Dlaczego uzależnienia są groźne?

Dlaczego uzależnienia są groźne?

Wszystkie substancje, które powodują uzależnienia prowadzą do poważnych konsekwencji. Zmiany, które ze sobą niosą mogą być w wielu przypadkach nieodwracalne. Uzależnienia to obecnie często występujący problem społeczny. W zależności od środka, od którego jest uzależniona dana osoba, skutki mogą być różne. Jakie są najczęściej pojawiające się uzależnienia i do jakich konsekwencji doprowadzają? Dlaczego uzależnienia są groźne? 

Co to jest uzależnienie? 

Diagnozowanie i leczenie uzależnień odbywa się między innymi w oparciu o klasyfikację chorób ICD – 10 i DSM IV. Uzależnienia można podzielić na fizyczne i psychiczne. Badania wykazują, iż uzależnienie jest chemicznym zaburzeniem w mózgu. Niektóre osoby mogą również posiadać genetyczne predyspozycje do popadania w nałogi. Dlatego też często zdarzają się nawroty choroby lub po prostu niepowodzenia w procesie leczenia. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jednak jest terapia uzależnień, która może być przeprowadzana w różny sposób.

Uzależnienie fizyczne 

Jest to silna potrzeba stałego zażywania substancji, a zaprzestanie prowadzi do dolegliwości somatycznych – biegunki, bezsenność, wymioty, bóle głowy. Wiążą się one z konkretnymi zachowaniami, które mają wpływ na organizm. Dostarczenie substancji psychoaktywnej do organizmu powoduje odczuwanie pozytywnego wpływu na samopoczucie. Odstawienie prowadzi do zespołu abstynencyjnego, który związany jest z negatywnymi odczuciami, a w najgorszych przypadkach do śmierci. Przykładami takiego uzależnienia mogą być: alkoholizm, narkomania, lekomania, uzależnienie od nikotyny czy cukru. 

Uzależnienie psychiczne 

To uzależnienie jest silną potrzebą wykonywania czynności, odczuwania konkretnych emocji lub przyjmowania substancji, która nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Mają one wpływ na ośrodek nagrody w mózgu. Osoba uzależniona odczuwa ciągłą potrzebę zaspokajania pewnych potrzeb. Ludzie uzależniają się od zachowań, ponieważ szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. Dlaczego uzależnienia są groźne?

Narkotyki – jak wpływają na organizm? 

Narkotyki są ogólną nazwą dla substancji, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego. Środek odurzający może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Kokaina ma ogromny wpływ na powstawanie wielu zaburzeń. Przede wszystkim powoduje psychozę pokokainową, czyli urojenia, w tym prześladowcze, zaburzenia funkcjonowania. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia osobowości, depresja, martwica przegrody nosowej, duszności, kaszel, krwawienie z nosa, trudności z donoszeniem ciąży, drgawki, napady szału. Opioidy wiążą się z receptorami opioidowymi. Ich długotrwałe przyjmowanie prowadzi do rozwinięcia się tolerancji dla działania euforycznego oraz depresji oddechowej. Wtedy także pojawia się analgezja, czyli zanik bólu, dodatkowo zanik głodu, odczuwania negatywnych emocji czy spowolnienie perystaltyki jelit. Do tego występuje też apatia, nerwowość, lęki nocne, bezsenność i nerwobóle. Przyjmowanie narkotyków powoduje także zaburzenia ślinianek, stany zapalne jamy ustnej i zaciskanie szczęki.  Powikłaniami mogą być też: zatrzymanie moczu, osłabienie łaknienia i spadek masy ciała. Jednak w największym stopniu narkotyki wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i psychikę.

Dopalacze, szybkie uzależnienie i poważne konsekwencje 

Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi, które nie do końca mają ujawniony skład. Nazwa “dopalacze” określa substancje, które oddziałują w bardzo silny sposób na ośrodkowy układ nerwowy i nie są zaklasyfikowane jako narkotyki. Mogą one mieć działanie pobudzające, halucynogenne czy relaksujące. Spożywanie dopalaczy ma na celu wywołanie jak najbardziej wiernego efektu do tego, który występuje po zażyciu narkotyków. Dopalacze mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. W dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie mózgu i powoduje zniekształcenie rzeczywistości. Długotrwałe stosowanie dopalaczy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, serca, problemy z oddychaniem, w niektórych przypadkach śpiączkę, a nawet śmierć. Powodują one również tak zwany stan dezorientacji, czyli delirium. W takiej sytuacji osoba traci kontakt z rzeczywistością, czuje złość i lęk oraz mówi rzeczy nie mające sensu. 

Alkoholizm – najczęściej występujące uzależnienie 

Alkoholizm to choroba, z której całkowite wyjście jest niemożliwe. Uzależnienie od alkoholu to choroba dotykająca wielu obszarów życia. Między innymi do jej zdrowotnych skutków można zaliczyć: uszkodzenia w układzie nerwowym, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, żylaki przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalenie trzustki, stłuszczenie i marskość wątroby, przewlekłe stany zapalne żołądka, zmniejszenie popędu seksualnego, zaburzenia i choroby psychiczne, długi oraz problemy z prawem. Nadużywanie alkoholu sprzyja także rozwojowi procesów nowotworowych. Uzależniony coraz częściej popełnia błędy mogące skutkować utratą pracy. Terapia awersyjna, jaką jest między innymi wszywka alkoholowa, ma za zadanie odstraszać uzależnionego od alkoholu. Powikłania przepicia wszywki mogą być naprawdę śmiertelne, pomimo, że jest to jedna z form leczenia alkoholizmu. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz