Problem alkoholowy - jak pomóc?

Problem alkoholowy – jak pomóc?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, na świecie i w Polsce całe mnóstwo ludzi zmaga…

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, na świecie i w Polsce całe mnóstwo ludzi zmaga się z problemami alkoholowymi. Jeśli znamy kogoś takiego i odkryjemy ten właśnie problem, z pewnością będziemy chcieli mu pomóc. Nie jest to łatwe, jednak przy odpowiednim podejściu – jak najbardziej możliwe. No właśnie, ale o jakie podejście tak właściwie tu chodzi? Jak pomóc takiej osobie skutecznie i profesjonalnie? O tym – w dzisiejszym wpisie.

Jak podejść do osoby zmagającej się z problemem alkoholowym?

W radzeniu sobie z problemem alkoholowym u innej osoby najistotniejszą sprawą okazuje się być odpowiednie podejście do niej. Trzeba tutaj wykazać się jak największą empatią. Liczy się tu przede wszystkim ostrożność. Osoby tego typu bardzo łatwo jest zniechęcić do siebie – z reguły praktycznie każda z nich traktuje wszystkich jako swoich wrogów, którzy chcą wymusić na niej prowadzenie zgoła odmiennego trybu życia. Przede wszystkim więc nie należy poznać drugą osobę i wypracować sobie odpowiednie podejście do nich. Kompletnie zabronione jest wskazywanie na jej problemy alkoholowe oraz krytykowanie ich – przynajmniej na samym początku, gdy jeszcze nie zdobędzie się zaufania tej osoby. To właśnie do budowania zaufania powinny się sprowadzać pierwsze miesiące pracy z osobą uzależnioną. Dopiero później można zrobić wiele więcej. Należy jednak mieć świadomość co do tego, że w większości przypadków w końcu i tak konieczna będzie pomoc ze strony profesjonalistów.

Warto wiedzieć: problemów z alkoholem nie da się pozbyć w zaledwie miesiąc czy dwa. To wielomiesięczna, a często nawet wieloletnia praca, która wymaga mnóstwa poświęceń, ostrożności i zaangażowania z obu stron. Warto mieć tego świadomość jeszcze przed podjęciem się jej. Zazwyczaj jednak najtrudniejsze chwile przeżywa się do momentu namówienia danej osoby do pobytu w ośrodku leczenia uzależnień. Gdy ten się rozpocznie, będzie można oddać tę osobę w bardziej profesjonalne ręce.

W jaki sposób pomóc tej osobie?

Jednym z największych problemów, z jakimi może zmagać się człowiek jest problem alkoholowy. Jak pomóc osobie, która tak właściwie nie zdaje sobie sprawy z tego, że tej pomocy potrzebuje? W jaki sposób w ogóle rozpocząć pracę nad pozbyciem się tego problemu? Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe. Warto jednak rozpocząć powoli, a na początku:

  • porozmawiać i poznać problem – podstawą w radzeniu sobie z problemem alkoholowym jest tak właściwie poznanie genezy jego pojawienia, a zatem tego, co skłoniło alkoholika do sięgnięcia po ten właśnie alkohol. Oczywiście to, czy dowiemy się tego od razu zależy od naszych aktualnych relacji z osobą zmagającą się z problemem. Jeżeli nie są one przyjacielskie, najpierw będziemy musieli je zacieśnić. W tym przypadku jedna rozmowa nie wystarczy – na rozmowach trzeba będzie spędzić długie godziny;
  • zaoferować stałe wsparcie – nasza obecność jest bardziej istotna dla osoby z problemem alkoholowym, niż mogłoby się wydawać. Nie musimy jej o niej zapewniać – nie słownie. Musimy po prostu być dla tej osoby dokładnie wtedy, gdy będzie ona nas potrzebowała. W ten sposób rzadziej będzie ona musiała sięgać po alkohol jako rozwiązanie nowych problemów – w ich przypadku zawsze będzie mogła się do nas zwrócić;
  • dyskretnie namawiać na terapię – wraz z kolejnymi rozmowami i budowaniem nici zaufania z osobą uzależnioną od alkoholu, powinniśmy zacząć namawiać ją na pomoc ze strony profesjonalistów. Nawet wtedy, gdy jest już lepiej. Tutaj musimy jednak być najbardziej ostrożni. Nie ma osoby, która optymistycznie podchodziłaby do pobytu w ośrodku leczenia uzależnień, który kojarzy się wyłącznie z czymś złym. Zwłaszcza że jest miejscem zamkniętym. Jeśli jednak wybierzemy ośrodek atrakcyjny wizualnie i lokalizacyjnie, ale też odpowiednio podejdziemy do naszego namawiania, możemy liczyć w tym wszystkim na jak największy sukces.

Jeżeli w naszym pomaganiu chcemy być skuteczni, musimy zachować w nim konsekwencję oraz regularność. Nie możemy poprzestawać już po osiągnięciu pierwszych efektów. Faktem jest bowiem, że te lubią powracać – często ze zdwojoną siłą. Nawet jeśli uważamy więc, że udało nam się przezwyciężyć ten problem, może to być tylko złudne wrażenie.

Podsumowanie

Coraz większą liczbę ludzi w Polsce dotyka problem alkoholowy. Jak pomóc tym osobom, by poradzić sobie z tym problemem i dać im „drugie życie”? Przede wszystkim należy być w tym wszystkim bardzo dyskretnym i ostrożnym. Osoby tego typu rzadko kiedy traktują to uzależnienie jako problem. Ciężko przemówić im do rozsądku, dlatego warto podejść do nich z empatią.

Oczywiście samodzielna pomoc dla osób zmagających się z problemem alkoholowym powinna być zaledwie pierwszym krokiem ku całkowitemu pozbyciu się tych problemów. Zawsze warto przypieczętować pierwsze jej efekty pobytem osoby uzależnionej w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Wtedy będzie można mieć większą pewność co do tego, że efekt leczenia będzie bardziej trwały, a osoba uzależniona nie będzie chciała powrócić do swojego nałogu.

Podobne wpisy