Uzależnienie od portali społecznosciowych

Uzależnienie od portali społecznościowych

Uzależnienie od portali społecznościowych – Jak leczyć?

Portale społecznościowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród internautów. Duże zainteresowanie mediami społecznościowymi przekłada się na powstawanie nowych kanałów, które różnią się od siebie jedynie pod względem szczegółów. Co do zasady działania wszystkie media społecznościowe są takie same. Zdobywanie nowych obserwujących, rosnąca ilość polubień postów i tworzenie swojego idealnego wizerunku to elementy sprawiające, że ciężko jest oprzeć się korzystaniu z tych serwisów.

Social media stwarzają przestrzeń do nawiązywania nowych znajomości i utrzymywania kontaktów z dawnymi znajomymi, dostarczają rozrywki i są doskonałym źródłem pozyskiwania informacji na wiele tematów. Mimo licznych zalet social media mogą być niebezpieczne i prowadzić do uzależnienia.

Czym jest portal społecznościowy?

Portal społecznościowy to serwis internetowy służący do budowania sieci i stosunków społecznych, które opierają się na wspólnych zainteresowaniach, znajomościach. Umożliwia on kontaktowanie się ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, a także dzielenie się informacjami na swój temat. Obecnie istnieje wiele serwisów społecznościowych, w ramach których możemy kreować swój wizerunek, nawiązywać znajomości i budować sieci kontaktów. Większość z nich opiera się na aplikacjach internetowych i mobilnych, co przekłada się na praktycznie nieograniczony dostęp do publikowanych treści

Charakterystyka uzależnienia

Uzależnienie od portali społecznościowych jest stosunkowo nowym problemem społecznym. Wiąże się z rozwojem technologii oraz reorganizacją dotychczasowych form spędzania wolnego czasu. Ma charakter behawioralny. Osoby chore uzależniają się od zachowań i powodowanych przez nie emocji, w tym przypadku od regularnego odwiedzania portali społecznościowych i emocji towarzyszących śledzeniu nowych postów i feedbacku znajomych.

Uzależnienia behawioralne traktuje się jako . zachowania kompulsywne i nałogowe. Wpływają one negatywnie na wiele obszarów funkcjonowania organizmu, a ich celem jest osiągnięcie przyjemności, zredukowanie złego samopoczucia i wewnętrznego napięcia.

Do podstawowych cech uzależnień behawioralnych zaliczamy: narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności, fizjologiczne objawy odstawienia, występujące, gdy zachowanie zostało przerwane lub ograniczone, trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z danym obszarem działania, kontynuacja szkodliwych zachowań mimo wyraźnych szkód z nimi związanych, silne pragnienie lub poczucie przymusu podejmowania określonych zachowań.

Na czym polega uzależnienie od portali społecznościowych?

Uzależnienie od mediów społecznościowych wiąże się z bardzo dużymi zmianami nastroju. Istnieje wiele kryteriów, dzięki którym możemy określić uzależnienie. Przede wszystkim jest to silna potrzeba i przymus korzystania z portali społecznościowych. Uzależniony nie ma kontroli nad tym co robi i nie jest w stanie skupić się na żadnej czynności. Ograniczenie dostępu do wybranych portali skutkuje takiej osoby ogromnym dyskomfortem i obniżeniem nastroju. Możliwe są również ataki lęku lub zachowania agresywne. Dodatkowo u osób uzależnionych obserwuje się zanikanie dotychczasowych zainteresowań, wielogodzinne trwanie na przeglądaniu mediów społecznościowych, zaniedbywanie swoich obowiązków i pogorszenie kontaktów społecznych w świecie realnym.

Skutki uzależnienia od mediów społecznościowych

Uzależnienie od mediów społecznościowych niesie ze sobą wiele skutków na kilku płaszczyznach:

  • fizjologiczna – duża ilość czasu przed ekranem telefonu czy monitorem komputera wpływa na pogorszenie się wzroku, problemy z kręgosłupem oraz kłopoty z nadgarstkami, bezsenność
  • psychologiczna – nastrój oraz samoocena jest zależna od komentarzy i ilości polubień pod zdjęciami
  • interpersonalna – zanikają więzi emocjonalne, zaniedbywane są obowiązki i pojawia się problem z nawiązywaniem znajomości w realnym świecie.

Objawy uzależnienia od portali społecznościowych

Uzależnienie od mediów społecznościowych, podobnie jak inne uzależnienia, rozwija się stopniowo. Pierwszym objawem jest spędzanie nadmiernej ilości czasu w serwisach społecznościowych, a także odczuwanie konieczności sprawdzenia ich od razu po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. W miarę rozwoju u uzależnienia stopniowo wzrasta potrzeba zaglądania do telefonu czy komputera także w ciągu dnia. Jest ona powodowana koniecznością zapoznania się z bieżącymi publikacjami lub feedbackiem, jaki osoba uzależniona otrzymała pod swoim ostatnim postem. Nagle portale stają się nieodłączną częścią życia, czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania.

Jak radzić sobie z uzależnieniem?

Korzystanie z portali społecznościowych jest często postrzegane w kategorii przyjemności, stąd wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy ich obecność w social mediach staje się wynikiem uzależnienia. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok do radzenia sobie z nałogiem. Dużą motywacją dla osoby uzależnionej jest wsparcie bliskich, którzy z jednej strony powinni starać się zrozumieć chorego, z drugiej nie mogą pozostawać wobec niego bezkarnymi.

W celu zapanowania nad nałogiem poleca się ograniczenie czasu spędzanego w serwisach społecznościowych. Użyteczne okazują się przy tym specjalne programy i aplikacje, które po upływie określonego czasu odłączają urządzenie od Internetu. Odstawienie mediów społecznościowych wiąże się z zespołem abstynencyjnym, który wymaga dużej ilości empatii i cierpliwości ze strony rodziny i przyjaciół. Po pomoc warto również udać się do specjalisty, który udzieli bardzo przydatnych rad.

Jak leczyć uzależnienie do social mediów?

Uzależnienie od mediów społecznościowych to problem globalny, który dotyczy wielu osób bez względu na ich płeć, wiek czy pochodzenie. Najczęściej jednak diagnozowane jest u osób młodych, które którzy nie znają świata bez Internetu i nowych technologii. W mediach społecznościowych poszukują oni również zrozumienia u rówieśników, aprobaty oraz chcą podnieść poczucie własnej wartości.

Leczenie uzależnienia powinno opierać się przede wszystkim na dobrej psychoterapii uzależnień behawioralnych. Niezbędne będzie także zachowanie abstynencji od Internetu, przynajmniej przez jakiś czas. Terapia może przyjąć postać terapii indywidualnej lub grupowej bądź łączyć obie te formy. W ramach terapii niezbędne jest omówienie wszelkich zagrożeń będących następstwami korzystania z social mediów i ich wpływu na każdą dziedzinę życia. Terapia to także czas, kiedy osoba uzależniona ma możliwość nauki radzenia sobie z wszelkimi trudnościami rzeczywistości oraz prawidłowego korzystania z Internetu.

Czy można samemu wygrać z uzależnieniem do social mediów?

Samodzielna walka z uzależnieniem przypomina walkę z wiatrakami. Nie warto bronić się przed pomocą, gdyż samemu trudno zauważyć pewne rzeczy. Bardzo często nie mamy również wiedzy, ani narzędzi do skutecznego ograniczenia naszej aktywności w świecie mediów społecznościowych. Odpowiednie wsparcie i terapia pozwoli na szybki powrót do normalności, rozwinie również umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, a także nauczy radzić sobie z problemami, bez konieczności podejmowania ucieczki od rzeczywistości w wirtualny świat.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz