Alkoholik w rodzinie - jak postępować?

Alkoholik w domu: Co robić? Jak postępować?

Uzależnienie alkoholowe to choroba, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej najbliższe otoczenie. O alkoholikach lubimy myśleć, że to nieudacznicy, którzy na własne życzenie zostali sami, bez wsparcia rodziny.  Jest w tym myśleniu coś uspokajającego, niemal pocieszającego. Problem alkoholowy jest problemem wyrzutków, nie dotyka więc nas i naszej rodziny. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna…

Była godzina 22.30. Zza okna dobiegły nietypowe odgłosy, dziwne „szuranie” po chodniku. Odchyliłam firankę i w świetle latarni zobaczyłam dziecko trzymające rowerek. Chłopiec mógł mieć ok. sześciu lat. Stał na chodniku zwrócony do kogoś szamoczącego się w rosnącym przy ulicy żywopłocie i mówił płaczliwym głosem: „Mamusiu wstań. Proszę cię! Mamusiu, musimy iść do domku”. Gałązki żywopłotu poruszały się nadal. Za chwilę widać już było podnosząca się zza nich młodą kobietę z długimi włosami i dziecięcym plecaczkiem zarzuconym na ramię. „Mamusiu chodź, jeszcze kawałek. Chodź… do domku”. Kobieta nieudolnie próbowała utrzymać równowagę. Chłopczyk prowadził swój mały rowerek, a matka okropnie zataczając się i głośno „szurając” obcasami, podążała za nim. Wreszcie zniknęli w ciemności.

To prawdziwa historia, jeden z wielu przykładów alkoholizmu, z jakimi spotykamy się na co dzień. Ale było w tej scenie coś wyjątkowego. To było coś więcej niż spotkanie na ulicy przewracającego się lub leżącego w rowie „pijaka”, który budzi powszechną odrazę. Widok tego małego dziecka, które samo było przerażone, a mimo to czuło się odpowiedzialne za pijaną matkę, był ogromnie przejmujący i wzruszający. Jasno i wyraźnie pokazywał, że „PROBLEM ALKOHOLOWY” nie dotyczy wyłącznie osoby uzależnionej, ale również bliskich jej osób, wśród których są niestety także dzieci.

Jak leczyć alkoholika w domu?

Alkohol pod różnymi postaciami należy do najczęściej używanych substancji psychoaktywnych. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej, która została oficjalnie sklasyfikowana choroba przez Światową Organizację Zdrowia. Choroba alkoholowa wpływa na sferę psychiczną i fizyczną człowieka, dlatego jej leczenie powinno obejmować obie te płaszczyzny. O tym czym dokładnie jest choroba alkoholowa, pisaliśmy w osobnym artykule.

Rodziny borykające się z problemem alkoholowym często zastanawiają się, co zrobić z alkoholikiem w domu. Jak leczyć chorego? Wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie podpowiada nam, że domowe sposoby leczenia alkoholizmu są nieskuteczne. Osoba uzależniona traci obiektywny ogląd sytuacji. Często nie przyznaje się przed samą sobą do problemu, co skutkuje dalszym pogłębianiem się uzależnienia. Jedyne, co jako rodzina możemy w takiej sytuacji zrobić to przekonać trzeźwiejącego alkoholika do natychmiastowego zaprzestania picia i skorzystania z pomocy medycznej i terapii. Uzależniony musi świadomie zdecydować się na leczenie, które najlepiej podjąć w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Realizowany na miejscu program terapeutyczny zajęć indywidualnych i grupowych umożliwia dotarcie do świadomości osoby chorej i podjęcie działań naprawczych zmierzających do wyleczenia z nałogu.

Co zrobić z alkoholikiem w domu? Jak postępować?

Życie rodzinne z osobą uzależnioną od alkoholu jest pełne problemów i cierpienia. Mimo to, trzeba znaleźć w sobie siłę, aby nie stracić z uzależnionym kontaktu. W przeciwnym razie szanse na podjęcie leczenia będą niewielkie. Co zrobić z alkoholikiem w domu? Jak postępować?

Naturalną reakcją najbliższych jest ochrona. Chronimy osoby uzależnione spłacając ich długi, tłumacząc ich społecznie nieakceptowalne zachowanie, okłamując pracodawców i osoby z dalszego otoczenia. Niestety takie postępowanie przynosi więcej strat niż pożytku. Osoba uzależniona nie może sądzić, że będzie mogła ciągle pić, a najbliżsi będą wypełniać jej wszystkie obowiązki i ukrywać nałóg przed otoczeniem. Taka osoba musi poczuć się odpowiedzialna. To jedna z najskuteczniejszych metod docierania do umysłu alkoholika, uczenia go samokontroli. To pierwszy krok w walce z uzależnieniem. O czym jeszcze warto pamiętać?

Alkoholikowi trzeba umieć odmawiać. Nie można wspierać go finansowo, nie można odpowiadać na prowokacje i nie należy wierzyć w puste obietnice. Ważne jest to, żeby nie reagować na szantaż, który jest narzędziem wielu chronicznych alkoholików. Powyższe metody mają za zadanie pomóc nam w ustaleniu jasnych granic, które jednocześnie będą granicami wytrzymałości rodziny.

Alkoholik w domu a problem współuzależnienia

Rodzina w chorobie alkoholowej jest narażona na liczne zagrożenia. Jednym z nich jest współuzależnienie i związana z nim współzależność. Problem występuje wówczas, gdy najważniejsze dla rodziny stają się problemy alkoholika. Współzależność przybiera różne formy adekwatnie do wieku i pozycji osoby współuzależnionej w rodzinie. Małżonkowie często w obliczu choroby alkoholowej rezygnują z własnych pasji, spotkań towarzyskich, a w skrajnych przypadkach zaniedbują potrzeby emocjonalne (i nie tylko) dzieci.

Dzieci to niewinne, zaniedbywane i niedostrzegane ofiary uzależnienia. Mimo ogromnych rozmiarów alkoholizmu temat dzieci jest nadal jakby wstydliwy i bardzo rzadko poruszany. Jeśli już mówi się o nich, to raczej mimochodem przy okazji dyskusji o rodzicach. Doświadczenia tych dzieci traktuje się wtedy nie jako samoistny problem, lecz jako jeden z wielu skutków ubocznych choroby alkoholowej.

Ponieważ z powodu uzależnienia od alkoholu de facto choruje cała rodzina, dlatego też cała rodzina powinna poddać się terapii alkoholowej. Wówczas szanse na wyleczenie osoby uzależnionej i odbudowę relacji z członkami rodziny zwiększają się nawet o 80%. Jednocześnie celem terapii współuzależnienia jest uświadomienie osobie współuzależnionej, że musi stawić czoło problemowi i wypracować sobie system zachowań obronnych przed toksycznością relacją.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz