Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Jak wyleczyć osobę uzależnioną od alkoholu? Problem alkoholizmu jest znany każdemu. W końcu często spotykamy się z…

Jak wyleczyć osobę uzależnioną od alkoholu? Problem alkoholizmu jest znany każdemu. W końcu często spotykamy się z pijaństwem na ulicy, w domu czy w pracy. Pod wpływem tego uzależnienia znajdują się ludzie ze wszystkich grup społecznych i w każdym wieku. Nastolatki marzą o tym, by stać się dorosłymi i niezależnymi, nabrać odwagi w alkoholu, myśląc, że można je zrealizować poprzez alkohol. Dojrzali mężczyźni i kobiety używają go do relaksu i ucieczki od problemów i trudności. Ludzie nie zauważają, że częste spożywanie napojów alkoholowych staje się nawykiem, stopniowo przeradzającym się w ciężki nałóg. Alkoholizm staje się nie tylko potrzebą, ale i uzależnieniem psychofizjologicznym. Czy alkoholizm uda się wyleczyć bez pomocy medycznej? Nie uda się, niezbędna jest terapia farmakologiczna i psychoterapeutyczna w ośrodku leczenia uzależnień. Dlaczego?

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Dość często pojawiają się reklamy, które mówią: wyleczę alkoholizm – ale czy rzeczywiście tak łatwo uporać się z problemem? Czy alkoholizm można wyleczyć na stałe? Pierwszy krok do wyzdrowienia musi zrobić sam uzależniony od alkoholu, zdając sobie sprawę ze swojego problemu i chcąc się go pozbyć.Tylko wtedy kuracja będzie skuteczna. Na tym etapie bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologicznego i medycznego. Praca psychologa i lekarza specjalizującego się w leczeniu alkoholizmu polega na stopniowym przywracaniu człowieka rodzinie i społeczeństwu, eliminowaniu psychicznego głodu alkoholu i fizycznej jego potrzeby.

Terapia ma kilka etapów, po których osoba uzależniona będzie mogła wrócić do normalnego życia:

 • Akceptacja problemu.
 • Zaprzestanie picia alkoholu.
 • Świadomość potrzeby pomocy.
 • Odbudowa osobistych wartości oraz wyznaczanie nowych celów i aspiracji.
 • Pojawienie się trzeźwego myślenia.
 • Świadomość wartości duchowych.
 • Akceptacja nowych możliwości i wiara w początek nowego życia.
 • Zgoda na udział w terapii grupowej.
 • Przygotowanie organizmu do odstawienia alkoholu.
 • Wiara w przyszłość.
 • Zaakceptowanie faktu, że alkohol nie rozwiązuje problemów.
 • Odbudowa relacji z rodziną, przyjaciółmi, pojawienie się zainteresowań.
 • Znalezienie normalnego życia, całkowite odrzucenie alkoholu.

Taka terapia pomoże zrozumieć, jak wyleczyć z alkoholizmu: męża, żonę, syna, brata itp. Nie ma w tym nic radykalnego i skomplikowanego. Wszystko co jest potrzebne to pragnienie i aspiracja. A także profesjonalne porady psychologa, lekarza oraz wsparcie rodziny i bliskich. Biorąc pod uwagę opinie ludzi odnośnie leczenia alkoholizmu, recenzje potwierdzają wysoką skuteczność terapii medycznej i psychoterapii. Wiele osób, które wyszły z alkoholizmu, potwierdzają, że bez terapii nie osiągnęłyby tego rezultatu.  

Terapia medyczna przy wychodzeniu z alkoholizmu

Z reguły terapia przy wychodzeniu z alkoholizmu rozpoczyna się od leczenia zespołu odstawienia alkoholu. Osoby uzależnione trafiają do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu w stanie zespołu odstawienia lub w stanie upojenia alkoholowego. Specjaliści muszą zapobiec rozwojowi silnego kaca.To naprawdę bardzo ważne. Bo jeśli uda się tego uniknąć, to mogą nie wystąpić powikłania – delirium tremens (majaczenie alkoholowe) i padaczki alkoholowej.

W ośrodku odwykowym pracują doświadczeni lekarze i podają alkoholikowi niezbędne leki, łagodząc efekt odstawienia alkoholu. Kolejnym etapem wychodzenia z alkoholizmu jest detoksykacja, usuwająca z organizmu toksyny. Celem tego kroku jest przywrócenie wszystkich procesów po oczyszczeniu, skierowanie ich we właściwym kierunku. Zwykle można to zrobić za pomocą odpowiedniego żywienia, fizjoterapii, terapii lekowej. Po czym rozpoczyna się terapia przeciw nawrotom. Podawane środki pomagają radzić sobie z chorobą i zmniejszają ryzyko uszkodzenia mózgu poprzez odstawienie.

Jak można wyleczyć alkoholizm, jeśli alkoholik jest uzależniony przez bardzo długi czas? Aby to zrobić, podawane są dożylnie witaminy i sole. Mają na celu przywrócenie równowagi elektrolitowej. Leczenie farmakologiczne jest szczególnie skuteczne w ciągu pierwszych 3 dni po odstawieniu alkoholu.Taka terapia pod okiem lekarzy przebiega bezpiecznie.

Psychoterapia pozwala wyjść z alkoholizmu

Psychoterapia indywidualna i grupowa organizowana w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu jest ostatnim krokiem przy wychodzeniu z alkoholizmu. W ramach nowoczesnych programów specjaliści ośrodka odwykowego pomagają osobie uzależnionej, odnaleźć swoje miejsce i zapełnić pustkę, którą dotąd wypełniał alkohol. Bez tego procesu istnieje bardzo duże ryzyko powrotu do starego stylu życia.Tylko kompleksowe, indywidualne podejście do każdej osoby daje wysoki procent stabilnych remisji w leczeniu alkoholizmu.

Proces ten nie może być szybki, jednak przy maksymalnym włączeniu pacjenta ośrodka i chęci rozpoczęcia naprawdę nowego życia jego rezultat będzie widoczny niemal natychmiast. Wśród programów terapii alkoholowej w ośrodku dla alkoholików znajdują się różne opcje radzenia sobie z uzależnieniem, od leków po techniki psychoterapeutyczne. Opracowywane są również programy dla bliskich pacjentów. Specjaliści pracują z nimi zarówno nad ich wyzdrowieniem i mieszkaniem pod jednym dachem z osobą uzależnioną, aby mogli właściwie zareagować na jego nowy styl życia i móc go wspierać.

Podobne wpisy