Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Możemy spotkać wiele rodzajów uzależnień. Niektóre z nich mają większy wpływ na psychikę, a inne przyczyniają się do wielu zniszczeń w organizmie. Jedno jest pewne, każde z nich niesie ze sobą niebezpieczne skutki. Na poziomach neurologicznych, biochemicznych i behawioralnych istnieje bardzo dużo podobieństw pomiędzy uzależnieniem emocjonalnym a narkomanią czy alkoholizmem. Ich przebieg, objawy i intensywność może być różna, jednak zmiany jakie powstają podczas całego procesu mogą być bardzo podobne. Wspólną cechą w przypadku wszystkich uzależnień jest strach i trudność przed budowaniem relacji z drugim człowiekiem. Żyjemy w czasach, kiedy coraz łatwiej jest nam się uzależnić. Kontakty międzyludzkie sprawiają nam coraz więcej problemów. Będąc w ciągłym pędzie, nie mamy czasu, żeby spotykać się z nowymi ludźmi. Dlatego też, w przypadku, gdy znajdziemy osobę i przywiążemy się do niej – chcemy zatrzymać ją przy sobie. Wtedy bardzo często może dojść do uzależnienia emocjonalnego, czyli tak zwanego uzależnienia od miłości. 

Czym jest uzależnienie od miłości? 

Kocham cię jest często używanym sformułowaniem. Słyszymy je na co dzień od naszych najbliższych, rodziny, partnerów, małżonków, dzieci. Miłość to uczucie, które sprawia, że czujemy szczęście, radość i spełnienie. Słownikowa definicja miłości oznacza silną więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich. Może to być również zainteresowanie czymś, w czym znajdujemy przyjemność. Definicja tego uczucia jest niezwykle prosta, jednak zachowania, które nam towarzyszą podczas zakochania mogą być skrajnie różne. Relacje międzyludzkie oraz postawy względem siebie mogą wyglądać w różny sposób. Miłość z pewnością jest jednym z silniejszych popędów, które mogą prowadzić do wielu nieracjonalnych zachowań. W niektórych przypadkach miłość może prowadzić do wystąpienia uzależnienia

Choroba z miłości jest opisywana jako wywołanie irracjonalnych zachowań poprzez nieodwzajemnioną lub nieosiągalną miłość. W takiej sytuacji miłości towarzyszy ogromne cierpienie, które nie pozwala na prowadzenie normalnego trybu życia. Pojawiają się wtedy takie stany jak: brak chęci do życia, utrata zainteresowań czy poczucie ciągłej tęsknoty. Obecnie choroba z miłości nie figuruje na liście chorób, jednak takie same zachowania występują przy uzależnieniu emocjonalnym. 

Uzależnienie emocjonalne najczęściej występuje w odniesieniu do relacji partnerskich, w których jedna z osób, pomimo negatywnego wpływu, braku satysfakcji oraz cierpienia i sfrustrowania dalej dąży do podtrzymania toksycznej relacji. Bardzo często zdarza się, że ten problem dotyczy kobiet. Najczęściej uzależnienie emocjonalne występuje u osób, które wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych i mają problem z budowaniem relacji. 

Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Jakie są objawy uzależnienia emocjonalnego? 

Czasami określa się partnerki jako “kobiety, które kochają za bardzo”. Dzieje się tak, ponieważ angażują się w relacje o wiele bardziej niż ich partnerzy. Próbują za wszelką cenę polepszać stosunki, utrzymywać relację i zadowalać swoją drugą połówkę. Przy uzależnieniach emocjonalnych zazwyczaj wyróżnia się trzy elementy: upojenie – relacje z partnerem są niezbędne do dobrego samopoczucia i występowania stanu euforii; dawka – osoba uzależniona potrzebuje coraz częstszych, dłuższych spotkań w celu dobrego samopoczucia, w rezultacie zaczyna występować chęć posiadania drugiej osoby na wyłączność, pojawia się również zaniedbywanie codziennych obowiązków i kontaktów z innymi; utrata własnego “ja” – osobowość osoby uzależnionej zaczyna się zmieniać, pojawia się coraz więcej podobieństw do partnera, zanikają cechy tej osoby i w dużym stopniu identyfikuje się z tym co mówi o niej partner lub partnerka. 

Uzależnienie od miłości może okazać się bardzo niebezpiecznym zniewoleniem. Może powodować wiele niekorzystnych objawów i zachowań, takich jak: obsesje, zmiany nastroju, mania, depresja, utrata apetytu, kompulsje, bezsenność, obsesyjne myślenie o danej osobie, skurcze, nerwobóle, chwiejne stany emocjonalne, histerie, palpitacje serca, nieregularny puls, wahania temperatury ciała, spadek masy ciała, bóle żołądka, napady agresji, frustracja, myśli samobójcze. Cierpienie z powodu nieodwzajemnionej miłości lub uczuć nie pozwala takiej osobie prowadzenia normalnego trybu życia i udziału w życiu towarzyskim. 

Jak wyjść z uzależnienia od miłości? 

Uzależnienie od miłości, jak każde inne – należy w odpowiedni sposób leczyć. Nieleczone może prowadzić do poważnych zmian neurologicznych. Jest to przede wszystkim uzależnienie, które zaburza poczucie własnej wartości. Ma ogromny wpływ na powstawanie depresji, nerwicy i stanów lękowych. Osoba chora nie wie, że jest w stanie poradzić sobie w życiu bez drugiej osoby. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że zaburzenia jednego z partnerów wpływają na drugą osobę powodując współuzależnienie. Jest to jednak uzależnienie, które można wyleczyć tak jak każde inne. Pomocy psychologicznej wymaga zazwyczaj nie tylko osoba uzależniona emocjonalnie, ale także partner. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się terapia indywidualna. W niektórych przypadkach sprawdzi się także terapia dla par. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz