oczy po narkotykach

Oczy po narkotykach

Zażywanie narkotyków niesie ze sobą wiele skutków ubocznych i objawia się różnymi zachowaniami oraz zmianami w wyglądzie. Przy częstszym stosowaniu pojawiają się zmiany długotrwałe, czasami nawet nieodwracalne. Jednak już jednorazowe spożycie substancji psychoaktywnej może spowodować pewne zmiany, po których można rozpoznać, że dana osoba znajduje się pod wpływem narkotyku. Jedną z takich zmian jest zmiana wyglądu oczu.

Jak wyglądają oczy po narkotykach?

Substancje psychoaktywne mają bezpośredni wpływ na zmianę wyglądu oczu. Po narkotykach oczy mogą mieć charakterystycznie powiększone lub zwężone źrenice, wszystko w zależności od przyjętej substancji. Taka reakcja występuje gdy mięśnie w oczach zostają aktywowane. Reakcja zwieracza w oczach jest powodowana przez układ przywspółczulny, który jest częścią układu nerwowego i odpowiada za procesy organizmu.

Jakie oczy po narkotykach? Od czego to zależy?  

Narkotyki z grupy stymulantów silnie oddziałują na układ współczulny. Dlatego też w wyniku zażycia specyfiku z tej grupy źrenice ulegają rozszerzeniu. Po amfetaminie i kokainie źrenice są rozszerzone i nie reagują na światło.  Jednocześnie po zażyciu specyfiku z grupy tzw. narkotyków twardych źrenice stają się nienaturalnie małe i nie reagują na światło. Białka oczu mogą być przekrwione i mętne.

Substancje zaliczane do narkotyków miękkich powodują zmętnienie białek oczu i rozszerzenie źrenic. Marihuana może również powodować przekrwienie oczu.

W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż efekt powiększonych źrenic może się różnić zależnie od przyjmowanych substancji. Leki SSRI lub marihuana nieznacznie wpłyną na wielkość źrenic, podczas gdy zażycie mefedronu lub MDMA spowoduje ich znaczne roszczenie.

Metoda badania oczu

Jeśli zauważymy niecodzienne zachowanie u swoich najbliższych i mamy podejrzenia, że dana osoba pozostaje pod wpływem narkotyków możemy wykonać szybkie badanie, które polega na:

  • ocenie reakcji źrenic na światło,
  • obserwacji oczopląsu,
  • obserwacji zbieżności oczu.

Oprócz tego możemy sprawdzić rozmiar źrenic – rozszerzenie lub zwężenie oraz ogólną ocenę w warunkach oświetlenia pokojowego.

Jak przeprowadzić badanie oczu?

Przeprowadzenie badania wymaga zapewnianie odpowiednich warunków. W tym celu osobę podejrzaną o zażycie substancji psychoaktywnej ustawiamy w taki sposób, aby znajdowała się na wprost źródła światła (naturalnego lub sztucznego). Następnie sami stajemy naprzeciwko niej i prosimy o zamknięcie oczu na kilka sekund. Po chwili prosimy o ich szybkie otwarcie i pozostawienie szeroko otwartych na kolejnych kilka sekund. W tym czasie powinniśmy bacznie obserwować zachowanie źrenic.

Interpretacja wyników

Normalna reakcja, świadcząca o stanie trzeźwości – miarowe skurczenie się źrenic a następnie delikatne rozszerzenie. Źrenice mogą nieco pulsować co wynika z tętna układu krwionośnego.

Reakcja, która powinna zaniepokoić – zwężenie się źrenic, ale brak ich rozszerzenia po chwili.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz