uzależnienie od facebooka - jak leczyć

Uzależnienie od Facebooka – jak leczyć?

Ośrodek leczenia uzależnień nie skupia się tylko na leczeniu alkoholizmu, narkomanii czy lekomani, w zakresie oferowanej pomocy…

Ośrodek leczenia uzależnień nie skupia się tylko na leczeniu alkoholizmu, narkomanii czy lekomani, w zakresie oferowanej pomocy pojawiło się leczenie uzależnienia od mediów społecznościowych. Dlatego coraz więcej młodych osób z uzależnieniem od Facebooka pyta jak to leczyć? Terapeuci zatrudnieni w ośrodku specjalizują się w walce z uzależnieniami od Internetu, komputera i właśnie od Facebooka. Aby uwolnić pacjentów od zgubnej miłości do sieci społecznościowych, specjaliści opracowali program, który pomoże im zacząć żyć w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Każdy, kto zauważyli u siebie objawy takiego uzależnienia, powinien zastanowić się nad podjęciem leczenia terapeutycznego w prywatnym ośrodku.      

Uzależnienie od Facebooka – jak leczyć?

Ostatnio przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że sieci społecznościowe powodują uzależnienie u użytkowników, podobnie jak kokaina. Kiedy ludzie przeglądają swoją stronę na Facebooku, aktywność tych samych węzłów nerwowych w mózgu wzrasta, jak podczas używania narkotyku. We współczesnym świecie, w którym technologia szybko się rozwija, pojawia się coraz więcej takich zagrożeń dla zdrowia człowieka. Jednak w Polsce działa ośrodek leczenia uzależnienie Wyspa Sozo, w której specjaliści leczą uzależnienie od sieci społecznościowej Facebook.

Wcześniej pracownicy placówki specjalizowali się tylko w leczeniu uzależnienia od narkotyków, alkoholu i nikotyny, ale postanowili poszerzyć zakres usług. W prywatnym ośrodku terapeutycznym prowadzony jest autorski program terapeutyczny, stosowane są nowoczesne metody leczenia i szeroka gama zajęć fakultatywnych. Zajęcia z terapeutą w grupie oraz terapie indywidualne pozwalają wyjść osobom uzależnionym od Facebooka i żyć w realnym świecie. Przyjemny klimat, przyjazna atmosfera i piękne otoczenie sprzyjają powrotowi do zdrowego funkcjonowania i dostrzeżenia innych rzeczy które mogą z powodzeniem zastąpić media społecznościowe. 

Jak zrozumieć, że jest się uzależnionym od Facebooka – czy warto się leczyć?

Psychologowie dyskutują, czy warto uznać uzależnienie od sieci społecznościowych za chorobę. Niektóre osoby zaczęły usuwać swoje konta z Facebooka, ponieważ doszły do wniosku, że sieć ta stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Zdarza się to coraz częściej, więc może przyszedł już czas przeanalizowania swoich priorytetów. 

Objawy uzależnienia od Facebooka?

  • Użytkownik mediów społecznościowe preferuje wirtualny kontakt z ludźmi od bezpośrednich relacji
  • Poprzez Facebooka stara się rozwiązać nurtujące go problemy, uciekając od naturalnych relacji. Wrzuca w media społecznościowe wszystkie swoje emocje. Ale czy uzyskuje wiarygodną odpowiedź i pomoc?
  • Zaangażowanie emocjonalne wiążące się z wydarzeniami dziejącymi się na Facebook. Lubi spędzić sporo czasu analizując, kto go lubił, a kto nie.

Dlaczego trzeba podjąć leczenie uzależnienia od Facebooka?

  • Aby poczuć potrzebę spędzania coraz więcej czasu w świecie realnym
  • Nie przeżywać silnych negatywnych emocji, gdy ktoś próbuje wyciągnąć użytkownika z sieci
  • Skończyć z okłamywaniem ludzi wokół siebie
  • Rozpocząć kontrolowanie swoich poczynań na Facebooku oraz czasu, jaki się tam spędza.

Jak skutecznie leczyć uzależnienie od Facebooka?

Pierwszą podpowiedzią jest ograniczenie przebywania na stronie Facebooka. Podczas walki z cyfrowym uzależnieniem, można korzystać z programów, które w określonym czasie wyłączają Internet. Niektórzy urządzają sobie tak zwany detoks internetowy. Konieczne jest poświęcenie jednego dnia w określonym czasie, kiedy osoba uzależniona będzie bez sieci społecznościowych i sprawdzić, co się z nią działo w tym czasie.

Wielu uznanych psychologów jest zdania, że są to tylko metody na zmniejszenie objawów uzależnienia, ale nie spowodują one usunięcia przyczyn tego problemu. Terapeuci z ośrodka leczenia uzależnień proszą osoby uzależnione od Facebooka o przygotowanie listy rzeczy, które mogłyby robić nie korzystając z Internetu. Pacjenci odkrywają jak wiele ich ominęło i jak wiele mogli zrobić, zobaczyć. W ośrodku leczenia uzależnień pacjenci mogą zastąpić media społecznościowe treningami wytrzymałościowymi, zajęciami rekreacyjnymi, spacerami, relaksacją czy też alpakoterapią. Zaczynają rozumieć, że wolą rozmawiać na żywo niż poprzez Internet. 

Jak pokonać uzależnienie od Facebooka?

Aby usunąć przyczynę uzależnienia, warto korzystać z terapii grupowych w ośrodku, dzięki kontaktowi z osobami borykającymi się a tym samym łatwiej dotrzeć do podłoża swojego problemu.Terapeuci mogą pracować z pacjentem oraz jego poczuciem własnej wartości a tak z z jego emocjami. Niezbędne jest budowanie pozytywnego nastawienia uzależnionego do realnego świata. Podczas terapii psychologicznej niejednokrotnie zauważono, że osoby często korzystające z Facebooka mają wyższy poziom lęku i częściej wykorzystują negatywne emocje. Niektórzy psychoterapeuci doszli do wniosku, że wchodzenie na Facebooka może nie powodować konsekwencji fizycznych, tak jak przypadku nałogowych palaczy, alkoholików czy narkomanów. Nie należy jednak lekceważyć szkód, które może wyrządzić zdrowiu psychicznemu osobie uzależnionej.

Podobne wpisy