Jak wyjść z uzależnienia od komputera?

Komputery i inne urządzenia mobilne, jak smartfony czy tablety są dziś spotykane na każdym kroku. Przy ich pomocy pracujemy praktycznie w każdej branży, uczymy się, oglądamy filmy i gramy w gry. W połączeniu z Internetem elektronika stała się oknem na świat, które daje nieograniczone możliwości. Wszystko jest dla ludzi i powinniśmy wręcz korzystać z możliwości, jakie dają nam nowe technologie, jednak i w tym wypadku należy znać umiar. W momencie, w którym wirtualny świat zaczyna przejmować władzę nad tym rzeczywistym, wówczas należy się ocknąć, gdyż jest to ostatni moment na ucieczkę od uzależnienia. Zwykle jednak ten moment jest bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza w przypadku młodych osób, które przy elektronice spędzają długie godziny.

Czym właściwie jest uzależnienie?

Uzależnienia w większości przypadków oficjalnie uznawane są za choroby. Charakteryzują się niepohamowaną potrzebą wykonywania określonej czynności lub przyjmowania danego środka psychoaktywnego bądź też innej substancji. Tylko w ten sposób chory może czuć się zrelaksowany, zadowolony i spokojny. Ogólny podział nałogów rozróżnia je na fizyczne i psychiczne. W pierwszym przypadku może to być na przykład alkoholizm, narkomania lub uzależnienie od dopalaczy. W drugim zaś przykładem może być pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu oraz uzależnienie od komputera. 

Przyczyny powstawania uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera może mieć miejsce u każdego człowieka, bez względu na jego wiek, płeć czy zainteresowania. Najbardziej podatne na ten nałóg są jednak młode osoby, które od urodzenia mają styczność z elektroniką. Przed komputerem lub innym urządzeniem spędzają dużo czasu grając w gry, surfując po Internecie czy komunikując się ze znajomymi. Co więcej, wyszukują również przydatne informacje i uczą się, na przykład podczas lekcji zdalnych. Pierwsze symptomy, które powinny wzbudzić niepokój, to poczucie, że rzeczywistość staje się nudna i bezsensowna. Przez to uzależniony zaczyna spędzać coraz więcej czasu przed monitorem, co w dalszych konsekwencjach prowadzi do zaniedbywania obowiązków i relacji z bliskimi. Już samo urządzenie elektroniczne może sprawiać, że korzystające z niego osoby są bardziej podatne na uzależnienia i tracą kontrolę nad czasem spędzonym przed monitorem.

W wirtualnym świecie można szukać ucieczki od rzeczywistości. Zwykle dotyczy to osób o niskim poczuciu własnej wartości, które nie radzą sobie z codziennymi problemami. Zamykając się we “własnym” świecie komputera mogą stać się kim chcą lub zachować anonimowość. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo zawieranie nowych znajomości jest o wiele łatwiejsze, bez bezpośredniego kontaktu z daną osobą. W przypadku najmłodszych użytkowników komputerów, przyczyny uzależnień można dopatrywać się też w braku wystarczającej uwagi ze strony dorosłych. Brak zainteresowania najbliższych osób, zrozumienia i rozmów może prowadzić do problemów w dorosłym życiu, gdyż to w dzieciństwie wykształca się wiele cech charakteru i kształtuje się osobowość.

W jaki sposób objawia się uzależnienie od komputera?

Objawy uzależnień są zależne przede wszystkim od ich głównego czynnika, jednak można zauważyć wiele podobieństw między innymi. W przypadku uzależnienia od komputera jest to przede wszystkim spędzanie przed nim wielu godzin, a co za tym idzie – odizolowanie się od otoczenia. Rośnie również potrzeba korzystania z urządzenia, zwłaszcza wtedy, gdy w danym momencie nie jest to możliwe. Przez to osoba uzależniona zaniedbuje swoje obowiązki, nie dba o relacje społeczne, często też zaczyna mieć problemy w rodzinie. Z czasem pojawiają się wyrzuty sumienia, przez które chory zaczyna ukrywać swój nałóg i jeszcze bardziej się mu oddaje. Podobne mechanizmy można zaobserwować w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, Facebooka czy gier komputerowych. 

Jak wyjść z uzależnienia od komputera?

Leczenie uzależnień to długotrwały proces, który jednocześnie jest bardzo wymagający. Do jego rozpoczęcia niezbędna jest chęć i silna wola chorego, który często nie jest nawet świadom swojego problemu. Konieczne jest też wsparcie najbliższych osób, które mogą mieć wpływ na podjęcie terapii uzależnień przez chorego. Psychoterapia jest najbardziej skuteczną metodą w przypadku uzależnienia od komputera. Opiera się ona przeważnie na technikach poznawczo – behawioralnych, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Nałóg komputerowy jest o tyle specyficzny, że niemożliwe jest całkowite odstawienie urządzeń elektronicznych. Zdominowały one każdą dziedzinę życia, przez co uzależniony musi od nowa nauczyć się z nich korzystać, a także planować i organizować sobie czas wolny w odpowiedni sposób, z wyznaczaniem konkretnych ram czasowych. Przez cały proces leczenia uzależniony powinien być wspierany przez najbliższe osoby, co przyspieszy i wzmocni osiągane efekty. One też z pewnością będą stanowiły największą motywację do kontynuacji procesu leczenia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz