlekła. Możemy ją także nazywać fazą chroniczną. Tutaj alkoholowe ciąg nawet trwają kilkanaście dni, a przerwa w piciu powoduje bardzo silne skutki uboczne, jak drgawki, wymioty oraz podwyższone ciśnienie. To objawy tak zwanego zespołu abstynencyjnego. Psychiczne problemy się pogłębiają. Zaczynają pojawiać się epizody depresji alkoholowej, stany lękowe, a do tego także problemy z koncentracją oraz pamięcią. Bardzo często w fazie tej występuje delirium. Są to alkoholowe psychozy.  Może dojść do utraty pracy, jak i konfliktów z bliskimi nam osobami. Bardzo często relacje się rozpadają. W fazie tej skupiamy się na ciągłym i intensywnym skupieniu na alkoholu. To właśnie alkohol staje się życiowym celem. 

Profesjonalna pomoc

Gdy zauważamy u siebie przynajmniej jedną z powyższych fraz, to powinniśmy czym prędzej zgłosić się o profesjonalną pomoc. W naszym kraju funkcjonuje mnóstwo ośrodków leczenia uzależnień. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a więc przyznanie się do problemu. Później czeka nas już pierwsza wizyta z psychologiem/terapeutą. Podczas takiej wizyty jest przeprowadzany dokładny wywiad. Są wykonywane także badania. Dzięki zebranym danym terapeuta jest w stanie określić, na jakim etapie jest nasze uzależnienie oraz jakiej terapii potrzebujemy. Może to być terapia indywidualna, czy też grupowa. Każda uzależniona osoba jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Terapeuci pracujący w ośrodkach leczenia uzależnień są osobami empatycznymi, które potrafią słuchać i doradzać. Co najważniejsze, nikogo nie oceniają. W związku z tym można się im zwierzyć. Co więcej, można im zaufać.

Poza profesjonalną pomocą warto skorzystać ze wsparcia osób nam bliskich. Nie ma bowiem niczego gorszego od samotnej walki z uzależnieniem. Warto wiedzieć także jak pomóc osobie z problemem alkoholowym. Jest to trudna droga, która jest pełna przeciwności. Na dodatek wzmagamy się z syndromem odstawienia alkoholu, a więc wszystkie czynności przychodzą jeszcze trudniej. Jednocześnie należy pamiętać, że z każdym dniem będzie lepiej. Każda zauważalna poprawa będzie dla nas kolejną dawką motywacji, która odrywa ogromne znaczenie.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz