Alkoholizm jak leczyć samemu

Alkoholizm – jak leczyć samemu?

Alkoholizm nie jest zwykłym uzależnieniem, ale straszną chorobą, z której nie wszystkim udaje się wyzdrowieć. Niestety wiele…

Alkoholizm nie jest zwykłym uzależnieniem, ale straszną chorobą, z której nie wszystkim udaje się wyzdrowieć. Niestety wiele osób po prostu nie szuka pomocy. Nie dostrzegają problemu lub starają się samemu go pozbyć. Ale czy alkoholizm można wyleczyć samemu? W początkowej fazie uzależnienia od alkoholu można podejmować stosowne kroki, ale pod kontrolą lekarza, który zdiagnozuje problem i wskaże metody wychodzenia z alkoholizmu.

Jakie szkody dla organizmu powoduje alkohol?

Napoje alkoholowe to prawdziwa trucizna dla ludzkiego organizmu. Zawierają substancję etanol, która nawet w niewielkiej ilości szkodzi zdrowiu i pogarsza jakość życia. Alkohol negatywnie wpływa na wszystkie aspekty życia człowieka i dosłownie niszczy nie tylko ciało, ale także osobowość. Napoje alkoholowe niekorzystnie wpływają na: system nerwowy, wątrobę, układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy itd. Oprócz szkód fizycznych alkohol ma zły wpływ na stan emocjonalny, niszczy psychikę, czyniąc człowieka aspołecznym. Alkoholicy często cierpią na depresję i wahania nastroju. W stanie upojenia alkoholowego popełnianych jest 80% przestępstw domowych.

Alkoholicy stanowią realne zagrożenie dla innych i dla siebie. Cierpią ich krewni, przyjaciele i ludzie wokół nich. Kompleksowe leczenie alkoholizmu jest warunkiem powrotu człowieka do normalnego życia i przywrócenia więzi rodzinnych. Leczenie samemu choroby alkoholowej jest trudne a najczęściej niemożliwe, dlatego warto szukać pomocy specjalistów z ośrodka leczenia uzależnień, którzy stosując metody medyczne, psychoterapeutyczne. Są w stanie wyprowadzić osobę uzależnioną z alkoholizmu.

Skuteczność leczenia domowego

Regeneracja organizmu alkoholika w domu jest możliwa, ale wiele zależy od stadium choroby. Alkoholizm podzielony jest na trzy etapy:

  • Pierwszy. Człowiek ma nieodparte pragnienie picia. A po wypiciu alkoholu osoba uzależniona przestaje w pełni kontrolować swoje działania. Staje się agresywna, drażliwa i znajduje usprawiedliwienie dla każdej okazji do picia.
  • Drugi. Zanika kontrola nad ilością spożywanego alkoholu, organizm człowieka przyzwyczaja się do alkoholu, a na poziomie fizycznym pojawia się uzależnienie. Alkoholik, ma poważne problemy zdrowotne, cierpi na bezsenność.
  • Trzeci.Towarzyszy całkowitej degradacji osobowości. Dla alkoholika nie istnieje nic innego poza alkoholem. Całe jego życie kręci się wokół znalezienia kolejnej dawki alkoholu. Przerwy na picie są niezwykle rzadkie. Odstawianie alkoholu powinno odbywać się pod nadzorem specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień.

Pierwsze dwa etapy, przy odpowiednim podejściu, może leczyć w domu, ale skuteczność takiego leczenia jest podważana. Alkoholik potrzebuje całodobowej opieki, dlatego samodzielne wychodzenie z alkoholizmu okazuje się nieskuteczne.Trzeci etap alkoholizmu wymaga profesjonalnego podejścia i interwencji specjalistów. Tak chronicznego alkoholizmu nie uda się wyleczyć samemu. Jest to dość długi proces, który jest sprawdzianem zarówno dla osoby próbującej przestać pić alkohol, jak i dla jej bliskich.

Leczenie alkoholizmu –  leki i psychoterapia

Leczenie alkoholizmu wymaga zintegrowanego podejścia tzn. połączenia metod psychoterapeutycznych i farmakologicznego leczenia uzależnień.Ta choroba jest trudna do leczenia, ponieważ alkoholik nie uważa się za chorego i nie chce być leczony. Bardzo trudno znaleźć motywację do samodzielnego leczenia alkoholizmu. Aby osoba mogła rozpoznać siebie jako alkoholika, potrzebna jest długa i wnikliwa praca psychoterapeuty, pomoc bliskich lub grup wsparcia. I dopiero wtedy, gdy alkoholikowi uda się uświadomić swój problem i naprawdę zacznie chcieć zostać wyleczony, leki i terapia działają i przynoszą korzyści.

Specjaliści odradzają rozpoczynanie samodzielnego leczenia alkoholizmu za pomocą leków, ponieważ można tylko pogorszyć sytuację z powodu złego doboru środków. Skuteczne a zarazem bezpieczne leczenie odwykowe jest możliwe w ośrodku leczenia uzależnień w którym lekarze pomagają wybrać skuteczną metodę leczenia alkoholizmu pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Lekarze obserwują osobę uzależnioną przez cały proces wychodzenia z nałogu, uważnie monitorują zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Wykonywane są badania laboratoryjne, organizm jest wzmacniany witaminami i mikroelementami, wprowadzane są sesje psychoterapeutyczne. Alkoholik powinien mieć możliwość otrucia się, wydalenia toksycznych substancji.  

Jak pozbyć się uzależnienia od alkoholu samodzielnie?

Istnieje kilka popularnych sposobów na pozbycie się głodu alkoholowego. Mogą być to leki hamujące uzależnienie, wszywka alkoholowa. Leki powinny być wybrane przez lekarza, kupowanie specyfików w Internecie może spowodować pogorszenie stanu lub doprowadzić do poważnych uszkodzeń organizmu. Wszywka alkoholowa służy do implantacji podskórnej a składa się z odpowiedniej ilości tabletek Esperalu. Jest to tak zwany straszak dla alkoholików, ponieważ spożycie alkoholu powoduje pojawienie się: nudności, zawrotów głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Esperal: zwiększa ilość aldehydu octowego podczas spożywania alkoholu. Powoduje szybszy przypływ krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych.To co może alkoholik zrobić sam, to udanie na odwyk alkoholowy do profesjonalnego ośrodka. 

Psychoterapia obejmuje uczęszczanie na spotkania alkoholików. W ośrodku leczenia alkoholizmu pacjenci mają możliwość korzystania z terapii indywidualnych oraz grupowych, spotykania się z osobami borykającymi się z takim samym problemem. Psychoterapeuci potrafią wskazać mocne strony osoby uzależnionej od alkoholu co daje im nadziei na zmianę. Wskazują swoim pacjentom różne formy spędzania wolnego czasu, które koncentrują się zajęciach rekreacyjnych, treningach wytrzymałościowych, grach zespołowych, rozwoju osobistym. Alkoholicy zdobywają wiedzę na temat kompleksowego dbania o swoje zdrowie.

Podobne wpisy