uzależneinie od facebooka

Uzależnienie od Facebooka – Objawy i leczenie

Media społecznościowe stwarzają dogodną przestrzeń do kreowania własnego wizerunku, kontaktu ze znajomymi, a nawet zawierania nowych znajomości. Niestety przestrzeń ta wykazuje silne właściwości uzależniające. Jeśli wierzyć ostatnim badaniom Facebook działa na mózg człowieka podobnie jak kokaina. Nic więc dziwnego, że nadużywanie mediów społecznościowych coraz częściej prowadzi do nałogu.

Jak rozpoznać uzależnienie od Facebooka? Jak z nim skutecznie walczyć? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Objawy uzależnienia od Facebooka

Pierwszym symptomem sugerującym uzależnienie od Facebooka jest nagminne korzystanie z aplikacji. Jeśli FB to pierwsza aplikacja, którą sprawdzasz zaraz po przebudzeniu i ostatnia, z której korzystasz przed zaśnięciem, jednocześnie notorycznie do niej zaglądając w ciągu dnia, może to zwiastować problem. Osoby uzależnione odczuwają wewnętrzny przymus ciągłego obserwowania nowych informacji. Moment, w którym rozładowuje się bateria w telefonie lub urządzeniu mobilnym lub inny czynnik zewnętrzny uniemożliwia zajrzenie do aplikacji w chorym narasta zdenerwowanie i drażliwość. Brak dostępu do FB może także powodować lęk.

Podobnie jak inne formy uzależnienia behawioralnego, uzależnienie od Facebooka objawia się: coraz większym zaangażowaniem zasobów osoby uzależnionej (czasu i energii), zaniedbywaniem kontaktów z bliskimi, zaniedbywaniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, porzuceniem pasji. Pojawia się poczucie odizolowania, przewlekłe zmęczenie, apatia, a nawet zaburzenia odżywiania i depresja. Kolejnym etapem popadania w nałóg są narastające długi, często też problemy w pracy, a nawet jej utrata.

Jak rozpoznać uzależnienie od Facebooka?

Osoby uzależnione od FB:

  • preferują wirtualny kontakt z ludźmi od relacji bezpośrednich,
  • starają się rozwiązywać nurtujące ich problemy za pośrednictwem aplikacji i aktywnych użytkowników, jednocześnie unikając naturalnych relacji,
  • wrzucają w przestrzeń mediów społecznościowych wszystkie swoje emocje,
  • angażują się emocjonalnie w wydarzenia na Facebooku,
  • lubią analizować swoją aktywność i aktywność swoich znajomych, w tym m.in. liki znajomych pod publikowanym contentem.

Leczenie uzależnienia od Facebooka

Leczenie uzależnienia od Facebooka nie jest łatwe. Podobnie, jak w wypadku innych uzależnień, pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że ma się problem, który przerodził się już w nałóg. Ważne w procesie leczenia jest wsparcie bliskich, którzy z jednej strony powinni być wspierający, z drugiej jednak nie mogą pozostawać bezkrytyczni dla działań osoby uzależnionej, która wypiera się swojego uzależnienia. Jedną z metod leczenia uzależnienia behawioralnego jest terapia. Po pomoc warto się udać do do sprawdzonych ośrodków, które zadziałają kompleksowo i udzielą pomocy na wszystkich płaszczyznach.

Dlaczego leczenie jest ważne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji uzależnienia od mediów społecznościowych. Tymczasem podjęcie leczenia jest niezbędne do tego, aby:

  • odzyskać chęć do życia w realnym świecie,
  • bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw sieci Internet,
  • nie odczuwać negatywnych emocji związanych z brakiem dostępu do aplikacji,
  • przestać okłamywać siebie i swoich najbliższych,
  • odzyskać kontrolę nad swoją aktywnością w sieci.

Jak skutecznie leczyć uzależnienie od Facebooka?

Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest ograniczenie czasu spędzanego na stronie Facebooka oraz częstotliwości jej odwiedzania w ciągu dnia. Pomocne w realizacji tego celu mogą być programy, które w określonym czasie odcinają urządzenie od dostępu do Internetu, a co za tym idzie dostępu do Facebooka. Wielu uznanych psychologów jest zdania, że są to tylko metody na ograniczenie objawów uzależnienia, które nie wpływają na przyczynę problemu. Jak w takim razie skutecznie walczyć z nałogiem?

Terapeuci z ośrodka leczenia uzależnień proszą osoby uzależnione od Facebooka o przygotowanie listy rzeczy, które mogłyby robić nie korzystając z Internetu. Pacjenci odkrywają jak wiele ich ominęło i jak wiele mogli zrobić lub zobaczyć. Podczas terapii w ośrodku pacjenci mogą zastąpić media społecznościowe szeregiem innych aktywności, które uświadamiają im, że życie poza rzeczywistością kreowaną w mediach społecznościowych jest o wiele ciekawsze i bogatsze. Pomocna w walce z uzależnieniem jest terapia grupowa. Dzięki kontaktowi z osobami borykającymi się a tym samym łatwiej dotrzeć do podłoża swojego problemu.

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz