Jak uniknąć uzależnienia od Internetu?

Jak uniknąć uzależnienia od Internetu?

Elektronika, sieci bezprzewodowe i rozmaite rozwiązania technologiczne są dziś stałym elementem naszej codzienności. Możemy spotkać je wszędzie – od biur, szkół, instytucje publiczne, miejsca rozrywkowe, aż po nasze własne domy. Dzięki nim mamy dostęp do nieograniczonych źródeł informacji, możemy szybciej się uczyć, pracować zdalnie i kontaktować się z osobami z drugiego końca świata. Niewątpliwie są to dobra, dzięki którym nasza cywilizacja poszła znacznie do przodu i powinniśmy dalej ją rozwijać. Niestety, każdy z tych elementów może przynieść też dużo problemów i zmartwień w postaci utraty kontroli nad swoimi zachowaniami. Uzależnić można się od wszystkiego, także od Internetu, komputera, telefonu czy gier. W momencie, gdy tak się dzieje i wirtualny świat staje się ucieczką od rzeczywistości, wówczas należy udać się po profesjonalną pomoc, gdyż potem może być już za późno.

Czym jest uzależnienie od Internetu?

Uzależnić możemy się od wszystkiego i w każdym przypadku jest to choroba, kwalifikująca się do specjalistycznego leczenia. W przypadku Internetu uzależnienie objawia się nieustanną, niemożliwą do pohamowania potrzebą korzystania z sieci. Tylko w ten sposób chory jest w stanie osiągnąć spokój i satysfakcję – w innym przypadku staje się drażliwy, agresywny, mogą wystąpić u niego również lęki. 

Uzależnienie od Internetu zalicza się do uzależnień psychicznych, czyli behawioralnych. Opierają się one przede wszystkim a mocnej potrzebie wykonywania danej czynności lub konkretnego zachowania, jak na przykład pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu czy uzależnienie od komputera. Niezależnie od czynnika uzależniającego, u chorego można zaobserwować takie symptomy, jak osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. 

Jak uniknąć uzależnienia od Internetu?

Jakie są przyczyny uzależnienia od Internetu?

Uzależnienie od Internetu dotyka przede wszystkim młodych osób, jednak nie tylko. Jednak w ich przypadku jest to nasilone, gdyż od urodzenia otoczeni są nowymi technologiami i nie znają innej rzeczywistości. Przed monitorem komputera spędzają dużą część swojego dnia – ucząc się, grając w gry czy rozmawiając ze znajomymi. Dzięki obecności w Internecie mogą rozwijać swoje zainteresowania, poznawać świat i uzyskiwać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Wszystko jest w porządku, dopóki wirtualna rzeczywistość nie wypiera realnego życia. Uzależnienie od komputera czy Internetu postępuje etapami, dlatego ciężko jest zauważyć jego objawy na samym początku. Zwykle rozpoczyna się od coraz większej ilości czasu spędzanego w sieci, co nie musi zwiastować niczego złego. W dalszej kolejności uzależniony zaczyna jednak zaniedbywać swoje obowiązki, przestaje utrzymywać kontakt z najbliższymi, pojawiają się u niego problemy w szkole czy pracy. Zaczyna zarywać noce i pogarsza się jego zdrowie fizyczne.

Uzależnienia w dużej mierze dotykają osób o niskim poczuciu własnej wartości, nie radzących sobie z problemami. W Internecie mogą szukać ucieczki od rzeczywistości, mogą stać się kim chcą lub też zachować anonimowość, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Łatwo mogą nawiązywać nowe znajomości, jednocześnie nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości, często też udając kogoś, kim chcieli by być. Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników sieci, ich uzależnienie może brać się z powodu braku wystarczającej uwagi ze strony dorosłych lub braku zrozumienia ze strony rodziców.

Często w momencie, gdy uzależniony zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego problemu, zaczyna ukrywać swój nałóg przed innymi. Nie potrafi sobie sam z nim poradzić, przez co pojawiają się u niego wyrzuty sumienia, jednocześnie coraz bardziej oddając się swojemu uzależnieniu. Sytuacja zaczyna się zapętlać, przez co jeszcze ciężej jest ją zwalczyć. Te same mechanizmy, co w przypadku uzależnienia od Internetu, zaobserwować można w przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkomanii. Praktycznie niemożliwe jest samodzielne wyjście z tego typu problemu.

Jak uniknąć uzależnienia od Internetu?

Leczenie uzależnienia jest procesem bardzo czasochłonnym, wymagającym od chorego dużej ilości silnej woli i samozaparcia. Tym samym muszą się wykazać jego bliskie osoby, które nie powinny opuszczać go w tak ciężkiej sytuacji. Powinny one podjąć próbę skierowania go na terapię, która daje najlepsze efekty w przypadku tego typu uzależnień. Na psychoterapii zazwyczaj wykorzystywane są techniki poznawczo – behawioralne, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. 

Jeśli pojawiający się problem zostanie zauważony szybko, jest duża szansa na zatrzymanie rozwoju nałogu. Należy jednak pamiętać, że uzależnienie od Internetu jest dosyć specyficznym problemem, gdyż nie da się od niego całkowicie odciąć – technologie otaczają nas na każdym kroku. Pracujemy wykorzystując dostęp do sieci, uczestniczymy w zdalnych lekcjach, załatwiamy wiele spraw, w tym urzędowych. Dlatego warto udać się do specjalisty, który od nowa nauczy chorego korzystania z elektroniki i planowania czasu wolnego w odpowiedni sposób. Wówczas będzie mógł wrócić do normalnego życia, bez bycia uwięzionym przez nałóg.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz