Najczęstsze uzależnienie

Najczęstsze uzależnienia

W dzisiejszych czasach, między innymi w wyniku postępu cywilizacji i rozwoju technologicznego, uzależnić można się od wszystkiego, ciągle pojawiają się również nowe nałogi. Niegdyś za najpopularniejsze podawało się uzależnienie od tytoniu oraz alkoholizm, dziś sprawa wygląda nieco inaczej. Zaliczyć do nich możemy również fonoholizm, siecioholizm, zaburzenia odżywiania, uzależnienie od fast foodów, od chirurgii plastycznej, a nawet od miłości.

Najczęściej spotykane uzależnienia

Każdy nałóg ma destrukcyjny wpływ na życie. Może obejmować jedynie sferę psychiczną człowieka, dotykać obszar fizyczny, bądź też obejmować obie. Dlatego też tak ciężko jest zwalczyć tę chorobę, w niektórych przypadkach całkowite wyleczenie jest wręcz niemożliwe. Istnieje natomiast wiele sposobów, które pomagają w wygraniu z nałogiem, między innymi psychoterapia, detoksykacja lub leczenie farmakologiczne.

Jednym z najczęściej spotykanych nałogów, dotykających osoby bez względu na ich płeć, wiek czy status społeczny, jest alkoholizm. Jest to choroba pierwotna, która rozwija się bardzo powoli i może stać się początkiem rozwoju innych chorób. Ciężko jest rozpoznać ją od razu, gdyż granica pomiędzy okazjonalnym spożywaniem alkoholu, a nałogiem jest bardzo cienka i łatwo się zaciera. Uzależniony w pewnym momencie nie może wytrzymać bez spożywania alkoholu etylowego, musi utrzymywać stały jego poziom we krwi. Skutki nadmiernego spożywania mogą być bardzo dotkliwe i prowadzić nawet do śmierci.
Narkomania również należy do najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia nałogów. Polega na uzależnieniu od chemicznych środków psychoaktywnych. Są to bardzo silnie uzależniające substancje, a ich odstawienie skutkuje odczuwaniem tak zwanego głodu narkotycznego i ciągłym przymusem ich zażywania. Najczęstsze uzależnienia

Kolejnym, spotykanym od lat nałogiem jest hazard. Uzależniony opiera całe swoje życie na graniu w różne gry, które mogą prowadzić do wygrania gotówki. Często tym samym wpada w poważne problemy finansowe, jednak nawet to nie jest w stanie jej zniechęcić. Zadłuża się, bez myślenia o konsekwencjach, najważniejsza jest tylko możliwość zagrania.

Nałogiem, o którym mówi się stosunkowo rzadko, jest uzależnienie od miłości. Według naukowców, polega ono na tych samych procesach psychologicznych, chemicznych i neuroanatomicznych, co narkomania. Działania, które podejmuje zakochany człowiek, od ekstazy aż po desperację i tęsknotę, są niemal identyczne do tych, które wykonuje uzależniony poszukując danej substancji.

Uzależnienie od fast foodów, lub ogólne objadanie się, to coraz częściej spotykany problem, również u młodych ludzi. Ma on swoje podłoże w niskim poczuciu własnej wartości, strachu, poczuciu bezsilności czy braku akceptacji. Jedzenie kojarzy się z czymś dobrym, często z rodzinnym domem, nie ma więc niczego wspólnego z fizjologicznym zaspokajaniem głodu, a z rozładowywaniem napięcia i próbą radzenia sobie z emocjami. 

Coraz popularniejsze staje się również uzależnienie od zakupów, czyli zakupoholizm. Charakteryzuje się odczuwaniem euforii podczas robienia zakupów, wydawaniem niezliczonej ilości pieniędzy, nadmiernym spędzaniem czasu w sklepach. Wiąże się to również z poczuciem winy, które występuje po kupieniu dużych ilości niepotrzebnych rzeczy, a także z kłamaniem bliskich osób.

Uzależnienie od smartfona i komputera to już znak naszych czasów. Dotyka głównie młode osoby, choć nie tylko. Nic w tym dziwnego, gdyż elektronika obecna jest w każdej dziedzinie życia i ciężko jest ją ograniczyć, w końcu większość z nas pracuje z wykorzystaniem komputera i telefonu. Nałogowe ich używanie wychodzi jednak poza sferę zawodową czy rozrywkową – osoba uzależniona nie rozstaje się ze swoim urządzeniem ani na chwilę, wpada w panikę, gdy przestanie ono działać, zaczyna kontaktować się z innymi wyłącznie za pomocą połączeń lub komunikatorów internetowych, cały czas spędza na przeglądaniu mediów społecznościowych. W szybki sposób może wpłynąć to na pojawiające się wady postawy, zaniedbywanie relacji społecznych, obowiązków służbowych i domowych, a także piętrzące się rachunki za prąd i Internet.

Następną grupą często występujących nałogów jest uzależnienie od pornografii i seksoholizm. Nie ma to nic wspólnego z samym aktem, polega zaś na poszukiwaniu coraz nowszych podniet, przypadkowych kontaktów seksualnych, a także zachowań patologicznych. To z kolei prowadzi do poczucia winy i pojawiających się negatywnych myśli, a także do zerwania więzi towarzyskich i zniszczenia życia rodzinnego.

Najczęściej występujące nałogi

Uzależnić się można od wszystkiego, co nas otacza. Każdy z nałogów ma szkodliwe działanie na życie społeczne, zawodowe, prowadzi często do powstania długów, a niektóre mogą zakończyć się śmiercią. Walka z nałogami jest bardzo trudna, jednak nie jest niemożliwa, dlatego w razie wystąpienia podejrzeń, co do osoby potencjalnie uzależnionej, należy jak najszybciej podjąć kroki w celu udzielenia jej pomocy. Po diagnozę najlepiej jest udać się do specjalisty, który dokładnie określi występujący problem, a także przedstawi najskuteczniejszy plan leczenia.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz