uzaleznienie od hazardu

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Wizyta w kasynie jest jednym ze sposobów na spędzenie wolnego wieczoru lub na rozrywkę ze znajomymi. Pozwala to na przeżycie lekkiego dreszczyku emocji i adrenaliny. Okazuje się, że w bardzo szybkim tempie może to doprowadzić do uzależnienia. Częste kupowanie zdrapek lub lotto także może prowadzić do coraz większej chęci wygranej. Skutki hazardu mogą być tragiczne. Co zrobić kiedy bliska nam osoba jest uzależniona od hazardu? Jak go leczyć? 

Hazard – czym jest to uzależnienie? 

Uzależnienia są podzielone na dwie grupy – chemiczne i behawioralne. Uzależnienie chemiczne polega na silnej potrzebie zażywania substancji psychoaktywnej, która ma powodować euforię i stan odurzenia. Natomiast uzależnienie behawioralne polega na bardzo silnej konieczności wykonania konkretnej czynności, która będzie zaspokajać psychiczne potrzeby. Hazard należy właśnie do grupy uzależnień behawioralnych. Jest uzależnieniem polegającym na niemożliwej do skontrolowania potrzebie grania. Może być to gra karciana, zdrapki, loteria, gra online czy gra na automatach. Mowa o wszystkich grach, w których chodzi o wygranie gotówki. 

Słowo hazard wywodzi się z języka arabskiego: az – zahr, co oznacza “kostka” lub “gra w kości”. W języku polskim jednak oznacza “ryzyko w grze”. Hazard to wszystkie gry, w których w większym lub mniejszym stopniu chodzi o wygraną – pieniądze, wycieczki, przedmioty. 

Na przestrzeni lat hazard bardzo się rozwinął. Już w starożytności ludzie dla rozrywki spędzali czas grając w kości. Przełomem była legalizacja hazardu w jednym z amerykańskich stanów w roku 1931. W Polsce gry hazardowe pojawiły się na początku lat 90 – tych. Wtedy też zaczęły rozwijać się różne gry hazardowe online. Oprócz typowych gier hazardowych takich jak gry karciane czy na automatach pojawiają się także różnego rodzaju konkursy telefoniczne lub sms – owe. Organizowane one są najczęściej przez operatorów oraz stacje radiowe i telewizyjne. Są one ogólnie dostępne, dzięki czemu również mogą bardzo łatwo uzależnić. 

Rozwój uzależnienia – fazy hazardu uzaleznienie hazard

Na rozwój hazardu mają wpływ czynniki biologiczne oraz środowiskowe. To uzależnienie ma w większości te same objawy co osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Różni ich tylko rodzaj uzależnienia oraz jego wpływ na zdrowie. Podczas gier o charakterze pieniężnym, o wyniku decyduje tak naprawdę przypadek, to sprawia największą ekscytację dla osób, które grają w gry.

Hazard można podzielić na cztery różne fazy. Określają one poziom uzależnienia, są to: 

  1. Faza zwycięstw – hazard uprawiany jest okazjonalnie, z czasem osoba, która gra zaczyna odczuwać potrzebę częstszego korzystania z automatów, coraz więcej czasu poświęca na granie, małe wygrane powodują euforię. 
  2. Faza strat – gracz wydaje coraz większe sumy pieniędzy, obstawia coraz większe kwoty, skupia się na zdobyciu pieniędzy, które będzie mógł wykorzystać do gry. 
  3. Faza desperacji – w tej fazie hazardzista wpada w kłopoty finansowe, zapożycza się w dużej ilości miejsc tylko po to, żeby móc dalej grać. Pojawia się również psychiczne wyczerpanie, poczucie winy. 
  4. Faza utraty nadziei – w tym przypadku chory wpada w spiralę długów, ma coraz większe problemy z kontaktami z najbliższymi. Może popaść nawet w myśli samobójcze. 

Przyczyn wystąpienia uzależnienia od hazardu może być bardzo dużo. Niskie poczucie własnej wartości i postrzeganie swojej osoby jako wartościowej przez pryzmat sukcesu finansowego to najczęstsze z przyczyn występowania tego uzależnienia. Chwiejność emocjonalna, tendencje do impulsywności i problemy z kontrolowaniem własnego zachowania również mogą wpływać na rozwój nałogu. Problem z dostosowaniem się do otoczenia, uciekanie w świat wirtualny najczęściej prowadzi do wystąpienia nałogowego grania. 

Przebieg leczenia hazardu 

Leczenie hazardu przebiega bardzo podobnie jak w przypadku innych uzależnień. Najważniejsze jest to, żeby osoba chora zrozumiała swój problem i wykazała chęci wyjścia z nałogu. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD – 10, hazard jest patologicznym zaburzeniem nawyków i kontroli impulsów. To uzależnienie objawia się stopniowo. Uzależnienie od hazardu w większości przypadków pojawia się powoli. Im szybciej osoba z tym nałogiem zacznie szukać pomocy, tym bardziej owocne może okazać się leczenie we wczesnej fazie. 

Obecnie hazard leczy się stosując terapię poznawczo – behawioralną, terapię uzależnień i farmakoterapię. Odbywają się również różnego rodzaju spotkania i grupy wsparcia dla osób, które są uzależnione, nazywa się je grupami Anonimowych Hazardzistów. Wyłączne zaprzestanie grania nie jest rozwiązaniem problemu. Może to nasilać chęć grania i prowadzić do głębszego uzależnienia. Abstynencja jest dobrym początkiem do wprowadzenia terapii. Odpowiedni proces leczenie powinien mieć kilka etapów. Na samym początku terapii chory powinien zostać poddany diagnozie. Następnie specjaliści powinni wprowadzić odpowiedni metody leczenia i wyjścia z nałogu. Jeśli zaczynają pojawiać się objawy takie jak: zmienna tolerancja na granie, zespół abstynencyjny, poważne ograniczenie kontroli nad graniem czy głód hazardowy warto zgłosić się po pomoc. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz