Jak wyjść z uzależnienia alkoholowego?

Jak wyjść z uzależnienia alkoholowego?

Jednym z najczęściej występujących uzależnień w Polsce jest alkoholizm. Średnia spożycia alkoholu w naszym kraju jest wyższa…

Jednym z najczęściej występujących uzależnień w Polsce jest alkoholizm. Średnia spożycia alkoholu w naszym kraju jest wyższa niż średnia europejska. Sprawia to, że znajdujemy się w czołówce jeśli chodzi o spożywanie napojów wysokoprocentowych – wśród państw europejskich. Około 800 tysięcy osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, a ponad 2 miliony naszych rodaków nadużywa alkoholu. Według statystyk, przynajmniej raz w miesiącu upija się 30 % dorosłych osób w naszym kraju. Dane są zatrważające, ale na szczęście z alkoholizmem można wygrać. Jednym ze sposobów jest terapia w prywatnym ośrodku uzależnień. 

Czym jest uzależnienie od alkoholu? 

Alkohol może być dla wielu osób źródłem przyjemności, ale jego spożywanie prowadzi do wielu chorób, urazów, a nawet przedwczesnej śmierci. Alkoholizm to choroba pierwotna, czyli taka, która prowadzi do powstawania innych schorzeń oraz chorób w organizmie. Zdarza się bez względu na wykształcenie, klasę społeczną czy płeć. Z definicji jest to uzależnienie psychiczne i fizyczne od alkoholu etylowego. Jest to także oficjalnie sklasyfikowana choroba przez Światową Organizację Zdrowia. Początki przeważnie wyglądają niewinnie – okolicznościowe spożywanie na imprezie, chęć poprawy sobie samopoczucia, relaks po pracy. Z czasem jednak przyjmuje się coraz więcej szkodliwej substancji, przez co uzależnienie się pogłębia. Pomimo, że alkoholizm jest uzależnieniem chemicznym, to może ono powodować zarówno zależności psychiczne jak i fizyczne. Zależność psychiczna jest to potrzeba częstego albo stałego przyjmowania konkretnej substancji, w tym wypadku alkoholu, w celu powtarzania samopoczucia związanego z jego spożywaniem. Zależność fizyczna natomiast jest stanem biologicznej adaptacji do alkoholu, oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do alkoholu. Bez tej substancji organizm przestaje prawidłowo funkcjonować, przerwanie jego spożywania wywołuje zaburzenia różnych czynności ustrojowych – zespół abstynencyjny. 

Przyczyny pojawienia się alkoholizmu 

Alkoholizm najczęściej dotyka mężczyzn. Może brać się z posiadanego stylu życia, częstych spotkań towarzyskich lub dodaniu sobie śmiałości w relacjach z płcią przeciwną. Często też staje się sposobem na rozwiązywanie problemów, na przykład, gdy chory jest przytłoczony koniecznością utrzymywania najbliższych czy stresem w pracy. Nałóg alkoholowy różni się swoimi przyczynami i przebiegiem wśród kobiet i wśród mężczyzn. U kobiet przyczyna leży zwykle w uwarunkowaniach psychologicznych, przy występowaniu problemów emocjonalnych, dużego stresu lub zaburzeń snu.  Zmieniając tryb życia, przechodząc na emeryturę, często osoby starsze dotyka samotność i pogorszenie się stanu zdrowia. Te czynniki mogą prowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych i chęci po częstsze sięganie po alkohol. Również młode osoby zaczynają sięgać po napoje wysokoprocentowe w coraz młodszym wieku. Dzieje się tak ze względu na to, że młodzież podczas okresu dojrzewania chce próbować nowych rzeczy. Jak wyjść z uzależnienia alkoholowego?

Jak wyjść z uzależnienia alkoholowego? 

Granica pomiędzy nałogiem, a piciem okolicznościowym jest bardzo cienka, w dodatku na uzależnienie ma wpływ nie tylko częstotliwość przyjmowania substancji wyskokowych. Z pozoru niewinne, okazjonalne spożywanie alkoholu ze znajomymi może przerodzić się w poważny problem. Bardzo widocznie przekłada się także na sposób funkcjonowania w społeczeństwie. Sięganie po alkohol staje się codziennością, czymś absolutnie normalnym i zwyczajnym. Do rozpoczęcia leczenia, bez względu na fazę uzależnienia, w której znajduje się chory, konieczne jest uświadomienie sobie problemu. W zależności od stopnia nałogu, podjęte kroki mogą się różnić, jednak zwykle jest to indywidualna i grupowa terapia uzależnień, farmakoterapia oraz terapia dla współuzależnionych. Najbardziej skuteczne zazwyczaj okazuje się leczenie w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie można poznać wiele osób z takim samym problemem, na nowo nauczyć się życia w społeczeństwie oraz poznać metody, jak walczyć z nawracającą chęcią picia.

Wszywka alkoholowa 

Wszywka alkoholowa jest to pewien rodzaj farmakologii, który jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wszywki mają postać niepowlekanych tabletek, które wszczepia pod skórę lekarz. Zabieg polega na rozmieszczeniu podskórnym od ośmiu do dziesięciu takich tabletek. Disulfiram jest dostępny również w formie leku doustnego. Zażywa się go raz na dobę. Disulfiram jest substancją blokującą enzymy dehydrogenazy aldehydowej. Bierze on stały udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie kumuluje się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach jest przekształcany w nieszkodliwą substancję. Działanie aldehydu sprawia dolegliwości o wiele bardziej dokuczliwe i nieprzyjemne niż zatrucie alkoholowe.

Detoksykacja organizmu 

Pierwszym etapem, który prowadzi do leczenia alkoholizmu powinna być detoksykacja. Tego rodzaju oczyszczanie pozwala na usunięcie wszystkich szkodliwych substancji oraz przywrócenie równowagi w organizmie dzięki uzupełnieniu niezbędnych mikroelementów i witamin. Odtruwanie przygotuje alkoholika również do podjęcia kolejnych kroków w leczeniu. 

Podobne wpisy