gdzie można kupić esperal

Wszywka dla alkoholika

Wszywka dla alkoholika to jedna z metod wspomagających leczenie uzależnienia od alkoholu. Choć samo „zaszycie” może wydawać się prostym rozwiązaniem, kryje w sobie skomplikowany mechanizm działania i wymaga pełnego zrozumienia zarówno ze strony pacjenta, jak i jego bliskich.

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej metodzie, jej skuteczności, potencjalnym korzyściom i ryzyku. Odpowiemy na pytania o to czym jest wszywka przeciwalkoholowa, jak i ile działa Esperal i na ile jest skuteczny w leczeniu choroby alkoholowej.

Esperal: Co to jest?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda wszywka alkoholowa. Lek przyjmuje postać niepowlekanych tabletek dedykowanych do aplikacji podskórnej. Na rynku dostępny jest również wariant do przyjmowania doustnego. Głównym składnikiem aktywnym wszywki jest zazwyczaj disulfiram, który zakłóca metabolizm alkoholu w organizmie. W praktyce oznacza to, że po spożyciu alkoholu osoba mającą wszycie doświadcza nieprzyjemnych i często intensywnych objawów, takich jak m.in.:

  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • skoki ciśnienia,
  • nadmierna potliwość.

Wszywka działa przez kilka miesięcy (nawet do roku), a jej skuteczność jest największa, gdy jest połączona z innymi formami terapii, takimi jak psychoterapia czy wsparcie grupowe.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej polega na blokowaniu enzymów dehydrogenazy aldehydowej, które biorą czynny udział w procesie metabolizmu alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach jest przekształcany w substancję nieszkodliwą. Działanie aldehydu powoduje dolegliwości o wiele bardziej dokuczliwe i nieprzyjemne niż zatrucie alkoholowe.

Wszycie powoduje, że nieprzyjemne efekty spożycia alkoholu są odczuwalne w krótkim czasie, już po 10 minutach od przyjęcia niewielkiej dawki substancji, i mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin. Dzięki temu wszywka przeciwalkoholowa ziała jako forma terapii awersyjnej, ucząc pacjenta, że spożycie alkoholu prowadzi do natychmiastowych i nieprzyjemnych konsekwencji. Zgodnie z założeniami terapii awersyjnej spożycie alkoholu ma przynosić na tyle nieprzyjemne konsekwencje, żeby sama myśl o ponownym sięgnięciu po napój wysokoprocentowy budziła wstręt. W praktyce terapia awersyjna sama w sobie jest mało skuteczna i wymaga wsparcia innych from leczenia.

Wszywka alkoholowa: Jak wygląda „zaszywanie”?

Procedura wszycia wszywki polega na umieszczeniu tabletek zawierających disulfiram pod skórą pacjenta, zazwyczaj w okolicy łopatek lub pośladków. Zabieg jest stosunkowo krótki i trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort pacjenta.

Aby przeprowadzić zabieg, pacjent musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przed wszyciem leku musi być zachować abstynencję przez co najmniej kilka dni. Jest to niezbędne, aby uniknąć niepożądanych reakcji leku z pozostałościami alkoholu we krwi. Po wszyciu substancja czynna – disulfiram – jest stopniowo uwalniana do krwiobiegu. Podczas zabiegu stosuje się następujący przelicznik – 1 tabletka na 10 kg masy ciała pacjenta.

Esperal może być wszyty przez lekarza tylko takiej osobie, która wyrazi pisemną zgodę i będzie świadoma działania leku i ewentualnych działań niepożądanych oraz skutków ubocznych przerwania abstynencji.

Korzyści z zastosowania wszywki

Zastosowanie wszywki przeciwalkoholowej, którą wielu pacjentów określa mianem Esperalu (kiedyś lek dostępny był właśnie pod tą nazwą) niesie za sobą liczne korzyści dla procesu zdrowienia. Przede wszystkim:

  • zwiększa szanse na utrzymanie długotrwałej abstynencji, w rezultacie ułatwiając trwanie w trzeźwości i realizację założeń programu leczenia,
  • wspomaga działania terapeutyczne,
  • obniża ryzyko nawrotu choroby (działa w tym przypadku zarówno terapia awersyjna, jak również możliwość przeprowadzenia pełnego cyklu terapii odwykowej i leczenia uzależnienia).

Reakcja organizmu na wszywkę jest kwestią bardzo indywidualną. U części chorych terapia awersyjna przynosi bardzo dobre rezultaty, a wszycie przekłada się na znaczące obniżenie ryzyka nawrotu choroby. W przypadku innych dochodzi do tzw. przepicia wszywki alkoholowej czy jej usunięcia na żądanie pacjenta. W rzeczywistości trudno przewidzieć wpływ działania wszywki na daną osobę.

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Stosowanie wszywki alkoholowej wiąże się z pewnym ryzykiem i potencjalnymi skutkami ubocznymi, o których pacjent powinien zostać poinformowany przed wykonaniem „wszycia”. W rzadkich przypadkach pacjenci mogą doświadczyć reakcji alergicznych na składniki wszywki. Manifestują się one pokrzywką i zaczerwienieniem skóry. Ponadto wszywka może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co może prowadzić do nieprzewidzianych skutków ubocznych. Dlatego też przed wszyciem należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni możliwość zastosowania Esperolu w połączeniu z przyjmowanymi na stałe lekami.

Wśród skutków ubocznych wszywki dla alkoholika wskazuje się również skutki towarzyszące spożyciu alkoholu. Pisaliśmy już o nich, ale z pewnością warto powtórzyć, że spożycie alkoholu w sytuacji, w której w krwiobiegu obecny jest disulfiram niesie za sobą szereg nieprzyjemnych i bardzo intensywnych objawów, takich jak: bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, metaliczny posmak w ustach, uczucie duszności, nadmierna potliwość, gwałtowne zmiany ciśnienia, przyspieszenie tętna czy uczucie lęku.

Gdzie kupić Esperal? Ile kosztuje?

Esperal jest lekiem wydawanym na receptę. Pacjent może samodzielnie zgłosić się do lekarza i poprosić o tę formę terapii wspomagającej leczenie choroby alkoholowej lub też skorzystać z wszywki podczas terapii realizowanej w ośrodku leczenia uzależnień. W tym drugim przypadku dostępność leku jest znacznie łatwiejsza, a zabieg „wszycia” przeprowadzany przez osobę wykwalifikowaną i doświadczoną w implementacji leku.

Ceny leku są zróżnicowane. Jest to zależne od szeregu czynników, m.in. możliwości skorzystania z refundacji NFZ, a także tego, czy zdecydujemy się na lek przeznaczony do „wszycia” czy farmakologię doustną. Lek do wszycia jest dostępny w aptekach pod nazwą Disulfiram, podczas gdy lek doustny to Anticol. Anitcol jest trudnodostępny w polskich aptekach, dlatego też większość chorych decyduje się na leczenie przy pomocy Disulfiramu.

Przeciwwskazania do wszywki dla alkoholika

W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż wszywka przeciwalkoholowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Istnieje szereg przeciwskazań, które uniemożliwiają zastosowanie tej metody wspomagania leczenia choroby alkoholowej. Głównym przeciwwskazaniem jest alergia na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Dodatkowo wszywki nie rekomenduje się osobom, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami układu sercowo-krążeniowego, takimi jak nadciśnienie, niewydolność serca, choroba niedokrwienna, niewydolność krążeniowa. Wszywki nie stosuje się również u osób z zaburzeniami psychicznymi i po próbach samobójczych.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz