Jak wyjść z uzależnienia od internetu

Jak wyjść z uzależnienia od internetu?

Nowe technologie bezpowrotnie zdominowały świat. Na każdym kroku spotkać możemy urządzenia podłączone do sieci, jak komputery, laptopy,…

Nowe technologie bezpowrotnie zdominowały świat. Na każdym kroku spotkać możemy urządzenia podłączone do sieci, jak komputery, laptopy, smartfony czy pozostały sprzęt mobilny. Nic dziwnego – ułatwiają nam pracę, naukę, dają dostęp do wielu nowych możliwości, dostarczają rozrywki i usprawniają wiele procesów. Jest to jak najbardziej normalne i niegroźne do czasu, aż wirtualny świat nie stanie się ucieczką od rzeczywistości. Uzależnienie od Internetu dotyka przede wszystkim młode osoby, lecz nie tylko – popaść w nie może każdy, kto w elektronice upatrzy sobie sposób na problemy i zacznie przy niej spędzać więcej czasu, niż w realnym życiu.

Czym właściwie jest uzależnienie? 

Bez względu na czynnik uzależniający, każde uzależnienie jest chorobą. Objawia się niepohamowaną potrzebą przyjmowania danego środka chemicznego, substancji lub ciągłym wykonywaniem danej czynności. Tylko w ten sposób chory jest w stanie osiągnąć spokój i satysfakcję – w innym przypadku staje się drażliwa, agresywna, mogą wystąpić u niej również lęki. 

Uzależnienia można podzielić na fizyczne i psychiczne. Pierwsze z nich opierają się przede wszystkim na silnej potrzebie przyjmowania substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków czy dopalaczy). Drugie zaś polegają na mocnej potrzebie wykonywania danej czynności lub konkretnego zachowania, jak na przykład pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu czy uzależnienie od komputera. Co ważne – nie istnieje uzależnienie fizyczne bez psychicznego, jednak możliwa jest odwrotna sytuacja. W obu przypadkach u uzależnionego można zaobserwować takie symptomy, jak osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. 

Jakie są przyczyny uzależnienia od Internetu?

Młodzi ludzie nie znają życia bez elektroniki, otacza ich praktycznie od urodzenia, dlatego też to oni są zwykle najbardziej narażeni na jej uzależniające działanie. Spędzają więc w sieci dużo czasu, głównie poświęcając czas na gry, utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, muzykę czy surfowanie po Internecie. Komputery i reszta urządzeń są jednak też bardzo przydatne do nauki i rozwoju zainteresowań, nie można więc ich stygmatyzować. Należy jednak bacznie obserwować swoje dzieci i najbliższe osoby, czy nie zaczynają uznawać rzeczywistości wirtualnej za jedyną wartościową. Uzależnienie od Internetu postępuje etapami – na początku spędza więcej czasu przed monitorem lub smartfonem, co nie zwiastuje jeszcze poważnych problemów. W dalszej kolejności zaczyna jednak zaniedbywać swoje obowiązki, przestają utrzymywać kontakt z najbliższymi, pojawiają się u nich problemy w szkole czy pracy. Zaczynają zarywać noce i pogarsza się ich zdrowie fizyczne. 

Jak wyjść z uzależnienia od internetu?

Na uzależnienia najbardziej podatne są osoby o niskim poczuciu własnej wartości, nie radzące sobie z problemami mogą szukać w wirtualnym świecie ucieczki od rzeczywistości. W Internecie mogą stać się kim chcą lub też zachować anonimowość. Łatwo mogą nawiązywać nowe znajomości, jednocześnie nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości. Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników Internetu, ich uzależnienie może brać się z powodu braku wystarczającej uwagi ze strony dorosłych lub braku zrozumienia.

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

Objawy uzależnienia od Internetu mogą być początkowo trudne do zauważenia, ze względu na jego użyteczność w wielu dziedzinach życia. Początkowo jednak czas spędzamy przed komputerem czy tabletem zaczyna się wydłużać, chory zaczyna się izolować i zaniedbuje przez to swoje obowiązki, traci poczucie czasu i traci dobre relacje ze znajomymi. W momencie, gdy zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego problemu, zwykle zaczyna też ukrywać swój nałóg. Nie potrafi sobie sam z nim poradzić, przez co pojawiają się wyrzuty sumienia, jednocześnie coraz bardziej oddając się swojemu uzależnieniu. Te same mechanizmy, co w przypadku uzależnienia od Internetu, zaobserwować można w przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkomanii.

Jak wyjść z uzależnienia od Internetu?

Wychodzenie z nałogu nie jest zadaniem prostym i wymaga wiele samozaparcia. Jest to długotrwały proces, który musi rozpocząć się od uświadomienia sobie przez chorego jego problemu, a także  dużo chęci i silnej woli. Niezbędna do tego jest pomoc bliskich osób, zwłaszcza w przypadku młodych osób. Powinny one podjąć próbę skierowania go na terapię, która daje najlepsze efekty w przypadku tego typu uzależnień. Na psychoterapii zazwyczaj wykorzystywane są techniki poznawczo – behawioralne, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Należy pamiętać, że uzależnienie od Internetu jest jednak dosyć specyficznym problemem, gdyż nie da się od niego całkowicie odciąć – technologie otaczają nas na każdym kroku. Przez to uzależniony musi od nowa nauczyć się korzystania z elektroniki i planowania czasu wolnego w odpowiedni sposób. Cały proces leczenia powinni wspierać najbliżsi, którzy zazwyczaj są największą motywacją do walki z tą chorobą.

Podobne wpisy