Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Uzależnienie od komputera, Internetu czy gier komputerowych to coraz powszechniejsze zjawiska, które nie są jednak umieszczone w…

Uzależnienie od komputera, Internetu czy gier komputerowych to coraz powszechniejsze zjawiska, które nie są jednak umieszczone w klasyfikacjach chorób. Wszystkie te elementy na ogół niosą za sobą wiele korzyści, umożliwiają pracę, naukę i rozrywkę. Nie ma nic złego w tym, że ktoś lubi zrelaksować się przy e – sporcie, że robi zakupy online czy też uczestniczy w kursie zdalnym. Nowoczesna elektronika jest dzisiaj w każdym miejscu i trudno wyobrazić sobie już bez niej życie. Dlaczego więc, tak wiele osób ma problem z nałogiem, opierającym się właśnie na nowych technologiach? Jak go rozpoznać i jak z nim walczyć?

Uzależnienie od komputera i gier – przyczyny

Uzależnienie od komputera czy Internetu nie opiera się na samym urządzeniu czy sieci. Problem tkwi w konstrukcjach psychicznych i odczuwanymi emocjami przez osobę chorą. Dla wielu osób jest to ucieczka od rzeczywistości, a na nałóg ten narażone są zwłaszcza osoby z problemami emocjonalnymi oraz z zaburzeniami lękowymi. Realny świat jest zbyt trudny dla takich ludzi, dlatego poszukują oni alternatywy, w której mogą stać się, kim chcą. Mogą czuć się tam anonimowo, zyskać bezpieczeństwo oraz osiągać sukcesy, które byłyby nieosiągalne w prawdziwym życiu. Satysfakcja, ekscytacja i rywalizacja w grach, nawiązywanie nowych relacji online i zapominane o rzeczywistych problemach to tylko niektóre mocno uzależniające czynniki. Nałóg komputerowy może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak szczególnie narażeni są najmłodsi. Nie znają czasów sprzed rozwoju technologicznego, często mają niskie poczucie własnej wartości i nie potrafią sobie poradzić z wieloma emocjami. Brak zrozumienia w grupie rówieśniczej, a także słabe relacje z rodzicami prowadzą do poszukiwania innych płaszczyzn do zaspokojenia swoich potrzeb, w tym w świecie wirtualnym. To on staje się substytutem rzeczywistości, który wydaje się być o wiele atrakcyjniejszy i bardziej przyjazny.

Objawy uzależnienia od komputera u dzieci i dorosłych

Objawy uzależnienia od komputera przypominają te, które można zaobserwować przy innych nałogach. Zwykle na początku dostrzec można zaniedbywanie innych sfer życia oraz dążenie do ciągłego korzystania z urządzenia. Osoba chora układa wszystkie swoje plany tak, aby móc jak najwięcej czasu spędzić przy komputerze, wciąż o tym myśli i pogrąża się całym sobą. Powoli traci granicę pomiędzy rzeczywistością a wirtualnym światem, jednocześnie ukrywając swój nałóg, nawet przed samym sobą. Ma problemy z koncentracją, ze snem, pojawia się u niego agresja i wahania nastroju. Zaczyna stopniowo ograniczać kontakty społeczne, cały swój budżet przeznacza na rozmaite akcesoria komputerowe, traci wszystkie inne zainteresowania. Podczas korzystania z urządzenia lub Internetu czuje ekscytacje i pobudzenie, odczuwa również ulgę i zadowolenie. 

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Skutki uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera, które jest uzależnieniem behawioralnym, w konsekwencjach niewiele różni się od alkoholizmu czy nałogu narkotykowego. Wymienione zachowania mogą prowadzić między innymi do pogłębiającej się wady wzroku, bólów głowy, zmęczenia, bólu kręgosłupa, wad postawy, niedożywienia, a nawet zaniku mięśni i padaczki fotogennej. Chory zmienia swoje zachowania, które wpływają na wszystkie sfery jego życia. U dorosłych pojawiają się narastające problemy finansowe, nierzadko związane z utratą pracy. U dzieci zaś zwykle proces rozpoczyna się od wagarów i gorszych wyników w nauce. Pojawia się, typowa dla każdego nałogu, spirala uzależnienia, która polega na niwelowaniu poczucia winy przy pomocy spędzania czasu przed komputerem. Towarzyszące zmianom zaburzenia nastroju szybko mogą doprowadzić do ciężkiej depresji, bez względu na wiek uzależnionego.

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Leczenie każdego nałogu nie jest łatwe, gdyż pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie przez chorego o istocie jego problemu. Najpierw często mamy do czynienia z fazą wyparcia, podczas której uzależniony zaprzecza wszelkim przesłankom. Następnie, z pomocą specjalistów, powinien poddać się terapii, gdzie między innymi od nowa nauczy się rozwiązywać swoje problemy, nawiązywać relacje społeczne oraz pozna swoje mocne strony. W dzisiejszych czasach niemożliwe jest całkowite odstawienie elektroniki, dlatego też nauka podczas leczenia obejmuje również korzystanie z komputera i sieci. Użytkowanie urządzeń jest ściśle określone ramami czasowymi w planie dnia, który zawiera także inne aktywności, ruch na świeżym powietrzu oraz spotkania z najbliższymi. W wychodzeniu z nałogu obecna powinna być rodzina i przyjaciele chorego, oferując swoje wsparcie, często również korzystając z terapii. Najbardziej pomocny może okazać się pobyt w zamkniętym, prywatnym ośrodku terapii, gdzie uzależniony będzie pod stałą opieką, pozna inne osoby z podobnym problemem, będzie mógł rozwinąć nowe pasje, a także zmienić otoczenie na kilka tygodni, co pokaże mu inny świat niż ten, który zna ze swojego monitora. Warto jest reagować jak najszybciej, gdy zauważy się któreś z objawów uzależnienia od komputera. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym łatwiejsze i skuteczniejsze może okazać się leczenie.

Podobne wpisy