Jak wyjść z uzależnienia od Estazolamu?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnego rodzaju środków, które działają uspokajająco i nasennie. Często są stosowane bez zaleceń lekarza – a to skutkuje uzależnieniami i różnymi skutkami ubocznymi. Zazwyczaj recepty na tego typu lekarstwa są pozyskiwane w nielegalny sposób a leki przyjmowane bez jakiejkolwiek kontroli. Jednym z takich środków jest Estazolam. 

Czym są benzodiazepiny?

Benzodiazepiny to grupa leków, które mają działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe, zwiotczające, amnestyczne. Naśladują one naturalnie występujące związki w ośrodkowym układzie nerwowym. Działają one poprzez połączenie się receptorów. Przez te procesy zmniejsza się pobudliwość neuronów i hamowane jest przewodzenie impulsów – to powoduje działanie uspokajające i nasenne. Stosowane są do doraźnego leczenia nasilonego lęku, ale także w premedykacji do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych. Czasami podaje się je również w leczeniu stanów zwiększonego napięcia mięśniowego oraz pomocniczo, przy niektórych typach padaczki. Niestety benzodiazepiny stosowane regularnie, przez dłuższy czas powodują silne uzależnienia psychiczne i fizyczne. W przypadku przewlekłego stosowania występuje zjawisko odbicia – powrót wcześniejszych dolegliwości z o wiele większym nasileniem niż przed farmakoterapią. Szczególnie narażone na uzależnienie są osoby z historią uzależnienia od alkoholu oraz te stosujące wysokie dawki benzodiazepin. 

Odtruwanie polega na podaniu specjalnej substancji – flumazenilu. Jest on również pochodną benzodiazepin, ale odwraca proces przedawkowania w czasie od 30 do 60 sekund, po podaniu dożylnym. Pomaga to w diagnozowaniu i leczeniu uzależnienia. Po podaniu tej substancji następuje pełny powrót świadomości – wtedy lekarz ma pewność, że zatrucie było spowodowane benzodiazepinami. 

Charakterystyka Estazolamu

Estazolam należy do grupy benzodiazepin. Stosowany jest w doraźnym i krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu – trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy i wczesne przebudzenia poranne. Zawiera substancję czynną estazolam. Jest to lek o średnim czasie działania. Maksymalne stężenie w osoczu krwi po zażyciu osiąga po upływie około 2 godzin, a okres półtrwania wynosi od 10 do 24 godzin. Leczenie Estazolamem nie powinno być dluższe niż 10 dni. Dawka dobierana jest indywidualnie, ale zazwyczaj dla dorosłego jest to 1 – 2 mg przed snem, a u osób starszych połowa tej dawki. 

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się uzależnienia fizycznego, psychicznego i tolerancji na lek. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niecodziennych dolegliwości takich jak: pobudzenie, drażliwość, omamy, psychozy – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Należy także dodać, że podczas leczenia Estazolamem nie można spożywać alkoholu. Równoczesne przyjmowanie benzodiazepin z napojami alkoholowymi może doprowadzić do większego działania depresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas ciąży oraz okresu karmienia piersią także nie można stosować tej substancji. Może on przenikać do mleka matki. 

Jak wyjść z uzależnienia od Estazolamu?

Skutkami ubocznymi, które występują po stosowaniu Estazolamu mogą być: 

  • stany pobudzenia, podniecenia, omamy, urojenia, psychozy, drażliwość – najczęściej w przypadku osób: które piją alkohol podczas leczenia, są w podeszłym wieku i u tych, którzy mają choroby psychiczne
  • reakcje paradoksalne – zwiększona pobudliwość, bezsenność, drgawki, niepokój psychoruchowy
  • niewyraźne, podwójne widzenie
  • zatrzymanie lub nietrzymanie moczu
  • zaburzenia miesiączkowania, osłabienia, omdlenia
  • brak apetytu
  • spowolnienie akcji serca, bóle w klatce piersiowej
  • zaburzenia czynności wątroby z żółtaczką, niewielkie podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych. 

Objawy uzależnienia 

W sytuacji uzależnienia, odstawienie Estazolamu może powodować zespół odstawienny, który charakteryzuje się objawami takimi jak: bóle głowy i mięśni, stany lękowe, napięcie, niepokój, stan splątania i drażliwość. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić: utrata świadomości, depersonalizacja, zwiększona ostrość słuchu, drętwienie i mrowienie kończyn, zwiększona wrażliwość na światło oraz hałas, omamy i drgawki padaczkowe. Dlatego lek należy odstawiać stopniowo zmniejszając dawki. Estazolam może wywołać niepamięć następczą, w szczególności kiedy sen po wzięciu tabletki będzie trwał krócej niż 7 – 8 godzin. 

Jeżeli po tygodniu od rozpoczęcia stosowania leku objawy bezsenności dalej się utrzymują albo się nasilają to należy skonsultować dalsze przyjmowanie substancji z lekarzem. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do osłabienia działania i pojawienia się uzależnienia. To ryzyko wzrasta wraz z wydłużeniem okresu jego stosowania. Nagłe odstawienie także może prowadzić do nieprzyjemnych objawów. Podczas stosowania benzodiazepin może dojść do amnezji następczej, która polega na tym, że pacjent nie pamięta wydarzeń po zażyciu leku. Występuje ona zwykle w ciągu paru godzin po przyjęciu tabletki Estazolamu, zwłaszcza jeśli dawka była wysoka. 

Jak wyjść z uzależnienia od Estazolamu? 

Uzależnienie od Estazolamu leczy się tak samo jak w przypadku uzależnienia od innych benzodiazepin. Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z nałogu będzie terapia, a często również terapia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podczas takiego pobytu pacjent jest pod stałą opieką specjalistów. Program leczenia ustalany jest indywidualnie i dobierany do potrzeb pacjenta. Leczenie uzależnienia wspomagane jest psychoterapią – sesje indywidualne lub grupy wsparcia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz