Leczenie alkoholika bez jego wiedzy

Leczenie alkoholika bez jego wiedzy

Alkoholizm nie jest tylko problemem samego uzależnionego, ale również członków jego rodziny. Niestety alkoholicy nie chcą przyznać,…

Alkoholizm nie jest tylko problemem samego uzależnionego, ale również członków jego rodziny. Niestety alkoholicy nie chcą przyznać, że nie radzą sobie z nałogiem i często nie wyrażają zgody na leczenie odwykowe w ośrodku zamkniętym. A krewni w każdy możliwy sposób szukają różnych sposobów na wyprowadzenie bliskiej osoby z alkoholizmu. Czy możliwe jest leczenie alkoholika bez jego wiedzy? Podając potajemnie tabletki czy krople, które są sprzedawane w Internecie, jako cudowne środki na leczenie alkoholizmu, można doprowadzić do problemów zdrowotnych osoby uzależnionej lub po prostu nie uzyskać żadnego pozytywnego efektu. Nie należy podawać preparatów, których skład nie jest potwierdzony badaniami i dopuszczony do podawania ludziom. Warto o tym pomyśleć przed zakupem takich produktów. Jednym skutecznym sposobem jest leczenie alkoholika w ośrodku uzależnień pod okiem lekarzy i psychoterapeutów i głównie za jego zgodą.   

 Leczenie alkoholika bez jego wiedzy – czy to możliwe?

Alkoholizm to przede wszystkim choroba psychiczna. Dlatego alkoholicy odczuwają nie tylko fizyczną, ale i psychiczną satysfakcję z picia napojów alkoholowych. W związku z tym bardzo trudno jest całkowicie wyleczyć alkoholizm i uniemożliwić im ponowne picie. Najczęściej alkoholik odmawia zaakceptowania idei własnego uzależnienia, trudno mu uświadomić sobie, że jest chory. Może nie mieć ochoty rozmawiać o swoim problemie, nawet z bliskimi ludźmi i przyjaciółmi. Dlatego, gdy nadchodzi okres graniczny – nie można już tolerować zaprzeczenia i pogarszania się stanu alkoholika, ludzie wokół niego zaczynają zastanawiać się, jak wyleczyć alkoholizm bez jego wiedzy.

Tajna terapia opiera się na substancjach, których głównym celem jest wywołanie niechęci do alkoholu.Tym samym niestety problemu nie da się całkowicie rozwiązać, zwłaszcza, jeśli doświadczenie w stosowaniu produktów etanolowych jest wystarczająco długie. Często takie wątpliwe środki kupowane są przed członków rodziny, którzy desperacko chcą przekonać swojego krewnego do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia w klinice odwykowej. To niebezpieczne i drogie. 

Środki podawane alkoholikowi bez jego zgody

Dostępne na stronach internetowych środki na leczenie alkoholika bez jego wiedzy mogą zawierać substancje podobnie do disulfiramu, który nie może być podawany bez zgody i nadzoru lekarza. Oprócz leków z niebezpiecznymi i silnymi substancjami istnieją leki homeopatyczne, które mają mniej wyraźne działanie i wymagają długotrwałego stosowania, ale nie są w stanie spowodować znacznych szkód w organizmie. Efekt ich stosowania jest niewielki można rzec żaden.

Czy uda się wyleczyć alkoholizm bez wiedzy uzależnionego?

Leczenie bez zgody osoby uzależnionej może mieć tragiczne konsekwencje, zwłaszcza, jeśli nie jest to konsultowane z doświadczonym lekarzem. Nikt nie wie, jak organizm pijącego odbierze ten lub inny składnik leku. Nie należy próbować leczyć uzależnionego za pomocą metod babci i środków ludowych aktywnie reklamowanych w Internecie. Zioła, które tłumią głód alkoholowy i niechęć do alkoholu etylowego, są w większości wysoce toksyczne i mogą być niebezpieczne, jeśli są stosowane nieprawidłowo lub jeśli zostaną przekroczone dawki. Niebezpieczeństwo takiego postępowania leży nie tylko w samych tabletach czy kroplach i możliwej szkodzie dla organizmu niczego niepodejrzewającej osoby. Jeśli alkoholik dowie się, że jego krewni próbują go w ten sposób leczyć, jego reakcja może być nieprzewidywalna.

Alkoholizm nie jest przelotnym hobby, z którego można zrezygnować w jednej chwili lub zażyć kilka razy pigułkę. Jeśli chce się wyleczyć ukochaną osobę, trzeba dotrzeć do niej i namówić do leczenia odwykowego w ośrodku leczenia alkoholizmu. Doświadczeni lekarze i terapeuci znają odpowiednie leki detoksykacyjne, stosują psychoterapię, co pozwala na skuteczne wyjście z nałogu bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Celem interwencji jest pomóc pijącemu uświadomić sobie jego niepewną sytuację i uzyskać zgodę na rozpoczęcie odpowiedniej terapii. W rozmowie mogą wziąć udział bliscy krewni. Którzy prowadzą zdrowy tryb życia. Warto uwierzyć specjalistom, że dopóki człowiek sam nie będzie chciał pozbyć się nałogu, nawet najsilniejsze leki będą bezsilne.

Czy można leczyć alkoholika bez jego zgody?

W Polsce leczenie alkoholika polega na dobrowolnym poddaniu się terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Ale działając na mocy ustawy z 1982 roku o życiu w trzeźwości, można wystąpić z wnioskiem do sądu o ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej. Może tego dokonać małżonek, rodzice i dzieci alkoholika i oczywiście prokurator.

Jakie okoliczności powodują, że można zmusić osobę uzależnioną do leczenia w zamkniętym ośrodku odwykowym? Jest to możliwe, jeżeli taka osoba jest zagrożeniem siebie i otoczenia, nie potrafi samodzielnie decydować o sobie lub też, gdy jego postępowanie ma demoralizujący wpływ na osoby nieletnie. Warto rozmawiać z alkoholikiem, poddać go detoksykacji i przekonać o dobrowolnym leczeniu alkoholizmu. To najlepsza droga do wyjścia z nałogu i uratowania rodziny. Ani szantaż emocjonalny ani leczenie alkoholika bez jego wiedzy nie przyniosą dobrych rezultatów.

Podobne wpisy