Jak wyleczyć się z uzależnienia od gier?

Jak wyleczyć się z uzależnienia od gier?

Świat, jaki nas otacza, już od pewnego czasu zdominowany jest przez komputery i nowe technologie. Na każdym…

Świat, jaki nas otacza, już od pewnego czasu zdominowany jest przez komputery i nowe technologie. Na każdym kroku otaczają nas urządzenia, które coraz częściej działają bezprzewodowo. Nie da się ukryć – ułatwiają wiele dziedzin życia, pomagają w pracy, pozwalają na utrzymywanie kontaktów czy nawiązywanie nowych znajomości, a także rozwijają i uczą. Niestety, zdarza się, że wirtualna rzeczywistość staje się czymś innym niż rozrywka czy element codzienności – uzależnieniem. Można wyróżnić trzy zbliżone do siebie, jednak inne nałogi: od komputera, od Internetu oraz od gier komputerowych. Narażone są na nie przede wszystkim młode osoby, które są wyjątkowo podatne na oddziaływanie elektroniki, przy której spędzają długie godziny.

Co to jest uzależnienie? 

Uzależnienie to bardzo silna potrzeba spożywania danej substancji psychoaktywnej lub niepohamowane zachowania – w tym wypadku granie w gry komputerowe. Tylko w ten sposób uzależniony może poczuć ulgę, satysfakcję i zadowolenie. Jest to przykład uzależnienia behawioralnego, czyli psychicznego. Do tego typu uzależnień zalicza się te charakteryzujące się silną potrzebą wykonywania danej czynności bądź określone zachowanie. Towarzyszą mu między innymi: osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania.

Uzależnienie od gier – przyczyny

Najbardziej podatne na uzależnienie od gier komputerowych są dzieci i młodzież. Od urodzenia są otoczone nowymi technologiami, Internet to ich codzienność, choćby podczas nauczania zdalnego czy komunikacji ze znajomymi. Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się, gdy życie dla chorego staje się bez sensu, nudne i nijakie. Zwykle jednak symptomy te są bagatelizowane, gdyż przez cały czas pracujemy i uczymy się przed komputerem. Jak każde inne, uzależnienie od gier komputerowych ma swoje fazy rozwoju. Na początku osoba uzależniona spędza coraz więcej czasu grając w gry, nie widząc w tym niczego złego. Następnie dochodzi do zarywania nocy i zaniedbywania obowiązków szkolnych czy domowych. Traci również zainteresowania, pogarszają się jego relacje ze znajomymi. 

Problem ten może  dotknąć osoby w każdym wieku, bez względu na wiek czy płeć. Zwykle jednak są to osoby o niskim poczuciu własnej wartości, nie radzące sobie z problemami dnia codziennego. W wirtualnym świecie znajdują swój lepszy świat, gdzie mogą odciąć się od realnego życia i wielu spraw. Nawiązują tam nowe relacje, osiągają sukcesy, wygrywają z innymi – mogą być tym, kim tylko chcą. Jeśli chodzi o młodzież i dzieci, , przyczyną popadania w uzależnienie może być brak uwagi ze strony dorosłych, brak zainteresowania najbliższych osób, zrozumienia i rozmów. W konsekwencji takiego wychowania, dorośli już ludzie mają problem z wyrażaniem uczuć i mówieniem o emocjach, gdyż nie zostały u nich prawidłowo wykształcone różne cechy charakteru i osobowość.

Jak wyleczyć się z uzależnienia od gier

Jakie są objawy uzależnienia od gier? 

Objawy uzależnień behawioralnych są w wielu przypadkach bardzo podobne zaś specyficzne dla uzależnienia od gier jest spędzanie wielu godzin przed urządzeniami mobilnymi bądź komputerem, ciągła potrzeba korzystania z nich, odizolowanie się, zaniedbywanie obowiązków, utrata relacji społecznych, pojawiające się problemy w rodzinie. Chory spędzając czas wyłącznie w swoim wirtualnym świecie zapomina o wszystkim, co otacza go w rzeczywistości. Zaczyna mieć problemy w szkole lub w pracy, co niesie za sobą kolejne przykre konsekwencje. Bliscy zaczynają zauważać jego problem, więc zaczyna się z nim ukrywać. Często ma wyrzuty sumienia, jednak nie umie sobie z nimi poradzić, przez co jeszcze bardziej zaszywa się w swojej rzeczywistości. Podobne mechanizmy można zaobserwować w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy Internetu.

Jak pozbyć się uzależnienia od gier?

Leczenie jakiegokolwiek uzależnienia z natury jest ciężkie i trwa przez długi czas. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest świadomość i chęć ze strony chorego, do podjęcia terapii. Zwykle niezbędna w tym przypadku jest pomoc i wsparcie najbliższych, którzy podejmują również próby pomocy i skłonienia uzależnionego na leczenie. Najlepszą formą jest psychoterapia, a dokładniej stosowane na niej techniki poznawczo – behawioralne. Podobne leczenie ma miejsce w przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Uzależnienie od gier jest jednak specyficzne, zarówno w przypadku grania na komputerze, jak i na telefonie. Pełne odstawienie tych urządzeń elektronicznych jest przeważnie niemożliwe, w końcu zdominowały każdą dziedzinę życia, są obecne w szkołach, biurach i wielu innych miejscach. Ważne jest więc, aby uzależniony od nowa nauczył się korzystać z elektroniki oraz samemu planować sobie czas wolny w odpowiedni sposób. Cały proces leczenia powinien być silnie wspierany przez najbliższe osoby, co przyspieszy i wzmocni osiągane efekty. Taka motywacja będzie najsilniejsza, a chory zobaczy, że realne życie, od którego tak uciekał, nie jest tak złe i przytłaczające, jak myślał wcześniej.

Podobne wpisy