Odtruwanie organizmu po narkotykach

Odtruwanie organizmu po narkotykach

Uzależnienie od narkotyków niesie ze sobą wiele negatywnych i niebezpiecznych konsekwencji. Przede wszystkim są to rzeczy, które wpływają na zdrowie fizyczne oraz psychiczne osoby uzależnionej. Niestety mamy coraz większy dostęp do wszelkiego rodzaju używek. Otaczający nas świat, sytuacje w życiu i pęd za pracą sprzyja złemu samopoczuciu. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po różne substancje i próbujemy poprawić sobie gorszy humor. Niestety zazwyczaj samodzielne wyjście z nałogu nie jest możliwe. Jest to także bardzo duży problem społeczny dotykający osoby z różnych kręgów kulturowych i grup społecznych. W wielu przypadkach odtruwanie organizmu po narkotykach jest konieczne. Jak to wygląda? Na czym polega? 

Czym jest narkomania? 

Narkomania jest uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. W takiej sytuacji, w większości przypadków, pojawia się zarówno uzależnienie psychiczne jak i fizyczne. Niemożliwa jest sytuacja, w której pojawiają się objawy fizyczne bez wystąpienia tych psychicznych. Może natomiast wystąpić sytuacja odwrotna. Odtruwanie organizmu po narkotykachMa to miejsce w przypadku spożywania substancji, która nie powoduje trwałej adaptacji komórek – THC i niektóre psychodeliki. Uzależnienie fizyczne polega na nieustannym zażywaniu jakiejś substancji, po której odczuwa się szereg dolegliwości fizycznych – bezsenność, bóle głowy, drgawki, wymioty. Odstawienie tego środka prowadzi do pojawienia się zespołu objawów abstynencyjnych. Natomiast psychiczne to nabyta, silna potrzeba stałego wykonywania jakiejś czynności. Charakterystyczne jest podejmowanie przez uzależnionego decyzji o rezygnacji z wykonywania różnych czynności i niemożność ich realizacji. Towarzyszy temu rozrastający się system psychologicznych mechanizmów obronnych. Głównym czynnikiem powodującym, że narkomani wracają do uzależnienia, jest jego psychiczny aspekt. 

Wyraz “narkomania” z języka greckiego oznacza narke – odurzenie i mania – szaleństwo. Jest powszechnie stosowanym pojęciem odnoszącym się do uzależnienia od substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Narkomania jest chorobą i w zależności od rodzaju przyjmowanej substancji może dzielić się na różne kategorie. 

Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków? 

Okres uzależnienia od substancji odurzających można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest inicjacja, czyli jednorazowy kontakt z narkotykami. Faza eksperymentalna pojawia się, gdy osoba kilkakrotnie zażywa daną substancję. W tej sytuacji osobą kieruje jeszcze ciekawość i chęć pogłębienia pozytywnych doznań. Regularne zażywanie substancji jest wtedy, gdy narkotyk jest przyjmowany w krótkich odstępach czasu, regularnie i w dużych dawkach. Zaczynają pojawiać się problemy, przede wszystkim finansowe. Faza uzależnienia jest ostatnią. Tutaj osoba uzależniona nie jest już w stanie samodzielnie podjąć decyzji o zaprzestaniu zażywania narkotyków. Skutkiem odstawienia są objawy psychosomatyczne – lęk, depresja, zły nastrój, nerwowość, halucynacje. 

Odtruwanie organizmu po narkotykach 

Odtruwanie organizmu jest jednym z etapów leczenia uzależnienia od narkotyków. Najważniejszym krokiem jest przede wszystkim zrozumienie swojego problemu oraz chęć podjęcia leczenia przez osobę uzależnioną. Im szybciej, tym lepiej, a terapia może okazać się o wiele bardziej skuteczna. Leczenie można podzielić na krótko, średnio i długoterminowe. Pierwszym etapem terapii zazwyczaj jest właśnie detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Pozwala to nie tylko na przetrwanie trudnego okresu zespołu abstynencyjnego, ale również powoduje poprawę samopoczucia i motywuje do walki z nałogiem. Na samym początku przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem. Na podstawie obecnego stanu zdrowia i zachowania ustala się przeciwwskazania i przebieg leczenia. W wielu przypadkach wykonuje się badania dodatkowe takie jak: EKG, morfologia, psychologiczne, prześwietlenie narządów wewnętrznych, które mogły zostać uszkodzone w wyniku przyjmowania niebezpiecznych substancji. Ciężko określić czas jaki zajmie detoks narkotykowy, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Duży wpływ ma na to jednak nasilenie uzależnienia, ogólny stan zdrowia, a także rodzaj przyjmowanych substancji. Zabieg detoksykacji jest przeznaczony szczególnie dla osób, które nie mogą przerwać przyjmowania narkotyków, występują u nich silne objawy głodu narkotykowego i wykazują cechy zespołu abstynencyjnego. 

Do przeprowadzenia całego procesu odtruwania są potrzebni specjaliści, którzy w razie potrzeby będą mogli zainterweniować. Profesjonalna opieka medyczna – lekarze, pielęgniarki mogą monitorować stan pacjenta oraz podawać leki – przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, obniżające ciśnienie czy kroplówki z witaminami i minerałami. Ciężko jest przewidzieć reakcję organizmu na odtrucie i taki detoks powinien być przeprowadzany wyłącznie pod nadzorem odpowiednich lekarzy. Całe odtruwanie polega na regulowaniu składu i procesów biochemicznych organizmu za pomocą odpowiednich leków. Są to leki łagodzące uczucie głodu narkotykowego, osłabiające inne objawy odstawienia narkotyków, odżywiające organizm. Jest to proces czasochłonny, ale dzięki temu osoby uzależnione mają szansę na powrót do normalnego życia. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz