Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm, podobnie jak większość innych uzależnień, jest chorobą o podłożu psychicznym i fizycznym. Coraz częściej występuje u…

Alkoholizm, podobnie jak większość innych uzależnień, jest chorobą o podłożu psychicznym i fizycznym. Coraz częściej występuje u młodych ludzi, choć tak naprawdę może dotknąć każdej osoby, bez względu na jej wiek, płeć i inne cechy. 

Uzależnienie od alkoholu jest częstym problemem ze względu na szeroki dostęp do napojów wyskokowych. Traktowane są one jako dodatek do spotkań ze znajomymi, uroczystości rodzinnych czy innych okazji, a także spożywane w samotności jako sposób na poprawę humoru czy rozluźnienie. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy okolicznościowym sprawianiem sobie przyjemności pijąc alkohol, a utratą kontroli nad swoimi potrzebami. Świadomość problemu przychodzi zwykle zbyt późno na samodzielne poradzenie sobie z negatywnymi skutkami picia. Niestety, uzależniony nie jest jedyną osobą, która cierpi w takiej sytuacji – jej najbliżsi stają się współuzależnieni, przez co również potrzebują pomocy.

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Nie da się wskazać konkretnego punktu początku choroby alkoholowej. Zwykle zaczyna się od okazjonalnego spożywania trunków ze znajomymi, na imprezach, podczas świąt czy na koncertach. Wraz z upływem czasu napoje wyskokowe zaczynają mieć nieco inne znaczenie dla uzależnionego – sięga po nie bez okazji, często z nudów, złego humoru lub bezsenności. Powoli picie staje się oczywistym elementem codzienności, bez którego nie można wyobrazić sobie wieczoru. 

Ważnym faktem jest to, iż uzależnienie od alkoholu nie wynika jedynie z częstotliwości picia. Może mieć swoją podstawę również w predyspozycjach genowych, podłożu psychologicznym czy środowisku. Wraz z dostarczaniem do organizmu coraz większych ilości alkoholu etylowego, zwiększa się tolerancja chorego i potrzebuje on coraz większych ilości tej substancji, aby uzyskać pożądany efekt. 

Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Detoks organizmu – możliwość czy konieczność?

Detoksykacja organizmu powinna być pierwszym etapem prowadzącym do leczenia alkoholizmu. Tego rodzaju oczyszczanie pozwala na usunięcie wszystkich szkodliwych substancji oraz przywrócenie równowagi w organizmie dzięki uzupełnieniu niezbędnych mikroelementów i witamin. Wykonanie detoksu złagodzi również bardzo nieprzyjemne objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, który może doprowadzić między innymi do bólu głowy, drżenia rąk, suchości w ustach, nadmiernej potliwości, kołatania serca, osłabienia oraz stanów depresyjno – lękowych. Odtruwanie przygotuje alkoholika również do podjęcia kolejnych kroków w leczeniu. Detoksykacja organizmu powinna mieć miejsce w odpowiednich do tego warunkach i pod obserwacją specjalistów. Podczas procesu chory może majaczyć, mieć halucynacje lub dostać padaczki, co wymaga odpowiedniej interwencji.

Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Odtruwanie organizmu może zostać przeprowadzone w przystosowanym do tego zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień lub na oddziale szpitalnym. Wówczas chory będzie miał pełen komfort, zajmą się nim specjaliści, którzy zapewnią maksymalny stopień bezpieczeństwa oraz pełną skuteczność podjętych działań. Przed rozpoczęciem procesu zostaną mu wykonane najważniejsze badania, jak morfologia krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego i EKG. Negatywne skutki w postaci złego samopoczucia można zminimalizować wdrażając środki farmakologiczne. Należy jednak pamiętać, że detoksykacja sama w sobie nie jest formą leczenia, gdyż nie ma na celu oddziaływania psychologicznego ani behawioralnego. Jest więc tylko ułatwieniem we wdrożeniu terapii, jednak bardzo ważnym i przydatnym.

To, ile czasu będzie trwać detoksykacja, jest sprawą bardzo indywidualną. Zwykle jest około trzech dni, po których można podjąć się terapii, na przykład w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, które pomoże utrzymać osiągnięty stan abstynencji oraz obejmie chorego opieką na płaszczyźnie emocjonalno – behawioralnym. Zależne jest to jednak między innymi od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania jego nałogu. Dopiero postawiona przez lekarza diagnoza może określić, jakie dokładnie środki trzeba podjąć, aby pomóc choremu. Najczęściej wybieraną drogą leczenia jest psychoterapia indywidualna lub grupowa, a nawet obie jednocześnie. Ich działanie może być wspierane środkami farmakologicznymi, które wspomogą wychodzenie z nałogu. Uzależniony będąc w gronie lekarzy i specjalistów, odcięty od wszystkich czynników uzależniających, będzie miał idealne warunki do nauki życia w trzeźwości. Pomogą mu także nowo zawarte znajomości z ludźmi o podobnych problemach. Nauczy się od nowa żyć w społeczeństwie i dostrzeże sens życia poza alkoholiem. Zmiana otoczenia także wpłynie pozytywnie na wyjście z uzależnienia, gdyż będzie to oderwanie się od znanej do tej pory rzeczywistości. Wychodzenie z każdego nałogu to długi proces, który wymaga odpowiednich kroków, często wdrażanych jednocześnie. Ze względu na złożoność problemu to właśnie takie działania przynoszą najlepszy efekt. Uzależnienie od alkoholu to choroba na całe życie, dlatego tak ważne jest pełne zaangażowanie w leczenie i chęć wyjścia z tej choroby.

Podobne wpisy