uzależnienia od komputera

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

W obecnych czasach dostęp do urządzeń z internetem ma większość osób. Komputer okazuje się niezbędnym sprzętem w…

W obecnych czasach dostęp do urządzeń z internetem ma większość osób. Komputer okazuje się niezbędnym sprzętem w pracy, ale również w domu. Nadmierne zaangażowanie w życie internetowe i świat wirtualny może doprowadzić do uzależnienia. Coraz młodsze osoby spędzają przy nich coraz dłuższe godziny. Niestety ma to, w większości przypadków, wyłącznie negatywne skutki. Jak rozpoznać uzależnienie od komputera oraz jak je leczyć? 

Uzależnienie – czym jest? 

Uzależnienie jest silną potrzebą wykonywania pewnej czynności lub zażywania jakiejś substancji w celu osiągnięcia psychicznego komfortu, spokoju. Uzależnienie dzieli się na dwa rodzaje. Uzależnienie fizjologiczne, nazywane również fizycznym jest silną potrzebą stałego zażywania substancji psychoaktywnej. Zaprzestanie jej zażywania prowadzi do wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Substancje, od których można się uzależnić to między innymi: alkohol, opioidy, kannabinoidy, nikotyna. Natomiast uzależnienie psychiczne to nabyta, bardzo silna potrzeba ciągłego wykonywania jakiejś czynności. Jego cechami są: wzrost tolerancji na działanie środka, osłabienie woli, wzrost napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, wypalenie emocjonalne, utrata zainteresowań. Uzależnienie psychiczne jest zaburzeniem, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie umie sobie poradzić, bez pomocy z zewnątrz, przerwać zachowań kompulsywnych. Ten rodzaj uzależnienia, tak samo jak przy uzależnieniu fizjologicznym, ma swoje podłoże neurologiczne. Jakie mogą występować uzależnienia psychiczne? Hazard, seksoholizm, pracoholizm, siecioholizm oraz uzależnienie od komputera. 

Uzależnienie od komputera 

Najbardziej podatną grupą, która narażona jest na uzależnienie od wszelkich urządzeń, w tym komputera jest grupa ludzi młodych i dzieci. Od najmłodszych lat posługują się komputerem i mają dostęp do internetu. Największy problem pojawia się wtedy, gdy codzienne życie zaczyna wydawać się bezsensowne i nijakie kiedy dana osoba nie ma dostępu do komputera. Zazwyczaj zbyt częste korzystanie z komputera jest bagatelizowane i nie traktuje się tego jak problem czy uzależnienie. 

Uzależnienie od komputera wzrasta stopniowo. Osoba chora zaczyna spędzać przy komputerze coraz więcej czasu, zaczyna zarywać noce, zaniedbywać swoje obowiązki i traci wszystkie inne zainteresowania. Sam komputer wpływa na psychikę, ponieważ konstrukcja psychiczna i emocjonalna niektórych osób sprawia, że są one bardziej podatne na uzależnienia, tracą kontrolę nad czasem spędzonym przed monitorem. Najbardziej podatni na uzależnienie od komputera są najmłodsi, ale może ono dotknąć osób w każdym wieku. 

uzależnienie od komputera leczenie

Jakie są przyczyny powstawania uzależnienia od komputera? 

Komputer może być formą ucieczki od rzeczywistości. W takim wypadku osoby są o wiele bardziej podatne na uzależnienia od nowoczesnych technologii. Zagłębiając się w wirtualny świat zaczynają odcinać się od codziennego życia i codziennych spraw. Często osoby uzależnione nie lubią spędzać czasu z innymi, mają trudności w znalezieniu przyjaciół, przez to zaczynają szukać alternatywy. Poruszając się w wirtualnej rzeczywistości czują się bezpiecznie, anonimowo. Sprawia to, że mogą przybrać jakąkolwiek tożsamość i odgrywać pewnego rodzaju rolę w internecie. Najbardziej narażonymi osobami na tego typu uzależnienie mogą być te z niskim poczuciem własnej wartości, z problemami emocjonalnymi lub z zaburzeniami lękowymi. Często mają duże trudności w kontaktach międzyludzkich. W sytuacji, gdzie uzależnione jest dziecko albo osoba młoda czynnikami, które sprzyjają rozwojowi nałogu jest brak uwagi ze strony dorosłych. W okresie dorastania wykształca się wiele cech charakteru, kształtuje się osobowość. Brak zainteresowania ze strony najbliższych i brak rozmowy wpływa negatywnie na postrzeganie świata i swoich problemów przez osobę młodą. Często takie osoby nie potrafią wyrażać uczuć i rozmawiać o swoich zmartwieniach. 

Jakie są objawy uzależnienia od komputera? 

Objawy uzależnień są w wielu przypadkach takie same. Niezależnie od tego jakie to jest uzależnienie: alkoholizm, narkomania czy pracoholizm. Uzależnienie od komputera objawia się przede wszystkim wielogodzinnym spędzaniem czasu przed monitorem w celu zabicia czasu i odizolowania. Chory zaczyna odczuwać kompulsywną potrzebę korzystania z komputera i używa go do realizacji większości celów. Z czasem chory zaczyna spędzać coraz więcej czasu przy komputerze i zapomina o dotychczasowych zajęciach. 

Leczenie uzależnienia od komputera

Leczenie uzależnienia nie należy do najłatwiejszych. Chory zazwyczaj zaprzecza, że jakikolwiek problem istnieje. Zazwyczaj trafia na terapię za namową najbliższych czy pracodawcy. W przypadku uzależnienia od komputera najlepszym rozwiązaniem będzie terapia. Podczas niej najczęściej wykorzystuje się metody poznawczo – behawioralne. Tego typu terapie są przeprowadzane w podobny sposób jak w przypadku uzależnienia od dopalaczy czy alkoholu. Niestety w tym przypadku różnica polega na tym, że pacjentowi ciężej jest zachować całkowitą abstynencję. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe całkowite zaprzestanie korzystania z komputera. Ważne jest, żeby w całym procesie leczenia okazać chorej osobie wsparcie. Osoby uzależnione mogą korzystać również z grup wsparcia. 

Podobne wpisy