esperal ile naprawdę działa

Ile naprawdę działa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal jest bardzo popularnym sposobem na walkę z alkoholizmem. Dzięki niej powrót do trzeźwości jest możliwy w stosunkowo szybkim czasie, a chęć wypicia alkoholu znacznie maleje. Ile tak naprawdę działa wszywka alkoholowa Esperal i od czego zależy długość jej działania? Czy warto sięgnąć po Esperal, którego zadaniem jest odstraszenie od spożycia alkoholu? Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury niniejszego artykułu.

Ile czasu działa Esperal?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile tak naprawdę działa Esperal, nie jest możliwa. Dlaczego? Dlatego, że każdy człowiek jest inny, a na samo działanie wszywki ma wpływ nawet samo zachowanie pacjenta. To, jak długo będzie działał Esperal, jest przede wszystkim zależne od jego dawki. Dawka Esperalu jest ustalana indywidualnie przez lekarza, który się zajmuje danym pacjentem. Aby prawidłowo dobrać dawkę, bierze się pod uwagę czynniki takie jak wiek, płeć, wagę, stopień uzależnienia czy ogólną fizjonomię danego pacjenta. Esperal to lek wszywany pod skórę. Zaszyta tabletka rozpuszcza się stopniowo i w ten sposób do krwioobiegu dostaje się substancja czynna. Trzeźwy pacjent nie odczuwa skutków ubocznych zaszycia, jeżeli natomiast sięgnie po alkohol, to może odczuć to bardzo dotkliwie. Działanie Esperalu wynosi, według producenta, od 8 do 10 miesięcy. Czasami jednak produkt jest skuteczny nawet do 13 miesięcy. Warto w trakcie posiadania wszywki uczęszczać na terapię, tak aby efekty leczenia były znacznie lepsze.

Czas działania wszywki a leczenie alkoholizmu

Samo wszycie Esperalu nie wyleczy pacjenta z alkoholizmu. W trakcie tych miesięcy, kiedy wszywka aktywnie działa, alkoholik może zacząć dokonywać zmian w swoim dotychczasowym życiu. W okresie trzeźwości może on zregenerować się, zacząć stosować zdrową dietę i spróbować odnaleźć swoje hobby, tak aby móc co robić w wolnym czasie i nie myśleć o wypiciu alkoholu. Osobom uzależnionym od alkoholu poleca się uprawianie sportów, ponieważ powoduje to wydzielanie endorfin. Zbilansowana dieta umożliwia natomiast uzupełnienie niedoborów minerałów oraz witamin.

Abstynencja pozwala również na podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii indywidualnej z terapeutą bądź psychologiem, który pozwoli rozpoznać przyczynę pojawienia się nałogu oraz przeanalizować każdy etap życia pacjenta. W trakcie terapii poruszane są różne obszary i sprawdzane są przede wszystkim emocje, jakie towarzyszyły w trakcie picia pacjentowi oraz sposoby myślenia. Wyznaczane są również cele. Warto jednak wiedzieć, że aby rozpocząć terapię, należy być trzeźwym przez pewien czas. Dlatego też wszywka może pomóc alkoholikowi szybko rozpocząć leczenie i stanąć na nogi.

W jaki sposób działa Esperal?

Esperal to nie jest lek, który wyleczy alkoholizm. Zadaniem wszywki alkoholowej jest spowodowanie, że chory nie będzie chciał sięgać po alkohol. To jednak terapia może sprawić, że ta chęć całkowicie zniknie. Nałóg chory może zwalczyć tylko wtedy, kiedy będzie on w stanie być trzeźwy nawet bez wszywki alkoholowej. Stosowanie Esperalu jest przez wiele osób uznawane za część terapii awersyjnej. Założenia terapii awersyjnej są takie, iż osoba u której zastosowano Esperal po wypiciu alkoholu będzie się czuła tak źle, że już sama myśl o dalszym piciu będzie budziła bardzo duży wstręt, czyli właśnie awersję. Dzięki temu pacjent ma w przyszłości czuć niechęć do picia alkoholu w przyszłości. Wypicie alkoholu przez osobę która ma wszywkę alkoholową powoduje już w ciągu kilku minut pojawienie się objawów przypominających kaca, jednak trwa to o wiele dłużej i jest znacznie bardziej nasilone. Osoby, które mają wszyty Esperal, najczęściej doświadczają bólu głowy, nudności, wymiotów czy kołatania serca. Może się również pojawić zespół ostrej niewydolności oddechowej, zawał, omdlenie, zapalenie trzustki czy drgawki.

Skuteczność stosowania Esperalu

Esperal jako jedna z technik awersyjnych odnosi stosunkowo wysoką skuteczność. Dzieje się tak dlatego, że sięgnięcie po alkohol w czasie trwania wszywki i negatywne konsekwencje wypicia mają spowodować, że chory nie będzie chciał sięgnąć po alkohol. Dzięki temu alkoholik może być zmotywowany do abstynencji i doświadczenie wielu korzyści z niepicia. Należy również mieć na uwadze to, że warto połączyć wszywkę alkoholową z terapią, indywidualną bądź grupową. Niektórzy chorzy w trakcie decydują się również na terapię w ośrodkach leczenia uzależnień. Jeżeli chory na terapii omawia swój głód alkoholowy, to może sobie z nim o wiele szybciej i łatwiej poradzić. Na terapii uzależniony dowiaduje się, jak wprowadzać w życie kolejne zmiany i przypomina sobie o tym, jakie korzyści niesie za sobą życie w trzeźwości. Podsumowując, Esperal jest środkiem, który motywuje w leczeniu uzależnienia od alkoholu. To, jak bardzo jak skuteczny, zależy jednak od motywacji osoby, która go stosuje. W wielu przypadkach stosowanie Esperalu gwarantuje abstynencję już na całe życie, ponieważ po takim czasie organizm przyzwyczaja się do trzeźwości i oswaja z tą sytuacją. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz