odstawianie marihuany

Odstawienie marihuany

Marihuana jest jednym z najpopularniejszych narkotyków, po który sięga bardzo dużo osób. Sporadycznie spożywana nie powoduje uzależnienia fizycznego. Przy większych ilościach jednak może przyczyniać się do nieustannej chęci wprowadzania się w stan, który występuje po jej spożyciu. Człowiek jest w stanie uzależnić się od każdej substancji lub stanu, który dana używka powoduje. Tak jest właśnie w przypadku marihuany. 

Czym jest marihuana?

Marihuana to nic innego jak susz z konopi indyjskich, który zawiera substancje psychoaktywne. Do produkcji marihuany wykorzystuje się suszone i niekiedy sfermentowane żeńskie kwiatostany. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada THC, czyli tetrahydrokannabinol. Jest on jednym z około 500 składników tej rośliny. Kannabinoidy wpływają na cały organizm człowieka, szczególnie na układ nerwowy. Oprócz THC, w marihuanie znajduję się związek o nazwie CBD. Z niego tworzonych jest wiele różnego rodzaju olejków, kosmetyków i produktów, które mogą mieć działania zdrowotne. 

Kannabinoidy to grupa organicznych związków chemicznych, które oddziałują na receptory kannabinoidowe. Nie są one rozpuszczalne w wodzie, ale rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholach. Obecnie dzielą się one na:

  • Roślinne, czyli występujące w roślinie jako alkaloidy – na przykład: THC, kannabinol.
  • Syntetyczne – wytwarzane przez człowieka, na przykład paraheksyl lub CP-55940.
  • Endokannabinoidy – występują w organizmie zwierząt. 

W dosyć krótkim czasie po spożyciu, THC oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i powoduje umiarkowane zaburzenia percepcji, euforię i relaks. Efekty, które występują po konsumpcji marihuany są bardzo indywidualne. W zależności od ilości spożytej substancji, rodzaju, jakości, a także sposobu przyjmowania mogą pojawić się takie zachowania jak: polepszenie nastroju, radość, osłabienie koncentracji, zwiększone łaknienie, zaburzenie czasu, wzmożona wrażliwość na bodźce. Dodatkowo podczas palenia może wystąpić zjawisko synestezji, czyli wzajemne przenikanie się wrażeń zmysłowych – kolor ma zapach, dźwięk ma kształt. 

odstawienie marihuany

Jak można przyjmować marihuanę?

Najczęściej przyjmowana jest drogą wziewną, czyli poprzez palenie. Do palenia suszu używa się szklanych naczyń lub bibułek, które roluje się w tak zwane skręty. Istnieją także waporyzatory, które podgrzewają marihuanę do temperatury powodującej odparowanie THC. Kannabinole dobrze rozpuszczają się w alkoholu i tłuszczach, dlatego często można spotkać żywność i dania z marihuaną. Oprócz mlecznego wywaru, który można stworzyć, przyrządza się także puddingi, ciastka, czekolady i babeczki. 

Po zażyciu marihuany, jej związki w bardzo szybkim tempie przedostają się do mózgu i zaczynają na niego oddziaływać. Dodatkowo wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Występują dwa podstawowe zastosowania marihuany: medyczne i rekreacyjne. Medyczna marihuana używana jest do łagodzenia objawów różnych chorób, bólu, lęków czy bezsenności. Rekreacyjne spożywanie może być wykorzystywane do celów takich jak relaks, odprężenie czy pobudzenie kreatywności. 

Przy długotrwałym spożywaniu marihuany mogą pojawić się różnego rodzaju objawy podobne do uzależnienia. Dotyczy to osób, które intensywnie spożywają tę substancję przez długi czas. Najważniejszymi czynnikami, które mogą to określić jest czas i częstotliwość używania. Powodami, dla których warto pomyśleć o odstawieniu palenia mogą być zwiększona tolerancja czy brak odczuwalnych efektów palenia. Oprócz tego najbardziej powszechnymi objawami odstawienia są:

  • niepokój – często odstawienie marihuany może powodować niepokój, osoba odczuwa nerwowość i napięcie, ponieważ znajduje się w innym stanie psychicznym niż zazwyczaj
  • bezsenność – trudności z zasypianiem pojawiają się i mogą trwać nawet kilkanaście dni, marihuana powoduje senność, jednak jej odstawienie może skutkować odwrotnymi efektami
  • apetyt – odstawienie może spowodować zanik apetytu lub jego zmniejszenie. 

Jak odstawić marihuanę?

Przede wszystkim należy zastanowić się dlaczego znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie musimy myślimy o odstawieniu tej używki, dlaczego spożywamy jej aż tyle. Kanabinole są uważane za mało uzależniające substancje. Jednak przy ciągłym spożywaniu może pojawić się zespół abstynencyjny. Dzieje się to do kilku dni po odstawieniu tej substancji. Kanabiniody kumulują się w tkance tłuszczowej i uwalniają się przez wiele dni. Najczęściej osoby, które zażywają za dużo marihuany, same decydują się na detoks. O wiele łatwiej jest zrezygnować z marihuany osobom, które nie palą papierosów i nie dodają tytoniu do skrętów. Dodatkowym problemem w odstawieniu jest uzależnienie od nikotyny. To ona sprawia chęć palenia. Pierwszym krokiem powinno być odejście od tytoniu. Ważne jest ustalenie daty, która wyznaczy czas zaprzestania spożywania marihuany. Warto pozytywnie się nastawić i nie myśleć cały czas o tym, że chciałoby się zapalić. Dobrze byłoby znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli zająć czymś głowę w trudniejszych momentach. Niestety niektóre efekty odstawienia nie są przyjemne, ale warto pójść w tym kierunku i spróbować odstawić samodzielnie tę substancję. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz