Jak walczyć z alkoholizmem?

Jak walczyć z alkoholizmem?

Problem alkoholizmu w taki czy inny sposób dotyka znacznej części rodzin na całym świecie. Czyjś mąż pije, ktoś ma syna lub matkę nadużywających alkohol, a to może trwać dziesiątki lat. Niestety, krewni osób uzależnionych szukają pomocy tylko w skrajnych przypadkach, tracąc czas. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym skuteczniejsza będzie terapia. Odpowiedź na pytanie – jak walczyć z alkoholizmem, jest prosta. Trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy ośrodka leczenia uzależnień, w którym stosowane są nowoczesne techniki pozwalające osiągnąć stabilną remisję nawet w trudnych przypadkach. Oferowane jest skuteczne kompleksowe leczenie alkoholizmu obejmujące stabilizację stanu pacjenta, wszywkę alkoholową na życzenie, pracę z psychoterapeutą.

Jak walczyć z alkoholizmem?

Rodzinne biesiady czy też spotkania w gronie znajomych, które są zakrapiane alkoholem na pierwszy rzut oka mogą wydawać niczym złym. Ale po upływie pewnego czasu, osoba spożywająca coraz więcej alkoholu sama już nie zauważa, że nie może przeżyć ani jednego dnia bez wódki, piwa czy wina. A potem przychodzi intensywne picie, zmuszające do porzucenia na kilka dni (a później – tygodni) swojego zwykłego życia. Uzależnienie od alkoholu następuje szybko, ale wyjście z niego wymaga nawet lat.

Alkoholizm to niebezpieczna choroba, która może prowadzić do rozwoju groźnych chorób i całkowitej degradacji człowieka. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ kilka dni przymusowej całkowitej trzeźwości może prowadzić do rozwoju delirium tremens – pojawienia się halucynacji, drgawek. W niektórych przypadkach alkoholik doznaje szoku, który czasami kończy się śmiercią. Dlatego konieczne jest zwalczanie alkoholizmu za pomocą złożonych metod. Skuteczna a zarazem bezpieczna walka z alkoholizmem odbywa się w ośrodku odwykowym.To tam można odizolować osobę uzależnioną od wszelkich pokus i monitorować jej zdrowie. Majaczenie alkoholowe jest najczęstszą psychozą alkoholową, której towarzyszą halucynacje. Człowiek ma urojeniowe idee, manię prześladowczą. Wydaje mu się, że jest obserwowany lub ścigany, zagrożony przemocą. W tym stanie ludzie wspinają się na dachy, są skaczą z okna. Ogólnie panuje nastrój samobójczy.

Efektywna walka z alkoholizmem podczas terapii uzależnień

Alkoholicy to ludzie, którzy myślą lub mówią na głos, że w każdej chwili mogą przestać pić. Nazywa się to zaprzeczeniem problemu.Terapeuci uzależnień pracują z tym, gdy prowadzą terapię z powodu alkoholizmu.To pierwszy krok w kierunku nałogu. Po przekroczeniu tej linii powrót jest prawie niemożliwy.To jest najważniejsza rzecz do zrozumienia.

W ośrodku leczenia uzależnień alkoholik otrzymuje specjalistyczną wiedzę na temat swojego problemu z nałogiem. Poddając się terapii farmakologicznej, detoksykacji organizmu i psychoterapii zmienia on nastawienie do swojego uzależnienia i zaczyna rozumieć potrzebę wyjścia z nałogu. Podczas terapii uzależnień od alkoholu uczy się budowania relacji z innymi ludźmi, które są oparte na akceptacji i szacunku. Osoby wychodzące z nałogu biorą udział w warsztatach rozwoju umiejętności oraz psychoedukacji, zdobywają wiedzę na temat radzenia sobie z napięciem i wyrażaniem swoich emocji w kontrolowany sposób.

Głównym celem uczestniczenia w takich spotkaniach jest wzajemne wspieranie się. Polega na umiejętności bycia wysłuchanym bez potępienia, wyciągania wniosków z doświadczeń osób, które borykają się z tym samym problemem lub przez jakiś czas powstrzymują się od picia alkoholu. W takich sytuacjach doświadczenie jest nieocenione, ponieważ człowiek słyszy z ust drugiego o własnych udrękach i przeżyciach, a widząc żywe przykłady tych, którzy potrafili się kontrolować, pojawia się pewność siebie i nadzieja, że będzie w stanie to zrobić.

Czy alkoholizm jest uleczalny?

Nie, alkoholizm jest chorobą nieuleczalną która trwa całe życie. Czy można samodzielnie zwalczyć alkoholizm? Można, na początku uzależnienia, ale przy długotrwałym nałogu konieczne jest skorzystanie z pomocy terapeutów uzależnień. Dzięki temu uda się wyjść z alkoholizmu do końca życia, jednak to tylko długa remisja, ale nie całkowite wyleczenie.Trzeba pamiętać o tym, że wystarczy kieliszek mocnego trunku a zostaną pobudzone uśpione mechanizmy choroby alkoholowej ze wszystkimi konsekwencjami. Takie załamanie może pojawić się w każdym momencie.

Lekarz podając pacjentowi leki pomaga przetrwać mu okres odstawienia po ciągach alkoholowych bez ryzyka powikłań. Dzięki terapii farmakologicznej uzyskiwane jest obniżenie ciśnienie krwi, zniwelowanie bezsenności, następuje zregenerowanie organizmu. Ponadto kroplówki dożylne przywracają równowagę elektrolitową, dzięki czemu po kilku dniach pacjent odczuwa lepsze samopoczucie już bez alkohol we krwi.

Wszelkie środki terapeutyczne w walce z alkoholizmem są niemożliwe bez pomocy psychoterapeuty. Jeśli lekarz ratuje ciało pacjenta, to psycholog porządkuje jego stan wewnętrzny, to znaczy znajduje i eliminuje pierwotną przyczynę, która wywołała alkoholizm. Bez pomocy terapeuty każda terapia antyalkoholowa jest bezużyteczna, ponieważ w krótkim czasie po leczeniu alkoholik zaczyna znowu pić.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz