osobyy uzaleznione

Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu?

Nałóg alkoholowy to oficjalnie sklasyfikowana choroba przez Światową Organizację Zdrowia. Dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej,…

Nałóg alkoholowy to oficjalnie sklasyfikowana choroba przez Światową Organizację Zdrowia. Dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, przez co leczenie powinno obejmować obie te płaszczyzny. Niestety, mierzy się z nią duża część społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy stan majątkowy. Początki przeważnie wyglądają niewinnie – okolicznościowe spożywanie na imprezie, chęć poprawy sobie samopoczucia, relaks po pracy. Z czasem jednak przyjmuje się coraz więcej szkodliwej substancji, przez co uzależnienie się pogłębia. Uzależnienie od alkoholu zaczyna dotykać również najbliższych alkoholika, przez co stają się oni osobami współuzależnionymi. Poza fizyczną potrzebą przyjmowania alkoholu etylowego, występują również inne konsekwencje nałogu,  między innymi psychologiczne, zdrowotne i społeczne.

Przyczyny alkoholizmu

U każdego uzależnionego przyczyny mogą leżeć gdzie indziej. Zwykle jednak alkoholizm ma swój początek w okazjonalnym piciu, które nie przywodzą na myśl nałogu. Istnieje jednak bardzo cienka granica pomiędzy spożywaniem alkoholu raz na jakiś czas, a robieniem tego  w każdej sytuacji, która niesie za sobą stres, która prowadzi do znużenia czy w której ktoś ma ochotę poeksperymentować. W końcu staje się to codziennością, czymś najzwyklejszym, jak wypicie porannej kawy. Na tę chorobę mają wpływ również takie czynniki, jak  genetyka, podłoże psychologiczne czy środowisko.

Objawy nałogu alkoholowego

Osoba uzależniona, przynajmniej na początku, nie zauważa swojego problemu. Przeważnie to rodzinna lub inne bliskie osoby dostrzegają pierwsze oznaki nałogowego picia. Może to być zwiększona częstotliwość lub ilość wypijanego alkoholu, biorąca się z rosnącej tolerancji na alkohol etylowy. W przypadku, gdy alkoholik nie ma dostępu do wysokoprocentowych substancji, zaczyna odczuwać głód alkoholowy. Jest to ciągłe pragnienie spożywania kolejnych porcji trunku. Może towarzyszyć mu także lęk, związany z tym, że nie poradzi sobie bez procentów. W dalszej kolejności może wystąpić zespół abstynencyjny, niosący za sobą nieprzyjemne skutki, jak nudności, nadmierne pocenie, niepokój i drażliwość. Chory może stracić kontrolę nad swoim życiem, przed zaniedbywanie pracy, relacji społecznych i domu. Przez przyjmowane ilości alkoholu może również mieć problemy z pamięcią i koncentracją.

co zrobic z osoba uzalezniona od alkoholu

Fazy rozwoju choroby alkoholowej

Trudno jest określić sztywną granicę, w której osoba staje się uzależniona. Alkoholizm to choroba przewlekła i postępująca, ujawiaiąca się o wiele za późno. W ten sposób powstają niewydolności i uszkodzenia w organizmie. Mogą być one nieodwracalne, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. Należy pamiętać o tym, że uzależnienie od alkoholu jest nieuleczalne i można jedynie zahamować jego rozwój. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków do zahamowania postępowania choroby.

Pierwszy etap alkoholizmu inaczej nazywany jest wstępnym lub prealkoholowym. Są to początki choroby, której nikt jeszcze nie jest świadomy. Polega na okolicznościowym przyjmowaniu alkoholu, na przykład na urodzinach czy imieninach przyjaciół. Jest to bardzo dobry sposób na poprawę humoru, odprężenie oraz relaks. W ten sposób można przez naprawdę długi czasu nie mieć pojęcia o powstałym problemie. Jest to najdłużej trwająca faza rozwoju tego nałogu.

Kolejna, czyli ostrzegawcza, może przejawiać już pierwsze niepokojące objawy, jak zaniki pamięci. Nie zraża to jednak chorego, zaczyna on sięgać po coraz mocniejsze środki. Może mieć jednak wyrzuty sumienia, w związku z zaniedbywaniem pewnych sfer swojego życia. Aby je jednak wyciszyć, zaczyna ukrywać swój problem przed innymi.

Następny etap nazywany jest krytycznym, ze względu na całkowitą utratę kontroli nad uzależnieniem. Głód alkoholowy jest bardzo silny i przysłania wszelkie inne sprawy, a także przykre konsekwencje takich działań. Najważniejsze dla alkoholika jest to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zabraknie mu napojów wyskokowych. Ta faza przechodzi w etap przewlekły – uzależniony utrzymuje stały poziom alkoholu we krwi, potrzebuje do tego jednak coraz większej ilości alkoholu. Puszczają mu wszelkie hamulce, a uzależnienie odbija się już nie tylko na relacjach społecznych i pracy, ale i na zdrowiu.

Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu?

Mając w swoim najbliższym gronie osobę uzależnioną od alkoholu, pierwszym krokiem powinna być pomoc, mająca na celu uświadomienie jej problemu. Alkoholik sam musi chcieć się leczyć, inaczej nie będzie w stanie wyrwać się z nałogu. Gdy jest już świadomy i ma w sobie silną wolę do walki, wówczas można podjąć kolejny ważny krok, mianowicie udać się do specjalisty. Na podstawie dokładnego wywiadu i badania lekarskiego postawi diagnozę, która będzie niezwykle pomocna do ułożenia planu wychodzenia z uzależnienia. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego też lekarze mogą decydować się na różne formy leczenia. Można zacząć na przykład od detoksykacji organizmu, która to może przejść bezpiecznie przez głód odstawienny. Nie jest to jednak forma leczenia, a jedynie środek wspomagający. Dalsze kroki powinny być oparte na psychoterapii indywidualnej bądź grupowej oraz farmakoterapii.

Podobne wpisy