Jak pozbyć się uzależnienia od gier?

Jak pozbyć się uzależnienia od gier?

Już od lat zewsząd jesteśmy otoczeni najnowszymi technologiami, nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi i różnego rodzaju łącznością bezprzewodową. Ma…

Już od lat zewsząd jesteśmy otoczeni najnowszymi technologiami, nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi i różnego rodzaju łącznością bezprzewodową. Ma to wiele plusów – coraz więcej spraw możemy załatwić przez Internet, pracować z dowolnego miejsca na świecie, uczyć się i utrzymywać kontakty z osobami z drugiej części kraju. Internet i komputery dostarczają również wiele rozrywki w postaci różnorodnych gier, symulatorów, a także serwisów streamingowych z filmami i serialami. Niestety, korzystanie z tych dobrodziejstw może okazać się zgubne i przynieść bardzo negatywne skutki. W momencie, gdy wirtualne życie zaczyna być ważniejsze, niż rzeczywistość, powinna zapalić się czerwona lampka, mogąca wskazywać na uzależnienie. Ten typ nałogu dotyka głównie młodych osób, które od dzieciństwa otoczone są elektroniką i spędzają przy niej naprawdę dużo czasu, jednak nie tylko.

Czym jest uzależnienie? 

Uzależnienie jest chorobą, która charakteryzuje się bardzo silną potrzebą przyjmowania konkretnego środka psychoaktywnego lub wykonywania określonej czynności – w tym wypadku jest to granie w gry komputerowe. Tylko podczas przebywania w wirtualnym świecie chory jest w stanie poczuć się zrelaksowany i spokojny.

Uzależnienie od gier to jeden z przykładów uzależnień psychicznych, inaczej behawioralnych. W tej samej grupie możemy znaleźć też pracoholizm, seksoholizm czy uzależnienie od masturbacji. Wszystkim towarzyszy znacznie osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków szkolnych lub służbowych czy kompulsywne zachowania.

Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od gier?

Najczęściej to młodzi ludzie grają w gry komputerowe, przez co ich to uzależnienie dotyka najczęściej. Nie znają świata bez Internetu ani nowych technologii, wykorzystują je nie tylko do rozrywki, ale i do nauczania zdalnego lub komunikacji z przyjaciółmi.

Pierwsze symptomy można zaobserwować, gdy osoba uzależniona ucieka do świata gier, a rzeczywiste życie staje się dla niego nudne i bez sensu. Ciężko jest jednak uchwycić ten moment, gdyż przecież cały czas pracujemy i uczymy się przed komputerem. Nie ma w tym niczego złego, dopóki sytuacja znajduje się pod kontrolą. Gdy jednak dochodzi do zarywania nocy, zaniedbywania relacji społecznych oraz obowiązków szkolnych i domowych, wówczas należy bacznie przyjrzeć się sprawie.

Choć uzależnienie od gier komputerowych najczęściej obserwujemy u dzieci i młodzieży to może one dotknąć osobę w każdym wieku. Największe skłonności do popadania w nałogi mają osoby z niskim poczuciem własnej wartości, bez pewności siebie, które nie radzą sobie z problemami w realnym życiu. Gry pozwalają im na odnoszenie sukcesów, przyjmowanie dowolnej maski i anonimowości. 

Jak pozbyć się uzależnienia od gier?

Uzależnienie od gier komputerowych – objawy

Objawy uzależnień o podłożu psychicznym mają bardzo podobną charakterystykę. Chory odczuwa nieustanną potrzebę wykonywania danej czynności, odizolowuje się, traci relacje społeczne, zaniedbuje swoje obowiązki i pasje. W przypadku uzależnienia od gier komputerowych jest to przede wszystkim spędzanie wielu godzin przed monitorem, zarywanie nocy i zapominanie się w wirtualnym świecie. W konsekwencji swoich działań nie tylko traci przyjaciół, ale zaczyna mieć również problemy w szkole lub pracy, pojawiają się również kłopoty finansowe i wiele innych przykrych skutków nałogu. W momencie, gdy bliscy chorego dostrzegają jego problem, on zwykle się go wypiera i zaczyna oddawać się swoim przyjemnościom w ukryciu. Mogą temu towarzyszyć wyrzuty sumienia, jednak brak umiejętności radzenia sobie z nimi sprawia, że jeszcze bardziej się izoluje i zamyka w swoim świecie. Takie same mechanizmy można zaobserwować w przypadku innych uzależnień, jak alkoholizm, narkomania czy siecioholizm. 

Jak pozbyć się uzależnienia od gier?

Wychodzenie z uzależnień jest bardzo trudne zarówno dla chorego, jak i otoczenia. Trwa długi czas i wymaga podejmowania działań na wielu płaszczyznach. Niemożliwe jest jednak podjęcie leczenia bez wyraźnej chęci ze strony uzależnionego i jego samoświadomości, co do posiadanego problemu. W przypadku uzależnień psychicznych niezbędna jest psychoterapia uzależnień, najczęściej poznawczo – behawioralna. Uzależnienie od gier jest dosyć specyficzne, gdyż urządzenia, na którym gramy w gry, jak tablety czy komputery, zewsząd nas otaczają i bardzo ciężko jest je całkowicie wyeliminować z życia. Osoba uzależniona musi się więc od nowa nauczyć korzystania z dobrodziejstw elektronicznych, a także planowania sobie czasu w odpowiedni sposób. W procesie leczenia uzależnienia niezbędna jest pomoc i wsparcie najbliższych, którzy są najlepszą motywacją do wytrwania w swoich postanowieniach. Ich obecność przyspiesza i wzmacnia osiągane przez chorego rezultaty. Ucząc się od nowa życia w realnej rzeczywistości chory może zobaczyć, że wcale nie jest ono bez sensu i że również może przynosić mu wiele radości, sukcesów i zadowolenia. Jeśli przestanie od niego uciekać, wówczas nie będzie czuł potrzeby “zamykania” się w świecie gier.

Podobne wpisy