Jak wyjść z uzależnienia od telefonu?

Jak wyjść z uzależnienia od telefonu?

W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy przed monitorem komputera, wyświetlaczem smartfona bądź ekranem tableta. Nic dziwnego –…

W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy przed monitorem komputera, wyświetlaczem smartfona bądź ekranem tableta. Nic dziwnego – nowe technologie opanowały świat i możemy znaleźć je dosłownie wszędzie. Pracujemy przy pomocy elektroniki, uczymy się, kontaktujemy ze znajomymi i spędzamy czas wolny. Jest to absolutnie normalne i nie wpływa negatywnie na nasze życie do momentu, aż nie utracimy kontroli nad swoimi zachowaniami. Uzależnienie od telefonu może mieć związek z uzależnieniem od Internetu, gier lub pracy. Co więcej, może stać się ucieczką od rzeczywistych problemów i sposobem na zapomnienie o szarej codzienności. Uzależnienia od urządzeń elektronicznych i nowych technologii dopada zwykle młode osoby, które nie wyobrażają sobie innego świata, bez tych dobrodziejstw. Tak naprawdę jednak mogą dotknąć każdego, bez względu na czynniki takie jak wiek, płeć czy zainteresowania.

Czym właściwie jest uzależnienie? 

Uzależnienie to nabyte zaburzenie na tle psychicznym bądź fizycznym. Tak naprawdę jest to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Może objawiać się między innymi niepohamowaną potrzebą przyjmowania danego środka chemicznego, substancji lub ciągłym wykonywaniem danej czynności. Tylko w ten sposób chory jest w stanie osiągnąć spokój i satysfakcję – w innym przypadku staje się drażliwy, agresywny, mogą wystąpić u niego również lęki. W przypadku uzależnień od telefonu czy komputera dochodzą do tego również takie schorzenia jak pogarszający się wzrok lub problemy z kręgosłupem. 

Uzależnienia dzielimy na fizyczne i psychiczne, z czego te pierwsze nie są w stanie istnieć bez drugich. W przypadku uzależnienia od telefonu, chory nieustannie odczuwa konieczność korzystania z urządzenia. Wciąż dąży do tego, aby móc używać swojego sprzętu, nie zwracając uwagi na konsekwencje.

Jakie są przyczyny uzależnienia od telefonu?

Aktualnie wszyscy spędzamy dużo czasu korzystając z elektroniki. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie życia bez technologii, gdyż nie znają takiej rzeczywistości. Spędzają całe dnie korzystając z telefonów, gdzie grają w gry, surfują po Internecie i komunikują się ze znajomymi. Należy bacznie obserwować swoje dzieci i najbliższe osoby, czy nie zaczynają uznawać rzeczywistości wirtualnej za jedyną wartościową. Uzależnienie od telefonu rozwija się fazami, dlatego tak trudno jest jednoznacznie wskazać jego początek. Zaczynają jednak pojawiać się takie symptomy, jak zaniedbywanie obowiązków, utrata kontaktu z bliskimi, problemy w szkole czy pracy.

Na uzależnienia każdego rodzaju najbardziej podatne są osoby o niskim poczuciu własnej wartości, nie radzące sobie z problemami życia codziennego. Korzystanie z Internetu, telefonu czy komputera jest dla nich ucieczką od rzeczywistości. W przypadku bardzo młodych osób, uciekanie do świata gier czy Internetu może brać się z powodu braku wystarczającej uwagi ze strony dorosłych lub braku zrozumienia.

Jak wyjść z uzależnienia od telefonu?

Jakie są objawy uzależnienia od telefonu?

Na początku ciężko jest rozpoznać jakiekolwiek uzależnienie. W przypadku alkoholizmu zwykle rozpoczyna się od okolicznościowej imprezy ze znajomymi, a w przypadku telefonu od codziennego korzystania z niego w celu wykonania połączenia lub wyszukania informacji. Stopniowo jednak czas spędzany przed urządzeniem zaczyna się wydłużać, chory zaczyna się izolować i zaniedbuje przez to swoje obowiązki, traci poczucie czasu i traci dobre relacje ze znajomymi. W momencie, gdy zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego problemu, zwykle zaczyna też ukrywać swój nałóg. Nie potrafi sobie sam z nim poradzić, przez co pojawiają się wyrzuty sumienia, jednocześnie coraz bardziej oddając się swojemu uzależnieniu. Towarzyszą temu takie objawy, jak osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. W przypadku, gdy uzależniony nie ma możliwości skorzystania z telefonu, może odczuwać strach i lęk, a do tego stać się agresywny dla otoczenia.

Jak wyjść z uzależnienia od telefonu?

Leczenie uzależnień wymaga przede wszystkim specjalnej terapii oraz chęci ze strony chorego. Cały proces trwa długo i jest bardzo obciążający psychicznie. Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do rozpoczęcia leczenia, jest uświadomienie sobie swojego problemu. Niezbędna do tego jest pomoc bliskich osób, zwłaszcza w przypadku młodych osób. Powinny one podjąć próbę skierowania go na terapię, która daje najlepsze efekty w przypadku tego typu uzależnień. Na psychoterapii zazwyczaj wykorzystywane są techniki poznawczo – behawioralne, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Substancje chemiczne jednak można całkiem wyeliminować ze swojego życia, co zdecydowanie ułatwia podjęcie terapii. W przypadku uzależnienia od telefonu jest nieco inaczej – to urządzenie pozwala na komunikację z najbliższymi osobami i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dlatego też chory musi od nowa nauczyć się korzystania z elektroniki i planowania czasu wolnego w odpowiedni sposób, zdobywając przy tym nowe zainteresowania.

Podobne wpisy