Jakie są skutki uzależnienia od komputera?

Jakie są skutki uzależnienia od komputera?

Elektronika w postaci komputerów, telefonów bądź innych urządzeń otacza nas dzisiaj z każdej strony. Nic dziwnego –…

Elektronika w postaci komputerów, telefonów bądź innych urządzeń otacza nas dzisiaj z każdej strony. Nic dziwnego – nowe technologie są bardzo pomocne w wielu aspektach życia, ułatwiają dostęp do informacji, wspomagają nas w pracy, nauce i umożliwiają kontakt ze znajomymi z różnych części świata. Internet jest również nieskończonym źródłem rozrywki i inspiracji. Dzięki tym możliwościom możemy się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Może się jednak zdarzyć, że korzystanie z multimediów okaże się zgubne i przejmie kontrolę nad naszym życiem. W momencie, w którym porzucamy realny świat dla wirtualnej rzeczywistości, mija ostatnia chwila, w której możemy się wyzwolić od postępującego uzależnienia. Bardzo ciężko jest jednak “wyłapać” ten konkretny moment – przecież pracujemy i uczymy się przed monitorem, więc jesteśmy poniekąd zmuszeni do spędzania z elektroniką wielu godzin.

Uzależnienie – co to jest?

Uzależnienia, bez względu na główny czynnik, to poważne choroby, wymagające leczenia. Wyróżnia je przede wszystkim nieustanna, nieodparta chęć przyjmowania danej substancji psychoaktywnej lub wykonywania danej czynności. Tylko tak chory jest w stanie poczuć wewnętrzny spokój i satysfakcję. W innym wypadku wciąż dąży do uzyskania tego, co stało się dla niego najważniejsze i przejęło nad nim kontrolę.

Możemy podzielić uzależnienia na psychiczne i fizyczne, przy czym drugi rodzaj nie jest w stanie istnieć bez pierwszego. Psychiczne to między innymi uzależnienie od komputera, pracoholizm i seksoholizm. Fizyczne to na przykład alkoholizm, narkomania lub uzależnienie od dopalaczy. 

Jakie są przyczyny uzależnienia od komputera?

Uzależnienia mogą mieć różne podłoża, w większości przypadków nie biorą się nagle z częstego wykonywania danej czynności lub przyjmowania jakiejś substancji chemicznej. Problem ten może dotknąć każdego, bez względu na jego wiek, płeć czy zainteresowania – znaczenie mają tu między innymi predyspozycje genetyczne oraz środowisko danej osoby. 

W przypadku uzależnienia od komputera częściej możemy mówić o młodych osobach, choć nie tylko. Pokolenia, które od urodzenia otoczone są elektroniką nie wyobrażają sobie bez niej życia, na każdej płaszczyźnie sowich działalności. To, na co należy zwrócić jak najszybciej uwagę, to pierwsze symptomy mogące świadczyć o pierwszych oznakach uzależnienia. Osoba uzależniona zaczyna odcinać się od świata zewnętrznego, twierdzi, że cyfrowa rzeczywistość jest jedyną, która ma sens. Przez to coraz częściej czasu spędza przed monitorem, zaniedbując tym samym swoje obowiązki domowe, szkolne lub służbowe. Oddala się od bliskich osób, zaczyna mieć wyłącznie wirtualnych przyjaciół. Wśród nich szuka też ucieczki od rzeczywistości, odcina się od swoich problemów i wszystkiego, co związane z codziennością. Co więcej, Internet pozwala na choć pozorne zachowanie anonimowości, dzięki czemu każdy może stać się tym, kim chce, osiągać sukcesy i trzymać bezpieczny dystans od innych. Dorośli zwykle próbują rozpocząć nowe życie uciekając od świata realnego, zaś dzieci mogą szukać zrozumienia, jeśli nie dostają wystarczającej uwagi ze strony dorosłych.

Jakie są skutki uzależnienia od komputera?

Jakie są skutki uzależnienia od komputera?

Pierwszym skutkiem uzależnienia od komputera jest odizolowanie się od otoczenia. Chory stopniowo oddala się od bliskich osób, tracąc z nimi dobre relacje. Zaniedbuje swoje obowiązki i pogłębia zobowiązania, przez co problemy jeszcze bardziej się nawarstwiają. Spędza wiele godzin przed monitorem, co w szybkim tempie może doprowadzić do problemów ze wzrokiem i z kręgosłupem. Pojawiają się migreny, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i znużenie. Uzależniony zwykle staje się drażliwy, a czasem nawet agresywny. Przez swoje zaniedbania może stracić najbliższe osoby, stracić pracę czy całkiem zawalić szkołę. Podobne mechanizmy można zaobserwować w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, Facebooka czy gier komputerowych.  

Jak wyleczyć się z uzależnienia od komputera?

Leczenie uzależnienia od komputera, tak samo jak ma to miejsce przy pozostałych nałogach, jest bardzo pracochłonne i wymaga wiele czasu. Aby rozpocząć leczenie konieczne jest samozaparcie i silna wola chorego, który musi sobie uświadomić swój problem. Zwykle na początku nie jest to łatwe, jednak najbliższe osoby mogą mieć największe oddziaływanie na uzależnionego, co stanie się dla niego motywacją. W przypadku uzależnień behawioralnych najskuteczniejszą metodą leczenia jest psychoterapia uzależnień. Zazwyczaj opiera się na technikach poznawczo – behawioralnych, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. O ile tego typu używki można całkiem wyeliminować ze swojego życia, o tyle ciężko jest całkowicie pozbyć się komputera, z którym chory ma do czynienia w szkole czy w pracy. Dlatego też od nowa musi nauczyć się korzystać z dobrodziejstw techniki, a także zacząć planować swój czas i ściśle trzymać się tego planu. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie można zobaczyć inny świat, ponownie dostrzec w nim sens i zacząć odkrywać go na nowo.

Podobne wpisy