Uzależnienia behawioralne jak leczyć?

Uzależnienia behawioralne jak leczyć?

Uzależnienia behawioralne są często występującym zjawiskiem w obecnych czasach. Mogą pojawiać się bez względu na płeć, wiek…

Uzależnienia behawioralne są często występującym zjawiskiem w obecnych czasach. Mogą pojawiać się bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Jest to uzależnienie jak każde inne, zalicza się do chorób, a nieleczone niesie ze sobą nieciekawe konsekwencje. Nieleczony nałóg zawsze się nasila powodując coraz poważniejsze negatywne skutki w życiu osoby. Uzależnienia behawioralne należą do grupy uzależnień psychicznych. Wspólną cechą wszystkich uzależnień jest zaburzona kontrola impulsów, którym osoba z takimi problemami nie jest w stanie się oprzeć. 

Czym jest uzależnienie behawioralne?

Inaczej nazywane uzależnieniem czynnościowym, jest to zespół objawów związanych z wielokrotnym i utrwalonym powtarzaniem określonej czynności, jednej lub kilku. Są one powtarzane w celu uzyskania stanów emocjonalnych, które przynoszą ukojenie, euforię, ulgę i uczucie zaspokojenia. Uzależnienie to choroba, która polega na zdominowaniu psychiki i fizjologii człowieka przez pragnienie zażycia środka lub wykonania jakiejś czynności uznanej za nagradzającą. Człowiek jest w stanie uzależnić się psychicznie oraz fizycznie od każdego środka oraz zachowania, które przynoszą pozytywne doznania naszemu mózgowi. Chory odczuwa silną konieczność zaspokojenia swoich potrzeb w celu uzyskania satysfakcji, przyjemności i psychicznego spokoju. Może też być to przyjmowanie substancji, które przynoszą takie efekty, ale nie wywołują poważnych zmian w organizmie, na przykład marihuana. Do nich należą uzależnienia behawioralne. Uzależnienia behawioralne jak leczyć?

Ogólnie rzecz biorąc – uzależnienie behawioralne jest przymusem regulowania stanów emocjonalnych poprzez zachowania nałogowe. Przynosi to relaks, przyjemność i spokój. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym możemy zauważyć coraz więcej osób dotkniętych tą chorobą. Charakteryzuje się ono między innymi: rezygnacją z innych źródeł sprawiających zadowolenie, brak możliwości zrezygnowania z konkretnej czynności, pojawieniem się objawów typowych dla zespołu abstynencyjnego, wzrastającą tolerancją na doznawanie przyjemności, intensywnością wykonywania określonej czynności, dobrym nastrojem i samopoczuciem podczas możliwości wykonywania danej rzeczy, uciążliwymi nawrotami w przypadku zaprzestania. Ludzie uzależniają się od zachowań, ponieważ szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. 

Czynniki powodujące powstawanie uzależnienia behawioralne:

  • Czynnikami psychologicznymi mogą być na przykład chęci dorównania innym w byciu towarzyskim lub poprawa nastroju. 
  • Czynniki społeczne oznaczają wpływ otoczenia na styl życia i spożywanie konkretnych substancji. 
  • Czynniki duchowe to między innymi wartości, normy moralne lub aspiracje. Brak poczucia bycia potrzebnym, uczucie pustki może wpływać na sięganie po substancje uzależniające. 
  • Czynnikami biologicznymi mogą być zaburzenia i choroby psychiczne. Dlatego tak ważna jest diagnoza, często zdarza się, że pacjenci mają podwójną diagnozę i w takim wypadku trzeba leczyć jednocześnie oba problemy. 
  • Czynniki genetyczne, czyli wpływ wychowania oraz rodziny na dziedziczenie uzależnień. 
  • Osobiste przekonania – to jak odbieramy świat, nasze przekonania mają wpływ na to jak widzimy rzeczywistość, u osób uzależnionych pod wpływem sytuacji stresowej lub niespełniającej ich oczekiwań pojawia się przekonanie, że jest dobry moment na spożycie substancji psychoaktywnej. 

Podział uzależnień behawioralnych 

Uzależnienia behawioralne mogą mieć różne czynniki, które wpływają na rozwój uzależnienia. Dana czynność staje się nałogowa wtedy, gdy towarzyszy jej wewnętrzna konieczność wykonywania w coraz mniejszych odstępach czasowych. Kiedy taka osoba próbuje ograniczyć lub przerwać czynności zaczynają pojawiać się objawy abstynencyjne – fizjologiczne i psychologiczne. 

Hazard 

Hazardzista to osoba, która bierze udział w grze o pieniądze, gdzie o wygranej decyduje przypadek. Mogą to być takie gry jak: ruletka, karty, loterie, kości, granie w sieci, automaty. Taka osoba robi to ryzykując pieniądze i inne dobra w celu osiągnięcia jakiejś korzyści – materialnej lub emocjonalnej. 

Uzależnienie od masturbacji 

Uzależnienie tego typu może mieć swoje podłoże w braku równowagi między naturalnymi substancjami w mózgu. Może również wpływać na zmiany w ścieżkach neuronalnych podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przyjmowania środków psychoaktywnych. Uzależnienie od masturbacji przybrało na sile w chwili, gdy Internet stał się powszechnie dostępny. Łatwość korzystania z materiałów pornograficznych sprawiła, iż problem ten narasta i często występuje.

Nowe uzależnienia 

Nowe technologie nie zwalniają tempa i od lat rozwijają się w każdej dziedzinie życia. Powstają coraz nowsze sprzęty elektroniczne, urządzenia mobilne, nowe możliwości łączności bezprzewodowych i wiele innych. Dzięki temu coraz więcej rzeczy i spraw możemy załatwić za pośrednictwem sieci, pracować bez wychodzenia z domu, uczyć się czy utrzymywać kontakty z osobami z drugiej części świata. Uzależnienie od gier komputerowych występuje głównie u dzieci i młodzieży, czyli u osób, które nie znają świata bez elektroniki i od małego spędzają przy niej wiele czasu.  

Jak leczyć uzależnienia behawioralne? 

Każde leczenie wymaga specjalistycznego leczenia, które wymaga czasu, samozaparcia oraz dużej ilości silnej woli. Chory najpierw musi uświadomić sobie swój problem, zdać sobie z niego sprawę i wyrazić chęć podjęcia leczenia. Tylko wtedy można rozpocząć cały proces terapeutyczny. Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podejmowane są tam wielotorowe działania, między innymi techniki poznawczo – behawioralne. Tak naprawdę uzależniony musi od nowa nauczyć się żyć w społeczeństwie, planowania wolnego czasu, a także znalezienia bezpiecznego sposobu na rozładowanie emocji i zajęcie myśli. Wypełniając jego plan dnia w 100% można mieć pewność, iż nie będzie miał on czasu na myślenie o swoim problemie. 

Podobne wpisy