Uzależnienie od portali społecznosciowych

Uzależnienie od portali społecznościowych

W obecnych czasach niemożliwe jest, żeby nie korzystać z mediów społecznościowych lub internetu. W ten sposób komunikujemy…

W obecnych czasach niemożliwe jest, żeby nie korzystać z mediów społecznościowych lub internetu. W ten sposób komunikujemy się z przyjaciółmi, rodziną, a nawet pracownikami. Wpływa to na stałą potrzebę używania telefonu i rozwój uzależnienia. Postęp technologii bardzo się do tego przyczynił. Najbardziej podatnymi grupami są dzieci i młodzi dorośli. 

Charakterystyka uzależnienia 

Najczęściej występującymi są uzależnienia od substancji psychoaktywnych takich jak narkotyki lub alkohol. Jednak z postępem cywilizacyjnym możemy zauważyć pojawienie się nowych uzależnień, które nie miały wcześniej miejsca. 

Uzależnienie od portali społecznościowych jest stosunkowo nowym problemem społecznym. Jest związany nie tylko z rozwojem technologii, ale również reorganizacją dotychczasowych form spędzania wolnego czasu. Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej używki, ale również od zachowań i emocji, które powodują konkretne czynności. Są to uzależnienia behawioralne, które traktuje się jako zachowania kompulsywne i nałogowe. Wpływają one negatywnie na wiele obszarów funkcjonowania organizmu, a ich celem jest osiągnięcie przyjemności, zredukowanie złego samopoczucia i wewnętrznego napięcia. Uzależnieniami behawioralnymi mogą być pracoholizm, seksoholizm, hazard czy właśnie uzależnienie od social mediów. Wszystkie z nich mają charakter autodestrukcyjny, ale w dużej mierze są akceptowane przez społeczeństwo. 

Cechy uzależnień behawioralnych: narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności, fizjologiczne objawy odstawienia, występujące, gdy zachowanie zostało przerwane lub ograniczone, trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z danym obszarem działania, kontynuacja szkodliwych zachowań mimo wyraźnych szkód z nimi związanych, silne pragnienie lub poczucie przymusu podejmowania określonych zachowań. 

Czym jest portal społecznościowy? 

Portal społecznościowy to serwis internetowy służący do budowania sieci i stosunków społecznych, które opierają się na wspólnych zainteresowaniach, znajomościach. Umożliwia on kontaktowanie się ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, a także dzielenie się informacjami na swój temat. Obecnie istnieje wiele serwisów społecznościowych, gdzie każdy z nich może oferować inne funkcje. Większość z nich opiera się na aplikacjach internetowych, mobilnych. Media społecznościowe pozwalają na łączenie osób, które mają te same zainteresowania, pasje. Coraz więcej ludzi szuka w internecie oraz na portalach zaspokojenia swoich potrzeb poznawczych, afektywnych i integracyjnych. Technologia jest w stanie uzupełnić wszelkie potrzeby dnia codziennego. 

Jednak badania, które prowadzone są przez naukowców wykazały, że korzystanie z portali społecznościowych może mieć różny efekt – pozytywny i negatywny. Często wpływa na poczucie samotności i odosobnienia. Pośród ludzi młodych, którzy nadmiernie korzystają z internetu zauważono duży odsetek osób z depresją. 

Uzależnienie od portali społecznościowych

Na czym polega uzależnienie od portali społecznościowych? 

Uzależnienie od portali społecznościowych powoduje bardzo duże zmiany nastroju. Istnieje wiele kryteriów, dzięki którym możemy określić uzależnienie. Przede wszystkim jest to silna potrzeba i przymus korzystania z portali społecznościowych. Uzależniony nie ma kontroli nad tym co robi i nie jest w stanie skupić się na żadnej czynności. W momencie kiedy nie ma do nich dostępu czuje ogromny dyskomfort i obniża się jego nastrój. Dodatkowo znikają dotychczasowe zainteresowania, osoba uzależniona woli spędzać cały wolny czas na przeglądaniu social mediów, może to trwać wiele godzin. Ten rodzaj uzależnienia dzieli się na różne podtypy, mogą to być : erotomania internetowa, socjomania internetowa, uzależnienie od komputera lub sieci i przeciążenie informacyjne. 

Uzależnienie od mediów społecznościowych niesie ze sobą wiele skutków na kilku płaszczyznach:

  • fizjologiczna – duża ilość czasu przed ekranem telefonu czy monitorem komputera wpływa na pogorszenie się wzroku, problemy z kręgosłupem oraz kłopoty z nadgarstkami, bezsenność
  • psychologiczna – nastrój oraz samoocena jest zależna od komentarzy i ilości polubień pod zdjęciami
  • interpersonalna – zanikają więzi emocjonalne, zaniedbywane są obowiązki i pojawia się problem z nawiązywaniem znajomości w realnym świecie. 

Jak leczyć uzależnienie od social mediów? 

Ważne jest, żeby rozmawiać ze swoimi bliskimi o korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Można uzgodnić czas, jaki będzie przeznaczony na używanie telefonu i przeglądanie social mediów. Warto zareagować w porę, kiedy uzależnienie się jeszcze nie pojawiło. Natomiast jeśli wystąpi taka sytuacja należy poszukać odpowiedniej terapii. Aktualnie znajduje się niewiele placówek, które oferują leczenie tak zwanych “nowych uzależnień “. Problemem może okazać się również fakt, że osoba uzależniona nie ma kiedy dostrzec skutków ubocznych, ponieważ cały czas zajęta jest przeglądaniem mediów społecznościowych. Uzależnienie tego typu zazwyczaj leczy się tak samo jak inne uzależnienia behawioralne. Przeprowadzana jest psychoterapia w formie grupowej lub indywidualnej. Celem terapii jest przede wszystkim nauczenie racjonalnego korzystania z zasobów Internetu i portali. 

Podobne wpisy