Jak pozbyć się uzależnienia od komputera?

Jak pozbyć się uzależnienia od komputera?

W dzisiejszych czasach komputery, Internet oraz wszelkie urządzenia mobilne możemy spotkać na każdym kroku. Pracujemy przy ich…

W dzisiejszych czasach komputery, Internet oraz wszelkie urządzenia mobilne możemy spotkać na każdym kroku. Pracujemy przy ich pomocy, uczymy się oraz spędzamy czas wolny. Nie ma w tym nic złego do momentu, w którym wirtualny świat nie stanie się tym najważniejszym, do którego ucieka się od rzeczywistości. Zwłaszcza młode osoby szczególnie narażone są na uzależniający wpływ elektroniki, przy której spędzają długie godziny.

Czym jest uzależnienie? 

Uzależnienie to bardzo silna, wręcz niepohamowana potrzebowania spożywania danej substancji psychoaktywnej lub wykonywanie danej czynności. Dzięki temu osoba uzależniona czuje się spełniona, spokojna i zadowolona. Nałogi możemy podzielić na dwa rodzaje: fizyczne oraz psychiczne. W pierwszym przypadku jest to silna potrzebowania przyjmowania danej substancji psychoaktywnej. Może to być między innymi alkohol, narkotyki, leki bądź dopalacze. Drugi typ to silna potrzeba wykonywania danej czynności bądź określone zachowanie. U chorego można zauważyć osłabienie woli, wypalenie emocjonalne, ciągłe poszukiwanie środka uzależniającego, zaniedbywanie obowiązków czy kompulsywne zachowania. Wśród tego typu uzależnień można znaleźć między innymi pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, uzależnienie od Internetu oraz uzależnienie od komputera. 

Uzależnienie od komputera – przyczyny

Najbardziej podatne na uzależnienie od komputera, Internetu czy gier komputerowych są dzieci i młodzież. Nie znają życia bez nowych technologii, wciąż korzystają z Internetu, chociażby komunikując się ze znajomymi. Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się, gdy człowiek uważa życie bez elektroniki za nudne, nijakie i bezsensowne. Niestety, ze względu na to, że pracujemy i uczymy się w dużej mierze przed komputerem, często bagatelizuje się pierwsze symptomy zwiastujące nałóg.

Jak każde inne, uzależnienie od komputera rozwija się etapami. Początkowo chory zaczyna spędzać coraz więcej czasu przed monitorem, nie uważając tego za nic złego. W dalszej kolejności zaczyna zarywać noce, co prowadzi do kolejnych konsekwencji, jak zaniedbywanie obowiązków i utrata zainteresowań. Uzależnienie to może dotknąć osoby w każdym wieku, bez względu na wiek czy płeć. Samo urządzenie elektroniczne sprawia, że korzystające z niego osoby są bardziej podatne na uzależnienia i tracą kontrolę nad czasem spędzonym przed monitorem.

Osoby samotne, o niskim poczuciu własnej wartości, nie radzące sobie z problemami mogą szukać w wirtualnym świecie ucieczki od rzeczywistości. Odcinają się od realnego życia, problemów i spraw, wkraczając w stworzony przez siebie świat. Mogą tam być kim chcą, nawiązywać nowe relacje i osiągać sukcesy. Co więcej, mają poczucie bezpieczeństwa i anonimowości. Osoby mające problemy w kontaktach międzyludzkich bardzo dobrze odnajdują się w zawieraniu nowych znajomości przez Internet. W przypadku dzieci i młodzieży, przyczyną popadania w uzależnienie może być brak uwagi ze strony dorosłych, brak zainteresowania najbliższych osób, zrozumienia i rozmów. Zazwyczaj takie osoby nie potrafią wyrażać swoich uczuć nawet w dorosłym życiu, gdyż to w dzieciństwie wykształca się wiele cech charakteru i kształtuje się osobowość.

Jak pozbyć się uzależnienia od komputera

Jakie są objawy uzależnienia od komputera? 

Objawy uzależnień są w wielu przypadkach takie same, zaś specyficzne dla uzależnienia od komputera jest spędzanie przed nim wielu godzin, odizolowanie się, rosnąca potrzeba korzystania z komputera, zaniedbywanie obowiązków, utrata relacji społecznych, pojawiające się problemy w rodzinie.  Z czasem chory zaczyna spędzać coraz więcej czasu przy komputerze i zapomina o dotychczasowych zajęciach, przez co pojawiają się problemy w szkole czy pracy. Zaczyna również ukrywać swój nałóg, odczuwając przy tym często wyrzuty sumienia. Nie potrafi sobie jednak z nimi poradzić, przez co jeszcze bardziej oddaje się swojemu uzależnieniu. Podobne mechanizmy można zaobserwować w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, Facebooka czy gier komputerowych. 

Jak pozbyć się uzależnienia od komputera?

Leczenie jakiegokolwiek uzależnienia nie jest proste. Wymaga przede wszystkim dużo chęci i silnej woli ze strony chorego. Pierwszym krokiem do podjęcia jakichkolwiek działań jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną swojego problemu. Zwykle niezbędna w tym przypadku jest pomoc i wsparcie najbliższych, którzy podejmują również próby skierowania uzależnionego na terapię. To właśnie psychoterapia daje najlepsze efekty w przypadku uzależnienia od komputera. Przeważnie wykorzystywane są na niej techniki poznawczo – behawioralne, które stosowane są również w przypadku leczenia uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Ten problem jest jednak nieco inny – niemożliwa jest pełne odstawienie urządzeń elektronicznych, które zdominowały każdą dziedzinę życia. Dlatego też chory musi nauczyć się od nowa korzystać z technologii, a także organizować i planować sobie czas w odpowiedni sposób. Przez cały proces leczenia uzależniony powinien być wspierany przez najbliższe osoby, co przyspieszy i wzmocni osiągane efekty.

Podobne wpisy