Jak leczyć się z uzależnienia od masturbacji?

Jak leczyć się z uzależnienia od masturbacji?

Uzależnienie od masturbacji, inaczej uzależnienie od onanizmu, to nabyte zaburzenie psychiczne i fizyczne. Podobnie jak inne nałogi,…

Uzależnienie od masturbacji, inaczej uzależnienie od onanizmu, to nabyte zaburzenie psychiczne i fizyczne. Podobnie jak inne nałogi, jest to choroba, którą należy leczyć, choć nie została jeszcze oficjalnie sklasyfikowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (DSM-5).

Uzależnienie od masturbacji przybrało na sile w chwili, gdy Internet stał się powszechnie dostępny. Łatwość korzystania z materiałów pornograficznych sprawiła, iż problem ten narasta i często występuje. Oczywiście, masturbacja nie jest czymś złym, jeśli pomaga uwolnić napięcie seksualne. Problem pojawia się jednak, gdy następuje utrata kontroli nad swoimi zachowaniami.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie może obejmować każdą sferę życia, a co za tym idzie – może pojawić się u każdego, bez względu na jego wiek, płeć czy zainteresowania. Uogólniając, jest to nieustanna, niemożliwa do opanowania potrzeba przyjmowania substancji psychoaktywnej lub wykonywania danej czynności. Tylko w taki sposób uzależniony jest w stanie odczuwać spokój, zadowolenie i zrelaksowanie. Jeśli nie ma dostępu do czynnika uzależniającego, staje się drażliwy, a czasami nawet agresywny.

Wszystkie uzależnienia możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Pierwsze z nich to takie nałogi, jak alkoholizm, narkomania i lekomania. Drugie zaś to między innymi seksoholizm, uzależnienie od masturbacji czy uzależnienie od telefonu. W obu przypadkach, pierwszymi objawami u uzależnionego są zwykle osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. 

Jakie są przyczyny uzależnienia od masturbacji?

Nie należy demonizować masturbacji, gdyż sama w sobie nie jest niczym złym. Dzięki niej można poznać własne ciało, jego potrzeby, a także sposoby na rozładowanie skumulowanego napięcia seksualnego. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy onanizm zaczyna być obsesją. Uzależnienie tego typu może mieć swoje podłoże w braku równowagi między naturalnymi substancjami w mózgu. Może również wpływać na zmiany w ścieżkach neuronalnych podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przyjmowania środków psychoaktywnych.

Jak leczyć się z uzależnienia od masturbacji?

Jakie są objawy uzależnienia od masturbacji?

Pierwszym objawem, który jest najłatwiejszy do zauważenia u osoby chorej, jest nieustanne dążenie do onanizacji. To ona jest najważniejszą czynnością w ciągu całego dnia i może pochłaniać większość czasu. W skrajnych przypadkach osoby uzależnione mogą się masturbować nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Chory nie jest w stanie zaspokoić się seksem z drugą osobą, co może prowadzić do rozpadów związku. Co więcej, dochodzi do aktów masturbacji również poza domem, także w pracy i w miejscach publicznych. Przez swój problem zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki, pasje, relacje ze znajomymi, gdyż każda dziedzina życia jest podporządkowana masturbacji. 

Jak leczyć się z uzależnienia od masturbacji?

Każde leczenie wymaga specjalistycznego leczenia, które wymaga czasu, samozaparcia oraz dużej ilości silnej woli. Chory najpierw musi uświadomić sobie swój problem, zdać sobie z niego sprawę i wyrazić chęć podjęcia leczenia. Tylko wtedy można rozpocząć cały proces terapeutyczny. W przypadku uzależnienia od onanizmu jest to o tyle trudne, że sam fakt tak częstej i publicznej masturbacji może wywoływać wstyd. Aby jak najlepiej i jak najszybciej przejść przez leczenie, niezbędne będzie wsparcie bliskich osób, które są najlepszą motywacją i najlepszym powiernikiem. To one mogą skierować chorego na terapię uzależnień i przekonać do odbywania spotkań z seksuologiem. 

Uzależnienie od masturbacji jest problemem samym w sobie, jednak może być również przykrywką innego problemu. Ten nałóg jest tak samo inwazyjny jak alkoholizm czy narkomania, ma jednak inną specyfikę. W związku z tym, podobnie jak inne uzależnienia, wymaga specjalistycznego podejścia do tematu. Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podejmowane są tam wielotorowe działania, między innymi techniki poznawczo – behawioralne. Tak naprawdę uzależniony musi od nowa nauczyć się żyć w społeczeństwie, planowania wolnego czasu, a także znalezienia bezpiecznego sposobu na rozładowanie emocji i zajęcie myśli. Wypełniając jego plan dnia w 100% można mieć pewność, iż nie będzie miał on czasu na myślenie o masturbacji. Najlepiej sprawdzi się uprawianie sportu, częste spotkania ze znajomymi lub odnalezienie pochłaniającego, pasjonującego hobby. Cały proces leczenia powinni wspierać najbliżsi, którzy zazwyczaj są największą motywacją do walki z tą chorobą.

W leczeniu uzależnień należy wykazać się cierpliwością. Czas jego trwania zależy od wielu czynników, lecz im szybciej problem zostanie wykryty, tym lepiej. Stawiając na  zamknięty ośrodek leczenia uzależnień można mieć pewność, iż terapia będzie przebiegać na kilku płaszczyznach, dzięki czemu będzie najbardziej skuteczna. W takim miejscu chory odpocznie od swojego otoczenia, pozna nowych ludzi z takim samym problemem, otworzy się przed innymi i ze spokojem będzie mógł od nowa uczyć się żyć bez nałogu.

Podobne wpisy