dopalacze rodzaje

Dopalacze – rodzaje

Są znane pod wieloma nazwami, mają różne kształty, kolory, a przede wszystkim skład i działanie. Istnieją od połowy lat 80. XX wieku i od tamtej pory cały czas są modyfikowane. Co więcej, są niezwykle niebezpieczne i mają bardzo negatywne działanie. Ze względu na swój skład chemiczny są szalenie uzależniające. Mowa o dopalaczach, które mogą występować pod różnymi postaciami. 

Czym są dopalacze?

Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi oddziaływującymi na układ nerwowy człowieka. Ich działanie jest podobne do narkotyków, ale mają wiele więcej skutków ubocznych. Przede wszystkim są produkowane ze środków pochodzenia syntetycznego, rzadziej są wytwarzane z roślin. Psychoaktywnych związków chemicznych, z których można wytworzyć dopalacze jest co najmniej 12 tysięcy. Dopalacze nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystkie środki, z których są produkowane dopalacze są wytwarzane po to, żeby ominąć obowiązujące zakazy, cały skład praktycznie w żadnym z przypadków nie jest wymieniany na opakowaniu. Dodatkowo często na takich produktach pojawia się informacja, że jest to produkt kolekcjonerski i nie nadaje się do spożycia. Ma to sprawić, że producenci będą unikać konsekwencji związanych ze spożywaniem dopalaczy. 

Jakie są rodzaje dopalaczy? 

Każdy z dopalaczy ma różne efekty działania. Wiele z nich są powiązane w różny sposób, na przykład ze względu na skład chemiczny. Niestety dopalacze stają się coraz bardziej powszechne i sięgają po nie coraz młodsze osoby. W zatrważającym tempie na rynek są wprowadzane nowe, zmodyfikowane substancje. Przez to nie ma możliwości, żeby badać je wszystkie na bieżąco. Substancja, która pierwotnie była składnikiem dopalacza i zostaje wpisana na listę zakazanych substancji, zostaje zamieniona przez producenta na jej analog, którego nie ma już na tej liście. W zależności od rodzaju konkretnego dopalacza występują różne objawy charakterystyczne i skutki uboczne. 

Syntetyczne kannabinoidy 

Oddziałują na te same receptory w mózgu co THC, czyli związek psychoaktywny w marihuanie. Efekty zażywania tego rodzaju dopalacza są bardzo podobne do tych wywołanych spożyciem marihuany. Różnicą jest to, że są one znacznie silniejsze, osoby pod wpływem tej substancji odczuwają odprężenie, spokój, ale czasami również halucynacje i brak orientacji. Często są one mieszane z innymi substancjami takimi jak ketamina. Takie połączenia mogą prowadzić do wystąpienia bardziej nasilonych objawów. Występują pod wieloma nazwami, np.: K3, Mocarz, Spice Silver. 

Katynony

Są to tak zwane psychostymulanty, czyli pod ich wpływem można doświadczyć silnego przypływu energii, są bardziej komunikatywne i chętne do działania. Różnią od kokainy i amfetaminy tym, że są empatogenami. Skutkuje to chęcią przebywania wśród ludzi i przeprowadzania z nimi rozmowy. Często podejmują ryzykowne decyzje i nie kontrolują nad nimi w żaden sposób. Są sprzedawane pod wieloma nazwami takimi jak sól do kąpieli czy albatros.

Benzodiazepiny 

Benzodiazepiny są związkami chemicznymi, które mają działania podobne do naturalnie występujących w układzie nerwowym związków. Mają one jednak silniejsze działanie i są stosowane na wiele różnych zaburzeń takich jak: lęki, bezsenność, nerwica. Są one ogólnie silnie uspokajające. Stosuje się je też przy napadach padaczkowych. Przy bezpodstawnym stosowaniu lub za długim okresie przyjmowania benzodiazepin pojawia się uzależnienie. Osoby biorące benzodiazepiny dla rozrywki często mogą popadać w uzależnienia od tej substancji. Po jej spożyciu można odczuwać stan bardzo silnego uspokojenia, niekiedy półsnu, ciężko nawiązać jakikolwiek kontakt z taką osobą. 

Fenyloaminy oraz tryptaminy 

Te dwie substancje są ze sobą blisko spokrewnione. Dodatkowo posiadają te same związki, które znajdują się w grzybkach halucynogennych i LSD. Są substancjami o właściwościach halucynogennych. Po ich zażyciu osoba może być w bardzo dobrym humorze, być rozbawiona, mieć omamy i halucynacje. Postrzegają otaczający ich świat zupełnie inaczej niż trzeźwe osoby. Zazwyczaj są one sprzedawane właśnie jako LSD. 

Opioidy 

Jest to grupa substancji naturalnych lub syntetycznych, które wiążą się z receptorami opioidowymi. Niektóre z nich naturalnie występują w organizmie człowieka, na przykład endorfina. Przykładami substancji opioidowych, które są przyjmowane przez ludzi to kodeina i morfina, które są opiatami oraz heroina będąca modyfikacją chemiczną morfiny. Opioidy należą do jednych z najbardziej uzależniających substancji. Może ono pojawić się w bardzo krótkim czasie, a niesie ze sobą ogromne spustoszenie w organizmie. Działają one nasennie, uspokajająco i kojąco. 

Trzeba pamiętać, że niezależnie od substancji z jakiej zostały wytworzone dopalacze są bardzo niebezpieczne i szybko potrafią uzależnić. Ponadto większość przypadków regularnego przyjmowania takich substancji kończyła się śmiercią lub bardzo poważnymi uszkodzeniami w organizmie. Oprócz wymienionych istnieje jeszcze grupa substancji, które są częścią składu chemicznego dopalaczy i nie są one znane. Dodatkowo każdy organizm może reagować na poszczególne substancje w różny sposób. Jeżeli znasz osobę, u której występują objawy uzależnienia od dopalaczy koniecznie z nią porozmawiaj i spróbuj namówić na terapię. 

Podobne wpisy

Zadzwoń do nas!
884 831 831
Zadzwoń Napisz