Narkotyki - rodzaje

Narkotyki – rodzaje

Narkomania to jeden z najpoważniejszych problemów w każdym zakątku świata. W każdym kraju są ludzie, którzy starają się pozbyć trudności i odczuwają euforię poprzez stosowanie specjalnych substancji. Rodzaje narkotyków to ogromna grupa nazw, w tym dobrze znana heroina, kokaina, amfetamina oraz narkotyki, które nie cieszą się taką popularnością, ale powodują tragiczne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Narkotyki – rodzaje

Jakie są rodzaje narkotyków? Wypisanie wszystkich znanych nazw zajęłoby dużo czasu. Ale wśród nich można wyróżnić najpopularniejsze i najczęstsze, o których każdy musi wiedzieć, aby móc rozpoznać objawy uzależnienia i zapewnić osobie uzależnionej pomoc. Narkotyki wyróżnia pochodzenie (roślinne, półsyntetyczne i syntetyczne), budowa chemiczna, efekt stosowania i sposób działania na organizm.

Preparaty z konopi

Główną substancją narkotyczną w tej grupie jest kannabinol, a łącznie w konopiach znaleziono ponad 60 kannabinoidów, substancji o działaniu narkotycznym. Narkotyki z konopi zmieniają świadomość, wywołują fantazje i halucynacje. Euforia, która pojawia się we wczesnych stadiach zażywania narkotyków, zostaje szybko zastąpiona etapem ucisku. Myślenie zwalnia, nastrój zmienia się dramatycznie, pojawiają się urojenia spowodowane zmienioną świadomością. Długotrwałe stosowanie produktów na bazie konopi może prowadzić do psychozy, w której osoba uzależniona jest zdolna do najbardziej nieprzewidywalnych działań. Głównymi narkotykami grupy są marihuana i haszysz.

Opiaty

Opiaty to środki odurzające, które mają działanie uspokajające, hamujące. Biorąc opium, osoba doświadcza spokoju. Narkotyki z podgrupy opium wywołują szybkie uzależnienie i ciężkie psychiczne i fizyczne uzależnienie, które jest trudne do wyleczenia. Opiaty mają niszczący wpływ na narządy i układy organizmu. U uzależnionego ostatecznie rozwijają się poważne zaburzenia psychiczne: głęboka depresja, wahania nastroju, napady rozpaczy, próby samobójcze. Grupa opium obejmuje wszystkie syntetyczne i naturalne pochodne opium pozyskiwane z maku:

  • Morfina
  • Heroina
  • Metadon
  • Surowe opium
  • Kodeina.

Najpopularniejszym narkotykiem w tej grupie jest heroina, która ma najsilniejsze działanie narkotyczne. Jej wysoka toksyczność wywołuje destrukcyjne konsekwencje dla całego organizmu.

Metadon

Jest to narkotyk syntetyczny o działaniu podobnym do opiatów i często stosowany w programach terapii substytucyjnej dla osób uzależnionych od narkotyków. Metadon można przyjmować dożylnie lub doustnie, ale pierwsza metoda jest silniejsza i skuteczniejsza. Jest zarówno lekiem, jak i środkiem przeciwbólowym. W przypadku metadonu objawy odstawienia są znacznie silniejsze niż w przypadku heroiny. Uzależnienie jest zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Amfetaminy

Amfetaminy mają działanie psychostymulujące. Narkotyki są wytwarzane z preparatów farmaceutycznych zawierających efedrynę. Zwykle substancje z tej grupy są wstrzykiwane dożylnie. Można też palić lub wdychać kryształy pochodzące z rośliny efedryny. Narkotyki tworzą uzależnienie napadowe, gdy okresy zażywania przeplatają się z przerwami. Przy regularnym stosowaniu przerwy ulegają skróceniu i powstaje silne fizyczne i psychiczne uzależnienie od amfetaminy, któremu towarzyszy stałe zwiększanie dawki. Amfetaminy wywołują agresywność, nadmierny niepokój i gniew.

Narkotyki amfetaminowe:

  • Efedron
  • Perwityna
  • Efedryna.

Kokaina

Kokaina to narkotyczna substancja występująca w liściach tropikalnej koki. Przydział kokainy do odrębnej grupy narkotyków wynika z jej rozległej dystrybucji. Pod względem działania farmakologicznego narkotyk należy do stymulantów, które wywołują efekty euforyczne. Co więcej, każda kolejna dawka kokainy potęguje ten efekt. Kokaina to biały, krystaliczny proszek, który jest powszechnie spożywany przez inhalację. Chlorowodorek kokainy rozpuszczony w wodzie podawany jest również dożylnie lub doustnie. Zażywaniu kokainy towarzyszy podniecenie, które następnie zostaje zastąpione depresją. Uzależnienie od narkotyków rozwija się niepostrzeżenie, ale systematycznie. Zwiększenie dawek przyspiesza uzależnienie od kokainy i może prowadzić do wyczerpania nerwowego danej osoby.

Halucynogeny

Do tej grupy należą narkotyki zmieniające świadomość i wywołujące efekt halucynogenny.

Najczęstsze narkotyki to:

  • LSD to syntetyczna substancja psychotropowa, która ma destrukcyjny wpływ na postrzeganie rzeczywistości. Stosowaniu LSD towarzyszą halucynacje i zaburzenia psychiczne. Nawet jednorazowe użycie narkotyku prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji dla organizmu.
  • Psylocyna
  • Psilocybina.
  • Ekstaza.

Psilocybina

Psilocybina znajduje się w niektórych grzybach i należy do grupy psychodelików. W przeciwieństwie do syntetycznych halucynogenów, psilocybina działa słabiej, ponadto jej działanie trwa tylko 4-6 godzin. Grzyby przyjmowane są doustnie, uważa się, że ich działanie pomaga poszerzyć zakres percepcji rzeczywistości. Psilocybina ma potężny wpływ na psychikę, prowokując rozwój różnych chorób i zaburzeń. Również regularne jej stosowanie może prowadzić do demencji. Przy regularnym stosowaniu istnieje ryzyko rozwoju zaburzeń neurologicznych, które z kolei mogą prowadzić do śmierci.

Narkotyki halucynogenne to także ecstasy, czyli substancja, pod wpływem, której następuje zmiana świadomości i pojawiają się wizje. Siła i realizm halucynacji może być różny, zdarzają się przypadki, kiedy ludzka psychika przestaje identyfikować rzeczywistość i fantazję. Pod wpływem substancji często zdarzają się samobójstwa i przestępstwa o szczególnym okrucieństwie. 

Jeżeli dojdzie do uzależnienia od narkotyków, trzeba niezwłocznie skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień.Ten specjalista, zdiagnozuje nasienie problemu i przedstawi działania, które należy podjąć aby wyjść z uzależnienia. Skuteczne leczenie narkomanii powinno odbyć się w ośrodku leczenia uzależnień pod okiem lekarzy i terapeutów.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz