Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm, inaczej choroba alkoholowa, należy do chorób pierwotnych, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Z definicji jest to…

Alkoholizm, inaczej choroba alkoholowa, należy do chorób pierwotnych, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Z definicji jest to uzależnienie psychiczne i fizyczne od alkoholu etylowego. Ta silna potrzeba spożywania napojów alkoholowych ma na celu pozbycie się złego samopoczucia, zapomnienie o problemach, odczuwanie komfortu psychicznego. Niestety, choroba ta dotyka dużą część naszego społeczeństwa, dodatkowo przyczyniając się do współuzależnienia osób najbliższych. Niesie za sobą wiele innych, poważnych konsekwencji, w tym zdrowotne, społeczne i psychologiczne. 

Alkoholizm – choroba na całe życie

Z pozoru niewinne, okazjonalne spożywanie alkoholu ze znajomymi może przerodzić się w poważny problem. Granica pomiędzy nałogiem, a piciem okolicznościowym jest bardzo cienka, w dodatku na uzależnienie ma wpływ nie tylko częstotliwość przyjmowania substancji wyskokowych. Do jego rozwoju przyczynia się także genetyka, środowisko oraz podłoże psychologiczne. Właśnie dlatego osoba chora często nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób alkohol wpływa na jego psychikę, zdrowie oraz zachowanie. Bardzo widocznie przekłada się także na sposób funkcjonowania w społeczeństwie. Sięganie po alkohol staje się codziennością, czymś absolutnie normalnym i zwyczajnym. 

Alkoholizm to choroba przewlekła, trwa przez długi czas, w ciągu którego następuje niewydolność wielu narządów w organizmie. Zmiany często są nieodwracalne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Co ważne, choroby tej nie można całkowicie wyleczyć. Można ją jednak zatrzymać, dlatego tak ważna jest szybka interwencja i postawienie diagnozy.

Jak rozpoznać alkoholizm?

Większość osób uzależnionych od alkoholu nie zauważa swojego problemu, myśląc, że mają kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanych trunków. Dlatego też, zwykle to rodzina lub bliskie osoby pierwsze zauważają niepokojące oznaki nałogu. Do najczęstszych objawów zaliczyć można przede wszystkim duży wzrost tolerancji na alkohol, przez co osoba uzależniona musi przyjmować coraz więcej substancji, dla osiągnięcia pożądanego stanu oraz głód alkoholowy, czyli ciągłe, wewnętrzne pragnienie spożycie kolejnych dawek. Może pojawić się również lęk przed tym, że chory nie poradzi sobie bez przyjęcia kolejnej ilości alkoholu. Uzależniony traci kontrolę i koncentruje się wyłącznie na piciu, przez co zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki domowe i służbowe, a także relacje społeczne. Przez przyjmowane ilości, zaczyna mieć “dziury” w pamięci, nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu. Po odstawieniu, nawet chwilowym, przyjmowanych substancji pojawia się zespół abstynencyjny, który objawia się między innymi odczuwaniem niepokoju, nadmiernym poceniem, nudnościami, drażliwością, dreszczami oraz drżeniem mięśni.

jak ropzoznać uzależnienie od alkoholu

Fazy postępowania alkoholizmu 

Alkoholizm to choroba postępująca – ujawnia się z czasem, kolejne jej etapy składają się z różnych objawów i stopnia nasilenia uzależnienia. W fazie pierwszej, tak zwanej wstępnej bądź prealkoholowej, uzależniony spożywa alkohol okazyjnie, jednak zaczyna traktować go jako środek na poprawę humoru. Podoba mu się stan odprężenia i przyjemnego zapomnienia, dlatego zaczyna sięgać po niego coraz częściej, w każdej stresującej czy przykrej chwili. Etap ten może trwać przez długi czas, tworząc pozory, iż wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Kolejna faza zwana jest ostrzegawczą, gdyż niesie za sobą pierwsze, odczuwalne negatywne skutki. U chorego zaczynają pojawiać się luki pamięciowe, pomimo tego, że pozostaje świadomy po wypiciu alkoholu. Dzieje się tak nawet po spożyciu niewielkich dawek. Może również sięgać po wysokoprocentowe substancje bez okazji, spożywać je w coraz szybszym tempie, a także odczuwać nasilające się wyrzuty sumienia. Aby ich uniknąć, pomimo, iż uzależniony zaczyna zdawać sobie sprawę, że pije za dużo, zaczyna robić to potajemnie.

Następnie przychodzi faza krytyczna, która prowadzi do utraty kontroli nad piciem. Pojawia się głód alkoholowy, przez który głównym celem chorego jest picie alkoholu, bez względu na konsekwencje. Cały czas powraca do picia i nie dopuszcza do tego, aby zabrakło mu tej ważnej dla niego substancji. Ostatni etap – przewlekły, to moment, w którym alkoholik nie ma już żadnych zahamowań. Jego tolerancja na alkohol wzrasta do tego poziomu, że potrzebuje coraz więcej substancji, nieprzerwanie utrzymując stałe stężenie etanolu we krwi. Odbija się to już nie tylko na jego relacjach społecznych, ale i na zdrowiu. 

Leczenie alkoholizmu

Do rozpoczęcia leczenia, bez względu na fazę uzależnienia, w której znajduje się chory, konieczne jest uświadomienie sobie problemu. Tylko wtedy jest w stanie podjąć odpowiednie kroki i trzymać się ich, bez wracania do nałogu. Dopiero wtedy można udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i przedstawi plan na wyjście z uzależnienia. W zależności od stopnia nałogu, podjęte kroki mogą się różnić, jednak zwykle jest to indywidualna i grupowa terapia uzależnień, farmakoterapia oraz terapia dla współuzależnionych. Najbardziej skuteczne zazwyczaj okazuje się leczenie w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie można poznać wiele osób z takim samym problemem, na nowo nauczyć się życia w społeczeństwie oraz poznać metody, jak walczyć z nawracającą chęcią picia.

Podobne wpisy